Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Trump cere despăgubiri de 10 miliarde $ de la fiscul american, după ce declarațiile sale fiscale au ajuns la presă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Trump cere despăgubiri de 10 miliarde $ de la fiscul american, după ce declarațiile sale fiscale au ajuns la presă

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 30 ianuarie 2026
Distribuie

Donald Trump a dat joi în judecată Internal Revenue Service (IRS) pentru scurgerea neautorizată a declarațiilor sale fiscale în timpul primului său mandat. Președintele american cere ca agenția să-i plătească cel puțin 10 miliarde de dolari despăgubiri, relatează New York Times. 

Trump, împreună cu cei doi fii mai mari și cu Trump Organization, susțin în proces că IRS și Departamentul Trezoreriei nu au împiedicat un fost contractor IRS, Charles Littlejohn, să acceseze documentele sale fiscale, care ulterior au fost publicate de The New York Times. 

Trump și familia sa cer despăgubiri pentru scurgerea declarațiilor fiscale

Littlejohn execută în prezent o pedeapsă de cinci ani de închisoare pentru că a obținut ilegal declarații fiscale despre Trump și alți americani bogați și le-a furnizat presei. Deși legea federală protejează strict informațiile fiscale, Trump solicită acum miliarde de dolari despăgubiri prin procesul depus la o instanță federală din Florida. 

Trump a numit conducerea IRS și a Departamentului Trezoreriei, ceea ce ridică posibilitatea ca prin colaboratorii săi să influențeze modul în care guvernul răspunde procesului. Anterior, Trump solicitase aproximativ 230 milioane de dolari Departamentului Justiției pentru investigațiile federale desfășurate împotriva sa, o cerere fără precedent în istoria SUA.

IRS și Departamentul Trezoreriei nu au comentat imediat procesul. 

Trump, primul președinte din anii 1970 care a refuzat să-și facă publice declarațiile fiscale

Littlejohn lucrase pentru firma de consultanță Booz Allen Hamilton. Săptămâna aceasta, Departamentul Trezoreriei a anulat toate contractele federale cu firma, în valoare de 21 milioane de dolari, din cauza scurgerii.

Trump a fost primul președinte, din anii 1970, care a refuzat să-și facă publice declarațiile fiscale, contrar unei lungi tradiţii a predecesorilor săi. În 2020, The New York Times a raportat că Trump a plătit doar 750 de dolari impozit federal în 2016, anul în care a fost ales președinte, și că nu a plătit impozit pe venit în 10 dintre cei 15 ani anteriori. La sfârșitul anului 2022, după o luptă juridică îndelungată, democrații din Comitetul Ways and Means au publicat șase ani de declarații fiscale ale lui Trump. 

Regatul Unit, la trei ani de la Brexit. Chiar dacă pandemia și războiul din Ucraina au agravat considerabil situația, ”efectele negative sunt evidente”.
1 februarie 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Românii evită orașul olimpic Milano și aleg Veneția în perioada Jocurilor Olimpice de Iarnă
Articolul următor Titlurile de stat FIDELIS intră la tranzacționare pe Bursă: peste 1,87 miliarde lei atrase în prima ediție din 2026 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

UE îndeamnă statele membre să reducă țintele de stocare a gazelor pentru acest an, de la 90% la 80%
Energie
Donald Trump amenință că va ataca centralele nucleare ale Iranului dacă nu va fi deblocată strâmtoarea Ormuz
Extern
Zweite Bundesliga: Cinci pentru infern
Sport

RSS Știri Financiare

  • Majoritatea românilor vor ca interacțiunile cu statul să fie exclusiv online, fără deplasări la ghișeu
  • 6 din 10 clienți ai supermarketului online Sezamo comandă apă
  • One United Properties a cumpărat un teren pentru o nouă dezvoltare rezidențială în Floreasca
  • O nouă reprezentanță Kärcher Center se deschide în Constanța
euro
Extern

Averea miliardarilor lumii a crescut cu 19%

2 minute
Extern

Vladimir Putin, disperat de eșecul în Ucraina: Promite continuarea ”cu grijă” a ofensivei sale în Ucraina și suspendă participarea Rusiei la tratatul New Start

6 minute
Extern

Statele Unite vând Coreei de Sud avioane de luptă F-35

2 minute
Extern

China suspendă taxele vamale suplimentare la importul de automobile americane

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?