Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Transformarea economiei și promovarea modernizării în stil chinezesc
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Transformarea economiei și promovarea modernizării în stil chinezesc

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 8 iulie 2025
Distribuie

Provincia Shanxi trebuie să aplice strategiile Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez (CCPCC) privind accelerarea ascensiunii regiunii centrale, protecția mediului ecologic și dezvoltarea de înaltă calitate a bazinului Fluviului Galben, a declarat  Xi Jinping, Secretarul general al CCPCC, președintele Chinei, președintele Comisiei Militare Centrale, în cadrul vizitei recente efectuate în provincie. 

Xi a arătat că este esențial să fie susținut principiul „stabilitate în progres”, să se aplice integral, corect și exhaustiv, conceptele noi de dezvoltare, să fie coordonate dezvoltarea și securitatea. Provincia Shanxi trebuie să facă pași noi în transformarea și dezvoltarea economiei bazate pe resurse, scriind un nou capitol al modernizării în stil chinezesc. 

În perioada 7-8 iulie, Xi Jinping a vizitat orașele Yangquan și Taiyuan. 

La data de 7 iulie, Xi a vizitat Piața Monumentului Bătăliei celor O Sută de Regimente (Yangquan), unde a depus o coroană de flori în memoria eroilor și a vizitat Muzeul Memorial al Bătăliei Celor O Sută de Regimente. Președintele Xi a declarat că vizita, făcută chiar în ziua de 7 iulie, are o semnificație deosebită. Incidentul de la 7 iulie 1937 a marcat începutul rezistenței poporului chinez împotriva invadatorului, Partidul Comunist Chinez fiind stâlpul central al acestei lupte. Bătălia celor O Sută de Regimente a evidențiat lumii voința și puterea PCC și a poporului chinez în lupta împotriva agresiunii. Chinezii au rezistat timp de 14 ani, făcând sacrificii uriașe. 

„Trecutul nu trebuie uitat, căci este un îndrumător pentru viitor. Tinerii trebuie să aspire să devină pilonul națiunii, să lucreze pentru a face țara puternică și prosperă, să contribuie la pacea mondială. În voi ne punem speranțele, viitorul vă aparține. Străduiți-vă din răsputeri, fiți mândri și demni, deveniți chinezi onorabili și mândri”, a declarat Xi Jinping. 

Acesta a vizitat o întreprindere de supape din Yangquan,  unde a dialogat cu muncitorii și s-a informat despre situația transformării și modernizării industriale, despre promovarea dezvoltării de înaltă calitate în Shanxi. 

La data de 8 iulie, președintele chinez a ascultat rapoartele de activitate ale Comitetului PCC și guvernului provinciei Shanxi, apreciind realizările obținute de Shanxi pe multiple planuri și stabilind directivele pentru etapele următoare.

Tianzhou 9, lansată cu succes către Stația Spațială Chineză
15 iulie 2025

(Sursa foto: Xinhua)

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Încă un deces în rândul funcționarilor ruși. Un oficial a murit subit în timpul unei ședințe la Ministerul Transporturilor
Articolul următor Summitul BRICS – Premierul Chinei Li Qiang cere construirea unei economii mondiale deschise
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Guvernul a adoptat ordonanța privind criza carburanților
Actualitate Energie
Federația Silva: Nemulțumirile ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor sunt ridicole. Selecția și desemnarea noului director general al Romsilva s-au făcut sub îndrumarea și controlul ministerului
Actualitate
Declarația Unică D212 poate fi precompletată automat în Spațiul Privat Virtual 
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Stocul de birouri din orașele regionale din România s-a dublat în ultimii zece ani
  • Platforma românească Recrutopia folosește AI pentru a găsi candidații ideali
  • Plăți digitale de peste 260 milioane de lei în stațiunile montane în sezonul de iarnă
  • Eltra Logis intră pe piața din Bulgaria cu un hub strategic la Sofia
zhao lijian
Actualitatea din China 

Zhao Lijian solicită clarificări cu privire la existența unor laboratoare biologice americane în Ucraina: „Să se facă publice cercetările aplicate”

1 minute
Actualitatea din China 

„Consensul din 1992”, cheie pentru dezvoltarea pașnică a relațiilor în Strâmtoarea Taiwan

1 minute
Actualitatea din China 

China promovează zonele rurale

1 minute
Chen Xu
Actualitatea din China 

Poziţia Chinei în conflictul Ucraina-Rusia, prezentată în cadrul ONU

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?