Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Venezuela: Duel diplomatic între Washington și Moscova
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Venezuela: Duel diplomatic între Washington și Moscova

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 3 mai 2019
Distribuie
Serghei Lavrov şi MIke Pompeo foto: primanews.org

Criza din Venezuela suscită noi tensiuni inclusiv între Statele Unite și Rusia. Washingtonul îl susține cu tărie pe Juan Guaido, recunoscându-l președinte interimar al Venezuelei, urmat de aproape 50 de state ale lumii, în marea lor majoritate state latino-americane. Rusia continuă să-l susțină pe Nicolas Maduro.

Corespondenții agențiilor internaționale de presă, inclusiv cel al RFI la Moscova, au semnalat un moment important în evoluția extrem de periculoasă a «calvarului» venezuelean. Miercuri, la inițiativa părții americane, între șefii diplomaţiilor americană și rusă, respectiv Mike Pompeo și Serghei Lavrov, a avut loc o convorbire telefonică consacrată riscurilor pe care le implică stadiul actual al dosarului crizei din Venezuela. Surse informate din Moscova, citate de corespondentul RFI, au relatat că respectiva convorbire telefonică a fost «glacială» și «revelatoare a prăpastiei ce separă cele două țări» în privința actualei crize din Venezuela. Se spune că șeful diplomației ruse, Serghei Lavrov, a denunțat în mod sever «influența distructivă» pe care o au Statele Unite în Venezuela, o influență «ce nu are nicio legătură cu democrația» și constituie «o violare flagrantă a dreptului internațional».

Secretarul de stat american Mike Pompeo a acuzat din nou Rusia că «destabilizează» situația din Venezuela și a cerut Moscovei «să înceteze a-l mai sprijini pe Nicolas Maduro» și să se alăture «națiunilor care doresc un viitor mai bun pentru Venezuela, majorității zdrobitoare (termeni ce îi aparțin lui Mike Pompeo – n.n.) a țărilor occidentale». Constatăm, deci, două viziuni diametral opuse cu posibile implicații grave asupra relațiilor dintre Moscova și Washington. Referitor la amenințările Washingtonului cu o intervenție militară americană vizând înlăturarea lui Maduro, Lavrov a atras atenția că o astfel de acțiune «ar putea avea grele consecințe».

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Calendar
Articolul următor laptop baterie slaba Un nou studiu arată că majoritatea producătorilor exagerează când precizează durata bateriei laptopurilor
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Dialog pentru consolidarea relațiilor economice și sociale dintre România și China
Actualitate
Apele oceanelor au atins temperaturi record în luna iulie 2026
Extern
Consiliul Concurenței a declanșat o investigație pe piața imprimantelor și a camerelor video de supraveghere
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Vânzările de fructe și legume românești în rețeaua de magazine Carrefour au crescut cu 60%
  • World Class investește 18 milioane de euro. 17 cluburi modernizate și două noi deschideri
  • Cum aleg tinerii români un aspirator vertical în 2026
  • O pergolă bioclimatică arată bine. Dar cum se comportă în curtea ta?
Extern

Liderul mercenarilor Wagner acuză militarii ruși că fug de pe frontul de la Bahmut

2 minute
Extern

Franța: sunt trași la răspundere primul ministru și ex-ministrul Sănătății pentru neluarea măsurilor vizând prevenirea sosirii epidemiei

5 minute
Extern

Moody’s: Perspectiva de ţară a României, de la stabil la negativ

2 minute
Extern

Volodimir Zelenski ar putea merge joi la sesiunea extraordinară a Parlamentului European de la Bruxelles

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?