Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Volodimir Zelenski a ajuns în SUA, pentru întâlnirea cu președintele Joe Biden. Un număr tot mai mare de republicani vor să renunțe la ajutoarele trimise Ucrainei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Volodimir Zelenski a ajuns în SUA, pentru întâlnirea cu președintele Joe Biden. Un număr tot mai mare de republicani vor să renunțe la ajutoarele trimise Ucrainei

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 19 septembrie 2023
Distribuie
Foto: Hepta.ro / DPA Images / Carol Guzy

Nora Baldovin (www.b1tv.ro)

„Olena Zelenska şi cu mine am ajuns în Statele Unite”, a anunţat preşedintele ucrainean pe Twitter, referindu-se la soţia sa. Imediat după ce a ajuns la New York, Zelenski s-a întâlnit cu soldaţii ucraineni răniţi care au suferit amputări și sunt trataţi la un spital de acolo.

Este pentru prima oară de la izbucnirea războiului când Zelenski se va adresa în persoană membrilor ONU, urmând să vorbească marţi în fața Adunării Generale anuale a liderilor mondiali care reprezintă cele 193 de state membre.

După New York, el se va deplasa la Washington, unde este aşteptat să se întâlnească cu preşedintele american Joe Biden şi cu membri ai Congresului. Într-o postare pe Telegram, Zelenski a declarat că intenţionează, de asemenea, să se întâlnească cu oficiali militari şi din mediul de afaceri.

Preşedintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva se va întâlni miercuri, la New York, cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, a anunţat luni biroul Preşedinţiei braziliene. Lula a pledat pentru crearea unui grup de ţări care să medieze încetarea războiului dintre Rusia şi Ucraina, dar în luna mai a declarat că atât Moscova, cât şi Kievul sunt vinovate pentru conflict, ceea ce a înfuriat Statele Unite şi statele europene.

Luna trecută, liderul stângii braziliene a declarat reporterilor că nici Zelenski şi nici Vladimir Putin nu sunt pregătiţi pentru pace.
Președintele ucrainean Volodymyr Zelensky se așteaptă să se întâlnească cu președintele american Joe Biden la Casa Albă când acesta va vizita SUA săptămâna viitoare, relatează presa americană.

- Publicitate -

Se presupune că Zelenski va vizita și Capitol Hill pentru a face lobby pentru mai mult ajutor american pentru război

Secretarul de stat al SUA Antony Blinken a vizitat Ucraina săptămâna trecută pentru a anunța cel mai nou pachet de ajutor în valoare de peste 1 miliard de dolari. Ajutorul include arme cu uraniu sărăcit, despre care SUA a declarat anterior că nu vor fi trimise în Ucraina. Luna trecută, Biden a cerut Congresului să trimită încă 24 de miliarde de dolari în Ucraina.

După cum a notat BBC, în unele cercuri se vorbește tot mai mult despre faptul că Washingtonul este frustrat de ritmul lent al ofensivei Ucrainei.

Unii lideri americani au criticat modul în care generalii ucraineni conduc războiul, ceea ce duce la o anumită tensiune între cele două națiuni.
Din iunie, câștigurile teritoriale ale Ucrainei în contraofensivă au fost foarte mici.

Lipsa oricărei schimbări majore pe câmpul de luptă a crescut presiunea asupra Ucrainei pentru a-și justifica nevoia de ajutor, spun analiștii, și a slăbit convingerea susținătorilor occidentali să continue fluxul de aprovizionare.

Vizita vine, de asemenea, în timp ce un număr tot mai mare de republicani americani – inclusiv câțiva care candidează pentru președinție în 2024 – își exprimă opoziția față de o posibilă continuarea a ajutoarelor trimise Ucrainei.

Biden și Zelenski au purtat ultima dată discuții directe în Lituania în iulie, în timpul unui summit NATO. Înainte de asta, s-au întâlnit la un summit G7 în Japonia, în mai.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Se redeschide un nou conflict militar? Azerbaidjanul lansează o ofensivă de anvergură în Nagorno Karabah
Articolul următor Ministrul francez de Interne anunță că Franța nu va primi migranți veniți din Lampedusa
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    20 septembrie 2023 la 12:04

    Putineee, da le ba zirkonuuuuuuuu, hahahahahahaha

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sistemul Electroenergetic Național depășește borna de 2.500 MW de noi capacități de producție și stocare conectate la rețea în 2026
Energie
Bogdan Mureșanu aduce la BIFF poveștile rămase în afara ecranului
Cultură și Educație
Raiffeisen Bank atrage 600 milioane euro printr-o nouă emisiune de euroobligațiuni pe piețele internaționale
Finanțe și Bănci

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Românii au cheltuit anul trecut peste 42 miliarde de euro în marile lanțuri de magazine
  • McDonald’s investește peste 7 milioane de lei în cel de-al doilea restaurant din Piatra Neamț
  • Modullo, un nou concept de mini-birou pe piața de coworking
  • Digitalizarea serviciilor financiare – Cum s-a schimbat accesul la împrumuturi rapide
Extern

Japonia dorește să amplaseze peste 1.000 de rachete cu rază lungă de acțiune pentru a face față pericolului chinez

3 minute
Extern

Joe Biden: „Nimic nu va opri” transferul de putere în Statele Unite

2 minute
Extern

Biden îl consideră pe Trump „prea imprevizibil” pentru a avea acces la rapoarte ale serviciilor secrete

1 minute
Extern

Israel: Două rachete de semnalizare au căzut în curtea locuinței lui Benjamin Netanyahu

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?