Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: UE trebuie să dea dovadă de leadership pentru obținerea păcii în Ucraina
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

UE trebuie să dea dovadă de leadership pentru obținerea păcii în Ucraina

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 27 noiembrie 2025
Distribuie
Foto: freepik

Comunicat de la Biroul de Presă al Parlamentului European

Joi, Parlamentul European a solicitat UE să își asume o responsabilitate mai mare pentru securitatea europeană și să se angajeze în mod activ în inițiativele pentru obținerea păcii în Ucraina.

În urma inițiativelor recente ale administrației SUA de a pune capăt războiului din Ucraina, plenul a adoptat o rezoluție cu 401 voturi pentru, 70 împotrivă și 90 abțineri, îndemnând UE și statele sale membre să dea dovadă de leadership în acest moment geopolitic crucial și să continue să colaboreze cu Washingtonul și cu alți parteneri care împărtășesc aceeași viziune pentru a se asigura că negocierile pentru o pace justă și durabilă respectă principiile dreptului internațional. Eurodeputații consideră că orice pace durabilă trebuie să fie precedată de o încetare efectivă a focului și susținută de garanții solide de securitate ale UE și SUA pentru Kiev – echivalente cu cele prevăzute de articolul 5 din Tratatul NATO și de articolul 42 alineatul (7) din Tratatul privind Uniunea Europeană – pentru a preveni, a descuraja și a contracara imediat orice nouă agresiune.

Deputații afirmă, de asemenea, că niciun teritoriu ucrainean ocupat temporar nu va fi recunoscut din punct de vedere juridic de UE și de statele sale membre ca teritoriu rus. Subliniind necesitatea implicării europene în orice negocieri de pace, întrucât rezultatul războiului din Ucraina va avea un impact profund asupra întregii ordini europene în materie de securitate, aceștia reiterează faptul că „nicio decizie despre Ucraina nu ar trebui luată fără Ucraina și nicio decizie despre Europa nu ar trebui luată fără Europa”.

Ambivalența Washingtonului față de Ucraina este în detrimentul unei păci durabile

Textul ia act de eforturile administrației SUA de a pune capăt războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. Cu toate acestea, consideră că ambivalența politică a Washingtonului față de Kiev este în detrimentul obiectivului de realizare a unei păci durabile. Deputații subliniază, de asemenea, că orice acord de pace nu trebuie să limiteze capacitățile Ucrainei de a-și apăra suveranitatea, independența și integritatea teritorială. Aceștia reiterează faptul că Ucraina are libertatea de a-și alege alianțele politice și de securitate fără ca Rusia să aibă drept de veto.

Manifestație la Budapesta în apărarea Universității Europei Centrale, fondată de George Soros
25 noiembrie 2018

Deputații solicită un „împrumut pentru reparații” pentru Ucraina bazat pe activele rusești înghețate

Rezoluția subliniază, de asemenea, că orice acord de pace trebuie să oblige Rusia să despăgubească pe deplin Ucraina pentru toate prejudiciile și daunele materiale și nemateriale pe care le-a provocat Ucrainei. Deputații solicită UE și statelor sale membre să adopte și să pună în aplicare, fără întârziere, un „împrumut pentru reparații” solid din punct de vedere juridic și financiar pentru Ucraina, bazat pe activele rusești înghețate. Aceștia clarifică faptul că soarta acestor active și condițiile în care ele sunt investite nu pot fi negociate fără UE. Parlamentul insistă, de asemenea, ca nicio sancțiune a UE să nu fie ridicată înainte de punerea în aplicare a unui acord de pace bazat pe negocieri. În cazul în care Rusia refuză să participe la negocieri serioase de pace, deputații solicită UE să impună sancțiuni suplimentare substanțiale.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Noi norme pentru activități de lobby din țări terțe mai transparente
Articolul următor AFI obține un pachet de refinanțare de 537 de milioane de euro – cea mai mare tranzacție de refinanțare din domeniul real estate din România
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ARACO cere Guvernului deblocarea finanțării celor 12 investiții în infrastructura hidroenergetică din PNRR
Actualitate
Cosmopolis atrage o investiție de 1 milion de euro prin deschiderea restaurantului Hesburger în Cosmopolis Plaza
Companii
Majoritatea părinților și bunicilor consideră că vaccinarea antigripală poate preveni gripa
Sănătate

RSS Știri Financiare

  • Cum a arătat piața cripto în 2025? Capitalizare record de 4 trilioane USD
  • Cometex va deschide un retail park lângă Kaufland Târgu Neamț
  • CFMOTO, cea mai vândută marcă de motociclete din România în 2025
  • 1 din 4 angajați români au fost la limita burnout-ului în 2025
Extern

Marea Britanie trimite în Ucraina 3 noi lansatoare de rachete multiple

1 minute
Extern

Parlamentul European va organiza la 26 martie o sesiune plenară extraordinară

2 minute
Extern

Borrell: Escaladarea Liban-Israel se apropie de un „război cu drepturi depline”

2 minute
Extern

Războiul din Gaza: Parlamentul European cere, pentru prima oară, o încetare imediată a focului. Demersul divizează și complică găsirea unei soluții

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?