Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Uniunea Europeană ia în calcul să acorde României o perioadă de grație înainte de a trece la suspendarea fondurilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EconomieExtern

Uniunea Europeană ia în calcul să acorde României o perioadă de grație înainte de a trece la suspendarea fondurilor

Magda Dragu
Autor Magda Dragu
Publicat 4 iunie 2025
Distribuie

Comisia Europeană ar urma să acorde României o perioadă de grație înainte de a trece la suspendarea fondurilor comunitare ca urmare a deficitului peste limitele stabilite la nivelul UE, notează Bloomberg.

Uniunea Europeană ia în calcul să ofere României un răgaz pentru a adopta măsuri de reducere a deficitului bugetar. În plus, Bruxelles-ul ar urma să amâne procedura pentru deficit excesiv.

Procedura aplicabilă deficitelor excesive (PDE) este un mecanism conceput să garanteze că statele membre ale UE revin la disciplină în bugetele lor publice sau mențin această disciplină, explică Comisia Europeană.

Politicile economice și bugetare sunt foarte importante pentru statele membre

Politicile economice și bugetare sunt foarte importante pentru statele membre. Acestea le consideră o chestiune de interes comun. Pentru a limita deficitul public și datoria publică, statele membre au convenit asupra unor valori de referință, pe care le-au consacrat în tratatele UE: o pondere a deficitului de 3% și o pondere a datoriei de 60%. Ponderile sunt întotdeauna calculate în raport cu PIB-ul unui stat membru.

Raportul privind progresele înregistrate va oferi României un interval de timp pentru a veni cu un set concret de măsuri pentru a reduce ceea ce a devenit cel mai mare deficit bugetar între statele membre ale UE, notează Bloomberg.

„Nicio altă țară nu a avut deficite atât de mari în fiecare an de la pandemie încoace”, a declarat Ștefan Nanu, șeful Trezoreriei Statului. „Trebuie să dăm dovadă de consecvență în reducerea deficitului și trebuie să livrăm rezultate. Asta vor Comisia și agențiile de rating.”

Procedura de deficit a Comisiei, ramura executivă a UE, implică un proces etapizat

Procedura de deficit a Comisiei, ramura executivă a UE, implică un proces etapizat și necesită aprobarea statelor membre înainte de a produce efecte. Miniștrii de finanțe ai UE sunt așteptați să își dea avizul pe 20 iunie.

Orice abatere de la angajamentele bugetare ale României ar trebui să fie aprobată de Comisia Europeană. Bruxelles-ul analizează deja eșecul guvernului de a prezenta un plan de reducere a deficitului în următorii șapte ani până la termenul limită stabilit pentru sfârșitul lunii aprilie.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior POEM-I, participant activ la regalul cultural-spiritual: „Muzeu pentru o zi – Mihai Eminescu”
Articolul următor Se scumpește forța de muncă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

FPTR nu poate înțelege de ce se dorește eliminarea de pe piața concurențială a întreprinderilor mici și mijlocii, cu capital autohton
Economie
125.000 de spectatori la TIFF.24: care au fost cele mai vizionate filme
Cultură și Educație
România se află la cel mai scăzut nivel de rating de credit din categoria investițională
Economie

RSS Știri Fotbal

  • Vis frânt în Giulești. „Tricolorii” mici se opresc în fața unei Olande impecabile!
  • La ce echipe de club evoluează tinerii de la Naționala U19? Patru au trecut pe la Steaua
  • Scoruri fluviu în manșa tur a barajului de promovare în Liga 3. Surpriză la Beiuș!
  • Remiză spectaculoasă pentru Rapid în primul amical din Slovenia
  • Victorie la limită pentru Dinamo în amicalul cu CS Afumați. Gol Caragea

Citește și

Energie

Nou gazoduct strategic între Polonia și Norvegia

0 minute
Companii

Huawei, peste un milion de smartphone-uri vândute în 2020

5 minute
HR

Ministerul Muncii: „Ești tânăr și vrei un job stabil? Ai acum șansa să te califici și să fii plătit în timp ce înveți!”

3 minute
Extern

După ce a spus într-un interviu că dacă suferă de o afecțiune medicală, se va retrage din cursă, președintele SUA, Joe Biden, a fost testat pozitiv pentru Covid

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?