Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Vulnerabilitatea mediului de afaceri în contextul pandemiei Covid-19
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Advertorial

Vulnerabilitatea mediului de afaceri în contextul pandemiei Covid-19

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 22 aprilie 2021
Distribuie
foto: cepu.ro

Analiză Coface România

Coface România a lansat o analiză a mediului de afaceri în contextul Covid-19 cu ocazia Conferinței de Risc de Țară, eveniment de business cu tradiție, ajuns la cea de-a XVI-a ediție, desfășurat pe 21 aprilie. Potrivit datelor, 4 din 10 companii active de pe piața autohtonă erau deja vulnerabile înainte de impactul economic negativ cauzat de pandemia Covid-19 pe parcursul anului 2020.

În contextul scăderii vânzărilor, discontinuității afacerii și încasării mai tardive a facturilor, aproximativ 11% dintre firmele active, cu o situație favorabilă înainte de pandemie, puteau intra în incapacitate de plată pe parcursul anului 2020, ducând la dublarea șomajului și adâncirea recesiunii economice cu încă 6pp, amplificând scăderea economică aproape de -10%. Această situație a fost evitată datorită lichidității semnificative adusă în piață de schemele de ajutor de stat.

Criza din 2008 vs criza din 2020

Companiile active în România se regăseau la începutul anului 2020 într-o situație mai vulnerabilă raportat la criza financiară precedentă. Oglindirea situației financiare consolidate de la finalul anului 2019 prin comparație cu cea din 2007 (anii care au precedat crizele economice din 2008, respectiv 2020) pentru companiile active în România reflectă cinci probleme ale acestora:

  • Capital de lucru pozitiv (2007) => Capital de lucru negativ (2015 – 2019)
  • Scăderea gradului de capitalizare, de la 35% (anul 2007) la 28% (anul 2019)
  • Creșterea ponderii datoriilor pe termen scurt în total datorii, de la 58% (2007) la 75% (2019)
  • Dezinvestiții nete, activele fixe scăzând de la 63% (anul 2007) la 48% (anul 2019)
  • Creșterea duratei de încasare a creanțelor la 115 zile (2019) comparativ cu 60 de zile (2007)

Mediu de afaceri vulnerabil în contextul Covid-19

Pentru a înțelege mai bine situația companiilor în 2020 și impactul lipsei masurilor de sprijin a guvernului, au fost aplicate două șocuri negative generalizate, respectiv, scăderea cifrei de afaceri și creșterea creanțelor companiilor. S-a estimat o scădere de 6% a cifrei de afaceri la nivel de economie și o potențială creștere cu 14% a creanțelor companiilor active din România în lipsa măsurilor de sprijin oferite de autorități.

Aplicând aceste variabile asupra companiilor active în România, rezultă un eșantion de firme cu o situație favorabilă înainte de pandemie, dar care au întâmpinat dificultăți pe parcursul anului 2020, de 25.837 afaceri, acestea concentrând cca. 390.000 de angajați și 11% din veniturile întregului mediu de afaceri. Vulnerabilitatea companiilor a crescut direct proporțional cu dimensiunea acestora.

Banda adeziva personalizata Maxoll
Aveti nevoie de banda adeziva personalizata care nu se sterge? Maxoll este solutia Dvs.!
1 noiembrie 2021

Sectoarele cel mai grav afectate de acest fenomen sunt comerțul cu ridicata și retail, industria extractivă, transporturi și HoReCa. La polul opus, sectoarele cel mai puțin vulnerabile sunt sănătatea și asistența socială, IT-ul, industria alimentară și a băuturilor sau agricultura.

„Deși modul în care evoluează lucrurile în prezent indică o revenire mai bună decât am fi putut anticipa în cursul anului 2020, nu trebuie să ignoram riscurile ascunse. Analizele Coface arată că urmare a deteriorării reale a situației financiare a unei părți a mediului de afaceri, există în economie un număr de companii care au un risc iminent de insolvență. Aceste insolvențe „ascunse” nu s-au concretizat datorită lichidității semnificative puse în piață de guverne, însă, în funcție de evoluțiile economice din perioada următoare se pot concretiza, pe un termen mai scurt sau mai lung. Este esențial să rămânem realiști și capabili să ne adaptăm în permanență, ținând cont atât de riscuri, cât și de oportunități,” a declarat Eugen Anicescu, Country Manager, Coface România.

Conferința de Risc de Țară Coface

Cea de-a XVI-a ediție a Conferinței de Risc de Țară a adus în atenția celor peste 350 participanți, principalele evoluții și tendințe ale economiei de azi, precum și posibilele scenarii ale revenirii post Covid-19. La dezbateri au participat: Declan Daly, Chief Operating Officer, Grupul Coface, Daniel Dăianu, Președintele Consiliului Fiscal, Economist, Membru al Academiei Române, Eugen Anicescu, Country Manager, Coface România, Grzegorz Sielewicz, Economist Șef, Coface Europa Centrală și de Est, Dumitru Nancu, Director General, FNGCIMM, Ionuț Dumitru, Economist Șef, Raiffeisen Bank, Ciprian Dascălu, Economist Șef și Director de Cercetare, BCR, Adrian Tănase, CFA, Director General, Bursa de Valori București, Mihai Nichișoiu, Global Senior Macro Strategist, Tradeville, Iulian Stanciu, Președinte Executiv, eMAG, Iancu Guda, CFA, EMBA, Services Director, Coface România.

Roger Bootle, Autoritate marcantă în Economia mondială și Piețe financiare, a prezentat, într-o intervenție specială, situația economiei după Covid.

parc auto
13 detalii esențiale de care să ții cont când achiziționezi o mașină rulată
22 februarie 2024

Conferința de Risc de Țară Coface a reunit și anul acesta experți în riscul de țară, specialiști din domeniul academic, bancar, investitori români și străini, precum și reprezentanți ai mediului de afaceri.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Pandemia a redefinit comportamentele și preferințele companiilor și consumatorilor
Articolul următor Avem dreptul să ne întrebăm
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

APCE: Puterea totală instalată în bateriile prosumatorilor depășește toată puterea de stocare a energiei din România
Energie
Avertizare privind o tentativă de fraudă prin folosirea unui link ce imită interfața Formularului Unic de Contact al ANAF
Fiscalitate
Barometrul RetuRO: Sistemul de Garanție-Returnare se apropie de 9 miliarde de ambalaje returnate
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Peste 356 milioane de ambalaje SGR au fost colectate în ianuarie 2026
  • Cosmopolis a vândut mai multe locuințe în 2025 decât Târgu Jiu, Tulcea, Deva sau Reșița
  • Olanda scade, cererea pentru tabere educaționale în SUA și Japonia explodează. Harta studiilor abroad
  • Nostalgia Radio s-a lansat în FM. În București se ascultă pe frecvența 90,2 FM
actiuni
Advertorial

Care sunt principalele avantaje ale investiției în acțiuni?

4 minute
Reamenajarea baii
Advertorial

Reamenajarea băii – sfaturi de care să ții cont pentru a obține rezultate uimitoare

4 minute
protectie-solara0
Advertorial

Tu stiai ca exista atatea tipuri de protectie solara?

5 minute
pefoc.ro
Advertorial

Descoperă designul modern și eficiența șemineului compact de tip casetă

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?