Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Un vas cargo a fost lovit în urma unui atac cu drone ruse. Garda de Frontieră a Ucrainei a salvat 16 membri ai echipajului
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Un vas cargo a fost lovit în urma unui atac cu drone ruse. Garda de Frontieră a Ucrainei a salvat 16 membri ai echipajului

Magda Dragu
Autor
Magda Dragu
Publicat 23 iulie 2026
Distribuie

Garda de frontieră ucraineană a salvat 16 membri ai echipajului după ce o dronă rusă a lovit un cargobot străin în Marea Neagră. Se întâmplă a doua zi după ce o navă încărcată cu GPL a fost lovită, tot de drone ruse, în largul apelor românești.

Unitățile maritime ale Serviciului de Grăniceri al Ucrainei au desfășurat o operațiune de căutare și salvare în Marea Neagră, evacuând echipajul navei de marfă Golden Rose după ce aceasta a fost lovită de o dronă rusă în noaptea de 22 iulie. Serviciul de Grăniceri al Ucrainei a raportat operațiunea, potrivit Ukrinform.

Drona a lovit pupa navei, provocând un incendiu de proporții

Conform informațiilor preliminare, drona a lovit pupa navei, provocând un incendiu de proporții. Navă de marfă în flăcări a fost detectată cu ajutorul sistemelor de supraveghere tehnică, după care ambarcațiunile de patrulare ale Serviciului de Grăniceri al Ucrainei au fost trimise imediat la fața locului.

Operațiunea de salvare s-a desfășurat în condiții extrem de dificile, pe timp de noapte și sub amenințarea constantă a unor noi atacuri cu drone și rachete rusești. În ciuda pericolului, echipajele ambarcațiunilor de patrulare au reușit să se apropie de nava în flăcări și să evacueze în siguranță toate persoanele aflate la bord. Unitățile maritime au salvat toți cei 16 membri ai echipajului, inclusiv doi cetățeni sirieni și 14 cetățeni egipteni.

Potrivit Serviciului de Pază de Frontieră, toți marinarii salvați au fost aduși în siguranță la țărm, unde au fost supuși unor examinări medicale. Niciunul dintre membrii echipajului nu a suferit răni.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Inteligența artificială și noua eră a competitivității
Articolul următor Irineu Darău, bilanț la șase luni de mandat: Consider că Ministerul nu mai trebuie să administreze doar blocaje, ci că a început să construiască și că e loc de mult mai bine
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 în valoare de peste 52,83 milioane de lei (peste 10,07 milioane de euro)
Actualitate
Marginal la “Declarația de la Neptun”
Actualitate Opinii
Raiffeisen Bank emite o nouă serie de obligațiuni denominate în lei
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Peste 100.000 metri pătrați de birouri au fost închiriați în București în primul semestru din 2026
  • Un nou brand românesc de deserturi artizanale premium, Franțuzisme
  • Carierele viitorului în freelancing și cum transformi tehnologia în profit
  • Cele mai bune motociclete sub 5.000 de euro: seria CFMOTO NK și SR
Extern

Joe Biden se implică serios în stimularea campaniei împotriva pandemiei de coronavirus

2 minute
Extern

Negocierile de la Istanbul ruso-ucrainene au fost ”semnificative”. Sunt întrunite condițiile pentru o întâlnire Putin-Zelenski

1 minute
Extern

Fost deputat francez, condamnat la 5 ani de închisoare pentru că a jucat la cazino pe bani publici

1 minute
Extern

Priorităţile preşedinţiei semestriale franceze a Consiliului Uniunii Europene, prezentate de Emmanuel Macron în Parlamentul European

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?