Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Surprize la Târgul Internațional pentru Comerțul cu Servicii din China (CIFTIS)
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Surprize la Târgul Internațional pentru Comerțul cu Servicii din China (CIFTIS)

Radio China Internaţional
Autor Radio China Internaţional
Publicat 6 septembrie 2022
Distribuie

Să bei un vin oferit de un robot-barman, să trăiești o experiență de portar cu ajutorul ochelarilor dotați cu tehnologia Realității Virtuale, sunt doar două surprize oferite vizitatorilor ediției din acest an a Târgului Internațional pentru Comerțul cu Servicii din China (CIFTIS). 

Timp de șase zile, reprezentanții a 507 de companii, multe din Top 500 mondial, ai giganților industriali sau comerciali, au văzut vitalitatea de excepție a sectorului de servicii din China și marile oportunități de afaceri pe care le oferă China. Între cele 1.339 de rezultate concrete ale evenimentului se numără 174 de lansări de noi produse, cu 34 mai mult decât la ediția precedentă. 

Potrivit Conferinței Națiunilor Unite pentru Comerț și Dezvoltare (UNCTAD), serviciile din domenii precum: tehnologie, informații, proprietate intelectuală și proiectarea și exploatarea noilor produse, ocupă 18% din totalul serviciilor din anul 2020, după ce în 2005 reprezentau doar de 11,4%. 

Economia digitală, ca unul din cele mai viguroase domenii ale inovației tehnico-științifice, a devenit un nou motor pentru creșterea economiei mondiale. China se situează, de mai mulți ani, pe locul doi la nivel mondial, în ceea ce privește volumul economiei digitale. 

Pe de altă parte, domeniul high-tech a pus o bază solidă pentru dezvoltarea „verde” a lumii. La evenimentul încheiat ieri, de la finanțele verzi și transportul verde, până la instalații industriale uriașe și chiar o coală de hârtie subțire, s-a constatat specificul economisirii energiei și un nivel scăzut de carbon. Conform calculelor făcute de cercetători, sunt necesare investiții de cel puțin 1.000 de trilioane USD, pentru realizarea obiectivului privind controlul emisiilor de gaze cu efect de seră, stabilit în Protocolul de la Paris. Aceasta presupune oportunități rar-întâlnite pentru industria noilor energii. 

În cei zece ani de la inaugurarea CIFIT, chinezii au câștigat partenerii din peste 200 țări și regiuni ale lumii, în acest sector. În contextul contracurentului globalizării și al acutizării conflictelor regionale, CIFIT a atras tot mai mulți participanți, datorită atractivității apreciabile a pieței chineze, dar și a deciziei ferme a Chinei în ceea ce privește promovarea globalizării economice. 

Potrivit datelor prezentate de guvernul chinez, în ultimii zece ani, comerțul național cu servicii a crescut cu o medie anuală de 6,1%, cu 3,1 procedente mai mult decât ritmul mediu mondial. De opt ani China ocupă locul doi mondial după valoarea sectorului de servicii, importând servicii în valoare de peste 4 trilioane USD.

Beijingul încheie printr-o ceremonie de bilanț activitățile dedicate celei de-a 80-a aniversări a victoriei în război
17 septembrie 2025

Articol realizat de Radio China International și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Liz Truss, desemnată prim-ministru britanic de către regina Elisabeta a II-a
Articolul următor Avionul Yun-20 produs în China, vedetă la Expoziția Airpower 2022 din Austria
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Maia Morgenstern, Marius Manole, Carmen Tănase, Constantin Cotimanis, pe scenele din București și Cluj la mijloc de februarie
Cultură și Educație
80% dintre organizațiile din România estimează conformarea la NIS2 în următoarele 12 luni
Companii IT
Mai mult de o treime dintre români cred că apartenența la UE limitează suveranitatea națională, dar o bună parte consideră că aceasta duce la creșterea nivelului de trai
Extern

RSS Știri Financiare

  • Piața creditelor ipotecare în 2025: Creștere de 6,4%, recorduri în Ilfov și Cluj, scădere abruptă în Iași
  • 130.000 de români au optat pentru fondul de pensii facultative Raiffeisen Acumulare
  • Automobilul Dacia Bigster cu numărul 100.000 a fost produs la uzina din Mioveni
  • ENEVO Group are în construcție un portofoliu de peste 1,5 GW în proiecte de energie regenerabilă
Actualitatea din China 

Xi Jinping apreciază munca profesorului Yao Qizhi

1 minute
Radu Barna
Actualitatea din China 

AUDIO | Radu Barna, profesorul român din Franța care predă turism în China

5 minute
Actualitatea din China 

Xi Jinping cere consolidarea responsabilității politice a birourilor generale ale comitetelor de partid din China

1 minute
Actualitatea din China 

China va continua cooperarea internațională pentru monitorizarea deversării apelor de la Fukushima

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?