Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Starea de bine a elevilor depinde de starea de bine a profesorilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Starea de bine a elevilor depinde de starea de bine a profesorilor

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 18 decembrie 2020
Distribuie

  • Conferința ”Mentalitate Deschisă în Educație – Starea de bine a profesorilor” a fost ultima organizată de SuperTeach în 2020, încheind un an cu peste 80 de evenimente dedicate profesorilor (conferințe offline și online, cursuri, webinarii și ateliere), cu peste 30.000 de profesori participanți și reach pe Facebook de peste 1 milion.

Starea de bine a profesorilor după aproape un semestru de școală online a fost profund afectată de impedimentele unei bune desfășurări a cursurilor în toate școlile din țară. Cu toate acestea, vorbitorii prezenți sâmbătă, 12 decembrie, la conferința online SuperTeach ”Mentalitate Deschisă în Educație – Starea de bine a profesorilor” au împărtășit acestora o serie de soluții și tehnici care să îi ajute să își îmbunătățească starea de bine pe toate palierele și astfel să aibă rezultate bune în lucrul cu copiii, indiferent de condițiile de lucru, potrivit unui comnunicat SuperTeach.

”Întotdeauna energia este înăuntrul nostru, dacă reușim să o alimentăm din conectarea cu ceilalți”, a spus Cristina Gheorghe, co-fondator SuperTeach. ”Trăim vremuri care ne fac vulnerabili, ceea ce ne determină să ne apropiem mai mult de cei din jurul nostru, de comunitate”, a adăugat aceasta.

”Starea de bine a profesorului este atât o responsabilitate individuală, acesta având nevoie să identifice singur cea mai potrivită ”mască de oxigen” pentru propria motivație și energie, cât și una colectivă, în care directorul de școală are rolul de a asigura profesorului mediul propice pentru a-și desfășura activitatea”, a punctat Anca Tîrcă, facilitator de învățare și owner al blogului ”despre educație – reforma la firul ierbii”.

Prezență la conferința SuperTeach Mentalitate Deschisă în Educație – Starea de bine a profesorilor, Urania Cremene, expert în parenting a adăugat faptul că ”provocările majorității profesorilor sunt legate în mare măsură de abordările pe care le au copiii în ceea ce privește școala și cursurile”. ”Profesorii sunt însă cei care au puterea de a schimba perspectiva copiilor, plecând de la modul în care le sunt îndeplinite acestora nevoile psihologice de bază și, mai ales, de la adaptarea îndeplinirii acestor nevoi la realitatea zilelor noastre. Apoi, este importantă modalitatea prin care copiii sunt încurajați să obțină performanță pe termen lung, modalitate care ar trebui să se bazeze pe maximizarea talentelor și înclinațiilor naturale ale acestora mai degrabă decât pe o uniformizare a performanței la toate materiile. Creșterea competențelor pas cu pas și oferirea unui feedback echilibrat întregesc ceea ce ar trebui să reprezinte o abordare eficientă a procesului educațional”, mai adaugă ea.

La rândul său, Simona Baciu, Fondator Transylvania College și Fondator al Programului Profesori Fericiți pentru România, le-a recomandat profesorilor să privească fiecare dintre cele 4 aspecte ale stării de bine ale unei persoane: starea de bine fizică (sănătatea), starea de bine socială (respectul de sine și interacțiunea cu ceilalți), starea de bine emoțională (încrederea în sine) și starea de bine spirituală (valorile personale) și, pentru fiecare dintre aceste aspecte, să își ofere un pic de timp și de spațiu pentru a le echilibra. ”Depinde de noi să începem schimbarea, noi suntem ce va fi România”, a subliniat Simona Baciu importanța tinderii către acest echilibru personal.

”Supraviețuirea noastră ca profesori ține de speranță, iar speranța creștină ține de curaj. Fiți curajoși, fiți realiști, nu vă fie frică să vă bucurați. Nimic nu e mai puțin sigur decât ziua de mâine, așa că trăiți-vă frumos ziua de astăzi. Fiți izvor de bine pentru copii și pentru cei din jurul vostru”, i-a îndemnat Părintele Constantin Necula pe profesori, încurajându-i să se întărească pe sine și să se sprijine pe comunitate.

Living Rock, festivalul alternativ de pe plaja sălbatică Tuzla, își anunță line-up-ul complet
14 iulie 2022

Conferințe și webinarii cu sute de mii de vizualizări în 2020

În cadrul conferinței de sâmbătă, SuperTeach a făcut și un scurt bilant al activității desfășurate în 2020, într-un an extrem de provocator pentru educația și profesorii din România. Astfel, după cele 3 conferințe offline desfășurate la începutul anului, începând din primăvară, SuperTeach a organizat încă 9 conferințe online la care au participat în total peste 11.000 de profesori (pe platforma webex) și care au strâns 500.000 de vizualizări pe pagina de Facebook SuperTeach. De asemenea, anul acesta au avut loc 70 de webinarii și ateliere pentru cadrele didactice, cu 15.000 de participanți și peste 700.000 de vizualizări pe rețelele de social media. Tot în 2020, au fost organizate 13 cursuri de Mentalitate Deschisă în Educație pentru 350 de profesori și un curs pentru formatori Mentalitate Deschisă în Educație.

Tot anul acesta, SuperTeach a organizat primul webinar de Mentalitate Deschisă în Educație la cererea unui inspectorat județean. Astfel, chiar la începutul lunii decembrie a avut loc un curs dedicat pentru 128 de directori de școli din județul Alba: ” Este o perioada care ne provoacă și avem nevoie de susținere emoțională și informațională pentru ca este un proces de transformare a noastra ca profesori, transformare care trebuie susținută de experți în domeniu”, a motivat Elena Ignat, Inspector Școlar General Adjunct organizarea webinarului alături de SuperTeach.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Jocurile, LEGO și K-pop – în topul căutărilor online ale copiilor, înainte de Crăciun
Articolul următor ASF: Moș Crăciun a venit mai devreme la Bursă
Un comentariu
  • dilimache spune:
    20 decembrie 2020 la 16:07

    ” Starea de bine a elevilor depinde de starea de bine a profesorilor ” . Buna-i zisa : cei ce au noroc de PROFESORI , izbandi-vor ; cei pe invers … ghinion !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Prețul argintului a crescut cu peste 260% într-un an, la 109 dolari pe uncie
Economie
Parlamentul European marchează Ziua Internațională de Comemorare a Holocaustului
Extern
DNSC lansează o nouă serie națională de workshopuri dedicate implementării Directivei NIS2, în baza O.U.G nr. 155/2024
IT

RSS Știri Financiare

  • DM, liderul pieței cosmeticelor după vânzări, Sephora pe primul loc la profit
  • Rezoluțiile financiare ale românilor pentru 2026. 30% plănuiesc să economisească
  • Produsele Kormotech pentru animale de companie, disponibile în rețelele Fressnapf și Hornbach
  • IKEA deschide un Studio de Planificare și Comandă la Brașov
Cultură și Educație

Ovidiu Oana-Pârâu, un destin ce transcende individualul

6 minute
Cultură și Educație

Retrospective de autor la TIFF

6 minute
Cultură și Educație

Orizonturi Eminesciene în Canada 2024

7 minute
Cultură și Educație

Film clasic – Iisus din Nazareth, regizat de Zeffirelli, rămâne în topul filmelor cu subiect religios

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?