Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ucraina, în fața unei posibile „fisurări” a sprijinului occidental în lupta sa contra agresiunii ruse
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Ucraina, în fața unei posibile „fisurări” a sprijinului occidental în lupta sa contra agresiunii ruse

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 6 decembrie 2023
Distribuie
Volodimir Zelenski Foto: President Of Ukraine from Україна, CC0, via Wikimedia Commons

Aprecierea din titlu îi aparține corespondentului la Kiev al Radio France Internationale. Ajutorul american pare a fi repus în discuție de Congresul SUA, iar apropiatul summit al Consiliului Uniunii Europene de săptămâna viitoare are loc pe fondul unei unități europene evident clătinate, având în vedere cel puțin poziția exprimată deja de premierul ungar Viktor Orban privind ajutorul destinat Ucrainei. Marți urma să ia cuvântul – virtual – în Congresul american președintele ucrainean, pentru a încerca să deblocheze aprobarea unui nou ajutor financiar destinat Ucrainei. Brusc, însă, intervenția sa a fost anulată. O explicație a acestei anulări, relevă corespondentul RFI, nu a fost dată, deși a surprins toată lumea politică. Concomitent, trebuie remarcată prezența, totuși, la Washington a unor înalți oficiali ucraineni, inclusiv a ministrului Apărării, Rustem Umierov. Nici acesta nu a dat vreo explicație a anulării apariției lui Zelenski, virtual, în fața deputaților și a senatorilor americani. „Suntem într-un război, situația evoluează și este posibilă anularea unei intervenții a președintelui”, a explicat el într-o declarație la Fox News. Și ambasadoarea Ucrainei la Washington, Oksana Markarova, a declarat că nimic catastrofal nu s-a petrecut care să-l oprească pe președintele ucrainean să apară în video în fața membrilor Congresului american care are în discuție nu doar chestiunea relațiilor cu Ucraina, ci și probleme de politică internă.
În realitate, la Washington se află o delegație ucraineană de foarte înalt nivel. Să nu ne înșelăm, scrie corespondentul RFI, situația „este relativ gravă”, determinându-l pe Volodimir Zelenski să trimită în SUA o delegație de așa înalt nivel, ce include ministrul Apărării, Rustem Umierov, președintele parlamentului ucrainean, Ruslan Stefanciuk, și Andrii Yermak, șeful administrației prezidențiale care adeseori este considerat „președintele bis”. Toți acești responsabili politici au venit la Washington pentru a discuta direct cu omologii americani exact în momentul în care Congresul urmează să voteze pachetul de ajutor american. Un vot preconizat negativ. Ei speră totuși în răsturnări de situații de ultim moment, atât în forul legislativ american, cât mai ales la apropiatul summit european. Să nu uităm și vizita lui Viktor Orban la Paris în următoarele ore. Multe lucruri sunt în joc pentru Ucraina în acest moment.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Primul restaurant fast food occidental din China
Articolul următor Rezultatele PISA arată că a crescut decalajul dintre elevii avantajați și cei săraci
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    7 decembrie 2023 la 6:13

    Actorasul cu chiloții in vine si milogii lui, toti agenti cia sau mercenari platoti, incearca sa mai fure cate ceva in ceasul al 13 lea dar stapanul lor sua s a prins si i da mumu. In plus, colonialistul sef a creat alte razboaie ca sa si vanda armamentul acolo pe bani, nu pe vorbe. Israel-lumea araba, China-Taiwan, Venezuela-Guyana. Stapanul spera sa praduiasca de acolo petrol, gaze, minwreuri rare, cipuri. Ca suacraina lui cerșenski nu mai gaseste mercenari sa lupte pt colonialistul sua, e terminata. Ue a luat si ea mumu, e complet distrusa, dar dezastrul acum incepe. Asa ca ROMÂNIA TREZESTE TE, ROEXIT, NATOEXIT, NATIONALIZAREEEEEEE, YANKEES GO HOME

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zweite Bundesliga: Remiză fără goluri între Wolfsburg și Kaiserslautern
Sport
Datele de contact ale poliției și instituțiilor guvernamentale din Marea Britanie, publicate pe dark web
IT
Vulnerabilități SharePoint exploatate într-un atac asupra Agenției Federale IT din Elveția
IT

RSS Știri Financiare

  • BIPA a deschis un nou magazin și ajunge la șase locații în România
  • Plus de 80.000 metri pătrați de spații comerciale noi de la începutul anului
  • OMODA 7 PHEV Review: SUV-ul chinezesc care te face să uiți că trebuie încărcat
  • Cometex a inaugurat centrul comercial Târgu Neamț Retail Park
Extern

Joe Biden și Xi Jinping și-au reafirmat voința de dialog. Un rezultat important al întâlnirii este stabilirea comunicațiilor militare la nivel înalt

3 minute
Extern

Statele Unite au doborât în cele din urmă balonul chinez în largul coastelor de est. Beijingul ridică tonul

3 minute
Extern

18 candidaţi la europarlamentare au răspuns întrebărilor Salvaţi Copiii România

10 minute
Extern

Prezent prima oară la un summit NATO, Joe Biden reafirmă caracterul „sacru” al Alianței atlantice

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?