Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ștefan Popescu, despre alipirea Transnistriei la Rusia: Efectele ar fi dezastruoase. Ucraina trebuie să rămână stăpână la Odesa și Gurile Dunării. Este esențial pentru R. Moldova, NATO și România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Ștefan Popescu, despre alipirea Transnistriei la Rusia: Efectele ar fi dezastruoase. Ucraina trebuie să rămână stăpână la Odesa și Gurile Dunării. Este esențial pentru R. Moldova, NATO și România

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 23 februarie 2024
Distribuie
Foto: Hepta.ro / Sputnik / Mihai Karaush

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

Ștefan Popescu, analist de politică externă, a comentat situația din Transnistria, vineri, la Știrile B1 TV prezentate de Alex Vlădescu, și s-a arătat de părere că o eventuală alipire a regiunii separatiste la Federația Rusă ar avea efecte „dezastruoase pentru parcursul european și euroatlantic al Republicii Moldova”.

Ștefan Popescu, pe B1 TV, despre alipirea Transnistriei la Rusia

Întrebat care ar fi efectele alipirii, analistul a explicat: „Efectele ar fi dezastruoase pentru parcursul european și euroatlantic al Republicii Moldova. Din fericire, nu suntem încă acolo și cred că aceste semnale venite din Transnistria au legătură și cu preluarea inițiativei de către forțele ruse pe imensul front, lung de 1.000 de kilometri, din Ucraina. Unul din scenariile pe care ei și le doresc este crearea unui coridor terestru între zonele de ocupație rusă din Ucraina și Transnistria. Atunci nu ar mai fi nevoie nici de o anexare, pentru că de facto ar exista un control al acestui teritoriu de către Federația Rusă”.

„Pe de altă parte, aceste semnale au legătură și cu iritarea autorităților autoproclamate de la Tiraspol pentru acest parcurs european și euroatlantic tot mai accentuat al Chișinăului și, bineînțeles, caută modalități de a face presiune asupra Chișinăului, asupra Maiei Sandu, de a face un pas înapoi, de a nu mai continua cu atâta determinare în relația cu statele Uniunii Europene și ale Organizației Tratatului Nord-Atlantic”, a adăugat Ștefan Popescu.

Ștefan Popescu: Ucraina trebuie să rămână stăpână la Odesa și la Gurile Dunării

Întrebat care ar trebui să fie răspunsul Republicii Moldova, Ștefan Popescu a spus: „Este foarte dificil. Republica Moldova este o țară mică, o țară cu resurse limitate, ea are nevoie de asistența occidentală, de asistența noastră, și iată de ce este foarte importantă asistența reală și robustă pentru Ucraina astfel încât aceasta să rămână stăpână la Odesa și la Gurile Dunării”.

„Este absolut esențial pentru Moldova, dar și pentru Organizația Tratatului Nord-Atlantic și România să se împiedice un asemenea scenariu negru, dacă îmi permiteți acest cuvânt, în care Rusia ar putea să înainteze spre vest și să nege Ucrainei orice acces la Marea Neagră, căpătând astfel frontieră terestră directă cu Republica Moldova”, a subliniat Ștefan Popescu.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Sărbătoare de Dragobete la Ateneu: La Grande Bellezza
Articolul următor A murit Mioara Roman
Un comentariu
  • Zoil spune:
    23 februarie 2024 la 13:07

    De’am ave cat mai …putini astfel di „popesti” / di poolitic’externa !!!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Industria de înfrumusețare, supusă controalelor ANPC
Actualitate
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 19 pentru obligațiunile emise de SELFPAY S.A.
Economie
Verificări extinse în unitățile din industria agroalimentară pentru menținerea standardelor de siguranță
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
  • Primul Lidl sub noua identitate vizuală, inaugurat la Întorsura Buzăului
  • Proprietarii Dedeman vor prelua operațiunile Carrefour în România pentru 823 milioane de euro
Politic

Sondaj de opinie privind alegerile prezidențiale

5 minute
iohannis
Politic

129 de ONG-uri îi cer lui Iohannis să nu promulge legea pentru combaterea spălării banilor

7 minute
Opinii

Îmi retrăiesc tinerețea

9 minute
Politic

Coaliția de guvernare se reunește pentru a discuta ultima variantă a reformei administrației

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?