Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Wang Huning a vizitat Laos
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Wang Huning a vizitat Laos

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 3 decembrie 2025
Distribuie
Wang Huning s-a întâlnit cu Thongloun Sisoulith, secretar general al Comitetului Central al Partidului Revoluționar al Poporului din Laos, președintele statului. (1 decembrie 2025/Xinhua)

La invitația Comitetului Central al Partidului Revoluționar a Poporului din Laos și a guvernului de la Vientiane, membrul Comitetului Permanent al Biroului Politic al Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez (CCPCC), președintele Conferinței Politice Consultative a Poporului Chinez, Wang Huning a efectuat în perioada 1-3 decembrie o vizită oficială în Laos și a participat la aniversarea celor 50 de ani de la fondarea statului. 

Wang Huning s-a întâlnit cu Thongloun Sisoulith, secretar general al Comitetului Central al Partidului Revoluționar a Poporului din Laos, președintele statului, cu premierul Sonexay Siphandone și cu președintele Adunării Naționale, Xaysomphone Phomvihane. De asemenea, a avut discuții cu Sinlavong Khoutphaythoune, președintele Comitetului Central al Frontului pentru Construcția Națională.

În timpul întâlnirii cu Thongloun Sisoulith, Wang a transmis salutări cordiale și cele mai bune urări din partea Secretarul general al CCPCC, președintele Chinei, Xi Jinping, și a predat un mesaj de felicitare, exprimând călduroase felicitări cu ocazia aniversării celor 50 de ani de la fondarea statului.

Wang a afirmat că China dorește să colaboreze cu partea laoțiană pentru a implementa consensul strategic al conducerilor celor două partide și țări, să continue să se sprijine ferm reciproc în probleme care implică interesele esențiale și preocupările majore, cum ar fi problema Taiwan, să accelereze construcția comunității cu viitor comun chino-laoțiene de înaltă calitate și nivel înalt. Wang a informat, de asemenea, despre a patra sesiune plenară a celui de-al 20-lea Comitet Central al Partidului Comunist Chinez și a afirmat că partea chineză este gata să aprofundeze schimbul de experiență în administrarea statului, să urmeze împreună propria cale socialistă.

La rândul său, Thongloun Sisoulith a afirmat că Laosul exprimă recunoștința față de sprijinul și ajutorul oferite pe termen lung de partea chineză. În prezent, relațiile dintre Laos și China se află în cea mai bună perioadă din istorie, rezultatele cooperării bilaterale fiind bogate și aducând beneficii reale poporului laoțian. Potrivit acestuia, partea laoțiană este dispusă să lucreze împreună cu partea chineză pentru a promova construirea comunității cu viitor comun Laos-China la un nivel superior. 

Laos aderă ferm la principiul unei singure China și se opune oricăror declarații sau acțiuni greșite de intervenție în treburile interne ale Chinei. Partea laoțiană sprijină pe deplin și pune în aplicare cele patru inițiative globale propuse de președintele Xi Jinping, fiind gata să consolideze coordonarea și cooperarea cu partea chineză pentru a apăra împreună dreptatea internațională.

În cadrul întrevederii cu Sonexay Siphandone, președintele forului consultativ suprem chinez a arătat că, sub îndrumarea strategică a conducerilor celor două partide și țări, cooperarea strategică multilaterală dintre China și Laos a avansat constant. Partea chineză dorește să consolideze colaborarea strategică cu partea laoțiană, oferind un exemplu pentru construirea comunității cu viitor comun în regiune.

Reverberațiile poemelor antice – Adio lui Dong Da
25 martie 2024

În timpul întâlnirii cu Xaysomphone Phomvihane, Wang a subliniat că China și Laos ar trebui să folosească aniversarea a 65 de ani de relații diplomatice de anul viitor ca oportunitate pentru aprofundarea cooperărilor practice în toate domeniile, oferind o nouă energie pentru construcția modernizării socialiste în fiecare țară.

În cursul vizitei, Wang a participat la adunarea publică și parada militară pentru cea de-a 50-a aniversare a Zilei Naționale a Laosului, a depus o coroană de flori la Monumentul Eroilor Necunoscuți din Laos, a inspectat stația Vientiane de căi ferate China-Laos și a participat la activitățile care au marcat a patra aniversare de la punerea în funcțiune a căii ferate China-Laos.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Președintele Emmanuel Macron a sosit la Beijing
Articolul următor China îndeamnă Japonia să reflecte la greșelile istorice și să îndeplinească obligațiile unei țări învinse
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Emmanuel Macron și Mark Carney salută apropierea dintre Canada și Europa
Extern
Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
Extern
Ilie Bolojan merge într-o nouă vizită oficială în Republica Moldova
Actualitate Politic

RSS Știri Financiare

  • Costul ascuns al șabloanelor web: De ce afacerile care scalează aleg site-uri web și platforme complet customizate
  • Turiștii străini au cheltuit peste 5 miliarde de euro în România anul trecut
  • Cifră de afaceri record pentru Olympus Foods în 2025, peste 1 miliard de lei
  • Clienții pot să devină acționari la Dristor Kebap. Compania vizează 5 milioane de euro
Actualitatea din China 

Americanii au parte de un Crăciun dificil anul acesta

2 minute
Actualitatea din China 

China și Franța, decise să aprofundeze parteneriatul strategic multilateral

2 minute
Actualitatea din China 

Vitalitatea economică chineză, demonstrată în vacanța de 1 Mai

5 minute
Pushpa Kamal Dahal
Actualitatea din China 

Relațiile bilaterale Nepal-China vor atinge un nou nivel

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?