Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Scădere a cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Auto

Scădere a cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 22 iulie 2024
Distribuie
Foto: www.freepik.com

– În luna mai 2024, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a scăzut, faţă de luna aprilie 2024, atât ca serie brută cu 6,4%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 11,8%, potrivit INS.

-Faţă de luna mai 2023, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a scăzut, în luna mai 2024, atât ca serie brută cu 7,3%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 3,3%.

-În perioada 1.I-31.V.2024, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut faţă de perioada 1.I-31.V.2023, atât ca serie brută cu 2,6%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2,4%.

Mai 2024 comparativ cu aprilie 2024

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna mai 2024, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 6,4%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (-9,3%), activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-5,9%) şi la comerţul cu autovehicule (-5,6%). Comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor a crescut cu 13,8%.

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna mai 2024, comparativ cu luna precedentă, a scăzut cu 11,8%.

Mai 2024 comparativ cu mai 2023

Veste uimitoare de la Dacia: Apare mașina electrică!
15 februarie 2019

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna mai 2024, comparativ cu luna mai 2023, a înregistrat o scădere cu 7,3%, ca urmare a scăderilor înregistrate la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-22,8%), comerţul cu autovehicule (-5,8%) şi la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (-4,6%). Comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor a crescut cu 8,4%.

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna mai 2024, a înregistrat o scădere cu 3,3% faţă de luna mai 2023.

Perioada 1.I-31.V.2024 comparativ cu perioada 1.I-31.V.2023

În perioada 1.I-31.V.2024 comparativ cu perioada 1.I-31.V.2023, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri mai mare cu 2,6%, influențată de creşterea cifrei de afaceri la: comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+16,0%), comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+10,0%) și comerţul cu autovehicule (+3,0%). Activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor au scǎzut cu 17,3%.

Scăderea încasărilor a erodat salariile
12 octombrie 2021

În perioada 1.I-31.V.2024 comparativ cu perioada 1.I-31.V.2023, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a crescut cu 2,4%.

- Publicitate -

Informaţii suplimentare:

– Cifra de afaceri netă (exclusiv TVA) se calculează prin însumarea veniturilor facturate rezultate din vânzări de bunuri, vânzări de mărfuri, executarea de lucrări şi prestarea de servicii, mai puţin rabaturile, remizele şi alte reduceri acordate clienţilor. Nu sunt incluse în cifra de afaceri: valoarea ambalajelor restituite după livrare; accizele; subvenţiile primite de la autorităţile publice sau instituţii ale UE; vânzarea propriilor terenuri şi a activelor fixe; rabaturile, remizele şi alte reduceri acordate clienţilor.

– Indicii de volum ai cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete sunt indici de tip Laspeyres şi sunt calculaţi în condiţii metodologice şi de preţuri comparabile. Pentru exprimarea valorilor din perioada curentă în preţurile perioadei de referinţă se utilizează indici de preţ deflatori. Primii indici obţinuţi sunt la nivel de grupă CAEN Rev.2 apoi prin agregări succesive se obţin indici la niveluri agregate. Ponderile utilizate la agregare sunt calculate pe baza cifrei de afaceri conform rezultatelor Anchetei Structurale în Întreprinderi din anul de referinţă (2021).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior În 2023, românii au lăsat la magazinele alimentare 34 de miliarde de dolari cash, cu aproximativ 50% în plus
Articolul următor 79% dintre români aleg mașini second-hand mai noi, în medie cu 5 ani, contribuind la o reducere globală a emisiilor cu aproape 10%
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Stefan Radeanu CMG Forum 2026
Curierul Național participă la al cincilea Forum Global pentru Inovație în Mass-Media
Eveniment
SAMEDAY lansează prima funcționalitate de donații în bunuri integrată într-o aplicație de curierat, din România
Actualitate Companii
Masacru în Johannesburg: 12 persoane au fost ucise într-un atac armat asupra unei comunități din Africa de Sud
Extern

RSS Știri Financiare

  • Suma record cheltuită de români în cinematografe anul trecut, peste 63 milioane de euro
  • Enexus, afaceri de 50,7 milioane euro în 2025. Peste 400 MW în construcție și contractare
  • Ce produse sunt cele mai profitabile pentru livrarea maritimă din China
  • Cea mai bună lună din istoria rețelei 5 to go. Vânzări de 7 milioane euro
Auto

Mașinile vândute în 2018 pe Autovit.ro au ajuns la 784 mil. euro

5 minute
politist amenda
Auto

Ai depășit viteza legală? Vestea BOMBĂ din noul Cod Rutier: Urmează să primești deja amenda acasă

2 minute
Economie

Conform datelor provizorii în trimestrul IV 2020, Produsul Intern Brut a crescut cu 4,8%

7 minute
HR

Creşte numărul locurilor de muncă vacante

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?