În prezent, când dimensiunea economiei digitală se extinde și este accelerată de transformarea digitală pe plan mondial, fenomenul devine un factor important care influențează economia mondială, a declarat președintele Chinei, Xi Jinping, la Summitul G20 din Bali.
Economia digitală a fost inclusă pentru prima oară pe agenda G20 la Summitul Hangzhou 2016, fiind inițiate inovarea modului de dezvoltare și explorarea forței de creștere.
În ultimii ani, țările G20 au ajung la un consens privind adaptarea la transformarea digitală și la dezvoltarea economiei digitale, fiind promovate mai multe inițiative, a arătat Xi Jinping.
Programul de acțiune G20 privind cooperarea în inovația digitală, prezentat de partea chineză, este menit să impulsioneze utilizarea inovației tehnologiilor digitale și să asigure împărtășirea rezultatelor inovației, la care sunt invitate să participe toate părțile. De asemenea, China dorește să coopereze în continuare cu țările G20, pentru a edifica o situație echilibrată, incluzivă, reciproc-avantajoasă a economiei digitale pe plan global, a reiterat președintele Xi.
Articol realizat de Radio China International și CCTV