Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Sindicatele avertizează asupra riscurilor de explozie la termocentrale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Sindicatele avertizează asupra riscurilor de explozie la termocentrale

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 23 august 2023
Distribuie
Sucursala Electrocentrale de la Turceni foto: GdS

Eugen Măruță (gds.ro)

Liderii de sindicat din Complexul Energetic Oltenia și administrația s-au întâlnit marți, după ce în spațiul public s-a vorbit despre riscul de explozie de la termocentrale.

Eugen Iovan, lider de sindicat la Termocentrala de la Turceni, a precizat că riscul de explozie la termocentrale este real, având în vedere lipsa de personal specialziat. Acest lucru ar avea ca efect intervenția cu întârziere la echipamente.

„În acest moment, pericolul ca termocentralele să explodeze este unul real. Lipsa de personal calificat a dus la această situație de criză. De exemplu, în acest moment, monitorizarea termocentralei privind funcționarea în parametrii normali este făcută doar de un singur angajat, în condițiile în care normele de siguranță prevăd patru specialiști care să se ocupe de asta. S-a ajuns aici după ce Complexul Energetic Oltenia a decis reduceri masive de personal, iar alți salariați au ieșit deja la pensie. În locul lor însă, n-au mai fost găsiți alți specialiști. Explozia termocentralelor, respectiv a hidrogenului, ar avea urmări catastrofale, care s-ar întinde pe 60 de kilometri distanță”, a declarat Eugen Iovan. 

Administrația, la întâlnire cu sindicatele 

În urma solicitărilor publice, administrația Complexului Energetic Oltenia a convocat marți sindicatele la o întâlnire, în vederea identificării de soluții.

„Liderul de sindicat se referă la lipsa de personal specializat din camera de comandă. La cât de rapidă trebuie să fie reacția operatorului.”, a precizat Daniel Burlan, director în Complexul Energetic Oltenia.

Lipsa de personal este evidentă și în carierele miniere. Sindicatele au atras în repetate rânduri că angajații rămași au preluat și sarcinile celor care s-au pensionat. Acest lucru ar putea avea ca efect producerea unui accidente grave de muncă.

Fondul de salarii de la CEO, reîntregit cu 25 de milioane de lei
17 mai 2021

De la Complexul Energetic Oltenia au plecat prin pensionare în ultimele luni peste 500 de salariați. Din păcate, nu au fost făcute angajări pe posturile vitale. Nici specialiști nu mai sunt, iar cei care au ieșit la pensie nu vor să revină în câmpul muncii.

Compania energetică va continua politica de reducere de personal, având în vedere că are de implementat un Plan de restructurare. Astfel, de la 10.000 de angajați în prezent, CEO va trebui să rămână până la finalul anului cu 7.800, până în 2026 cu 4.500, iar la finalul anului 2030 cu 2.600 salariați.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANAT către guvernanți: Nu mai dați ”ignore” incoming-ului românesc!
Articolul următor A murit Dan Petre Popa. Jurnaliștii îl numeau „rockerul conferințelor de presă”
2 comentarii
  • Tepes/vodka spune:
    24 august 2023 la 13:48

    Unii, pre cand nu mai au „subectul” muncii/ simt ca „le fuge pamantul de sub pisere” … o dau pe „explozie” , cum „Gogoasa” prin ’90 trecute fix / vesnic … „rivulotionar” !

    Răspunde
  • Sobenu' spune:
    26 august 2023 la 13:40

    Osu’ … la munca, putorilor !!!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ENEVO Group și GreenArch Energy semnează un parteneriat pentru dezvoltarea unui portofoliu de energie regenerabilă de 150 MW în România
Energie
Prețuri uriașe la energia electrică pe piața spot din România și Europa de Vest, miercuri, la noi este aproape 550 de euro/MWh. Bulgarii și grecii stau mult mai bine
Energie
CCIR a semnat un nou Memorandum de Înțelegere cu CCPIT Shanghai
Actualitate Economie

RSS Știri Financiare

  • Românii aleg Grecia pentru vacanțele din vara anului 2026. Sardinia și Mallorca câștigă teren
  • Wonga intră oficial în România și aduce modelul polonez de creditare digitală
  • Action deschide două magazine noi în Transilvania, la Sânpetru și Odorheiu Secuiesc
  • JYSK deschide la Caransebeș al doilea magazin din județul Caraș-Severin
Energie

CESE: Pentru a institui un sistem energetic european echilibrat, UE trebuie să ia măsuri importante

7 minute
Energie

Guvernul a aprobat scăderea cu 50 de bani a prețului carburanților

3 minute
Energie

Același număr de salariați la CEO și în 2023

4 minute
Energie

Informaţii despre mecanismul de sprijin ”Contracte pentru diferenţă” (CFD)

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?