Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Socializarea prin ochii românilor: 72% consideră că berea este băutura care aduce oamenii împreună
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Socializarea prin ochii românilor: 72% consideră că berea este băutura care aduce oamenii împreună

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 iunie 2026
Distribuie

Studiu Reveal Marketing Research

Berea își reconfirmă statutul de „liant social” principal în România, fiind băutura cel mai des asociată cu momentele petrecute alături de cei dragi. Conform celui mai recent studiu realizat de Reveal Marketing Research la solicitarea Berarii României, 72% dintre respondenți afirmă că berea aduce oamenii împreună, iar 70% o asociază cu socializarea mai mult decât orice altă băutură.

Studiul arătă că 50% dintre români (1 din 2) consumă bere cu alcool cel puțin o dată pe săptămână. Analiza pe genuri indică faptul că bărbații rămân principalii consumatori săptămânali (66%), însă categoria păstrează o relevanță semnificativă și în rândul femeilor (35%). De asemenea, segmentul de bere fără alcool câștigă teren, fiind preferat de 31% dintre respondenți, cu un vârf de popularitate de 39% în rândul segmentului de vârstă 35-44 ani.

„Berea are o lungă tradiție ca facilitator al socializării, iar acest studiu este o dovadă în plus că oamenii sunt mai predispuși să se întâlnească cu cei dragi la o bere, cu atât mai mult cu cât în perioada aceasta avem și evenimente sportive care creează noi oportunități de socializare. Observăm că asocierea berii cu momentele petrecute împreună este profund ancorată în nevoia românilor de conectare reală. Indiferent că vorbim de varianta cu alcool sau cea fără alcool, berea își menține poziția de partener de încredere al momentelor de destindere și cred că românii au suficiente motive în perioada verii și pot profita de concedii, de Campionatul Mondial de Fotbal pentru a le spune prietenilor: Hai la o bere!”, a declarat Constantin Bratu, Director General Berarii României.

Unde și cum consumă românii?

Efectele presiunii economice asupra sectorului berii, monitorizate de Berarii României, au avut ecou și în obiceiurile de consum. Momentele de consum sunt alese mai conștient și se observă o migrare a consumului din HoReCa către casă. Astfel, relaxarea la domiciliu rămâne contextul principal de consum pentru 54% dintre subiecți, formatul preferat fiind doza sau sticla individuală. În schimb, atunci când ies în oraș, comportamentul de consum se nuanțează:

  • 6 din 10 români preferă berea la sticlă în locațiile HoReCa.
  • 36% aleg berea la draft/halbă, o preferință care crește la 47% în rândul persoanelor cu venituri mari și la 44% în rândul tinerilor (18-24 ani).

Încrederea în recomandări și curiozitatea sunt factori de decizie principali. Atunci când aleg o băutură, românii pun cel mai mare preț pe conexiunea umană: 67% dintre aceștia au cea mai mare încredere în recomandările prietenilor. În ceea ce privește mărcile preferate, piața din România prezintă un echilibru perfect între stabilitate și dorința de nou. Deși 51% cumpără doar mărci cunoscute, un procent identic de 51% declară că le place să încerce sortimente noi, sugerând o deschidere mare către experimentare în cadrul categoriei.

- Publicitate -

Pentru mai multe date despre piața berii din România, puteți consulta Raportul anual de activitate Berarii României, aici.

Studiul Reveal Marketing Research s-a desfăşurat online în martie 2026, pe un eșantion reprezentativ de 1.006 respondenți de peste 18 ani, din mediul urban și rural, utilizatori de internet.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Finanțările bancare mari confirmă maturizarea pieței rezidențiale
Articolul următor Ministrul Cseke Attila a inaugurat, la Sibiu, cea de-a treia creșă din județ construită prin Programul guvernamental „Sfânta Ana”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Leopoldina Bălănuţă – patru decenii de activitate teatrală
Cultură și Educație
Despre canonic în literatură și tendințe mercantile în educație, în ”Constelații diamantine”
Cultură și Educație
O nouă serie de elevi români pleacă la studii în Statele Unite ale Americii prin Programul “Future Leaders Exchange Program” (FLEX)
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Prețurile apartamentelor au crescut cu 6 procente față de anul trecut
  • Premieră pentru ACTION în România. Primul oraș unde are două magazine
  • Lidl a facilitat exportul a 2.800 tone de pepeni românești în această vară
  • Un nou brand spaniol de fashion intră în România. Cortefiel va avea magazin la Cluj
Actualitate

Podcasturile și cărțile de dezvoltare personală sunt preferate de români în detrimentul mersului la psiholog

4 minute
Actualitate

Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă a avut o convorbire telefonică cu premierul canadian Justin Trudeau

1 minute
google uniunea europeana
Actualitate

Companiile media europene vor negocia drepturile de autor cu giganții internet

4 minute
Actualitate

Zeci de angajați din aparatul de lucru al Guvernului, protest spontan în fața Palatului Victoria. Ce revendicări au

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?