Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Segmentul asigurărilor de viață a înregistrat în 2021 cea mai mare creștere din ultimii ani
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Asigurări

Segmentul asigurărilor de viață a înregistrat în 2021 cea mai mare creștere din ultimii ani

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 18 aprilie 2022
Distribuie
Foto: Pixabay

În 2021, românii au ales mai mult decât oricând în ultimii ani protecția financiară oferită de asigurările de viață. Astfel, volumul primelor brute subscrise pentru acest segment a înregistrat o creștere de 18% față de 2020, potrivit datelor publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară.

Aceasta este cea mai mare creștere din ultimii ani pentru activitatea de asigurări de viață, primele brute subscrise atingând valoarea de 2,6 miliarde lei.

În ciuda acestor evoluții, ponderea activității de asigurări de viață în totalul sectorului de asigurări din România (circa 20%) se află în continuare la un nivel scăzut comparativ cu celelalte state ale UE, precum Polonia (31%), Germania (48%), Franța (55%) sau Italia (76%) – ceea ce indică, pe de o parte, potențialul de creștere al pieței locale, dar, pe de altă parte, deficitul de protecție a populației din țara noastră.

“Dezvoltarea asigurărilor de viață contribuie la reducerea unor dezechilibre sociale și la atingerea unui grad mai ridicat de bunăstare a populației. Aceste polițe oferă protecția suplimentară de care avem nevoie”, a declarat Adrian Marin, președinte UNSAR.

Un studiu realizat pentru UNSAR de către un grup de experți independenți arată că deficitul de protecție al populației generatoare de venituri din România, în caz de producere a riscurilor asigurate, se situează la o valoare de 587 miliarde lei (121 miliarde EUR). Conform celor mai recente date, pentru multe familii din țara noastră, producerea unui eveniment nedorit (accident, îmbolnăvire a unui membru al familiei, – ce se pot solda chiar și cu un deces) ar duce la o scădere puternică a nivelului de trai. Astfel, asigurările de viață sunt o soluție concretă și ușor accesibilă pentru reducerea vulnerabilității familiilor și a dezechilibrelor sociale, completând protecția oferită de sistemul public.

“Perspectivele de dezvoltare a sectorului pot fi amplificate mai ales în contextul în care se introduc politici stimulatoare de încurajare a populației în achiziționarea de asigurări de viață cu componentă exclusivă de protecție, precum deductibilități fiscale pentru primele de asigurare aferente acestor forme de asigurare”, a precizat Alexandru Ciuncan, director general al UNSAR.

În prezent, în România, polițele de asigurare de viață nu beneficiază de nicio facilitate fiscală. Majoritatea membrilor OECD, precum și o bună parte dintre statele membre ale Uniunii Europene stimulează prin mijloace fiscale dezvoltarea pieței asigurărilor de viață. Acest lucru se concretizează prin reduceri de impozite sau deductibilitatea primelor de asigurare pentru cei care le achiziționează.

UNSAR: despăgubiri de peste 40 milioane lei plătite în urma fenomenelor meteo extreme din această vară
13 octombrie 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior La Mariupol, soldații și patrioții ucraineni sunt gata să moară ”până la ultimul” în apărarea orașului
Articolul următor Digitalizarea sectorului de producție, premisă pentru a face față provocărilor din 2022
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Depozitarul Central va distribui dividende pentru OIL TERMINAL S.A.
Economie
Ministerul Dezvoltării a construit 75 de creșe noi și moderne în România
Actualitate
Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea Riello Group S.p.A și Riello America LLC de către Ariston Holding N.V
Companii

RSS Știri Financiare

  • Cum au ajuns producătorii chinezi de mașini electrice să domine piața globală
  • Trucuri pentru a nu depăși bugetul stabilit la jocuri de noroc
  • Când devine obligatoriu certificatul energetic la vânzare sau închiriere
  • De la A+ la G: ce înseamnă clasa energetică pentru facturile lunare
Asigurări

Opinia autorităților europene și locale referitor la evenimentele din industria de asigurări

13 minute
Asigurări

Punct de vedere UNSAR

4 minute
Asigurări

S-a lansat aplicația de mobil OMNIASIG

4 minute
Asigurări

S-au dublat despăgubirile plătite pentru locuințele afectate de inundații

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?