Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Xi Jinping s-a întâlnit cu președintele KMT, Cheng Li-wen
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Xi Jinping s-a întâlnit cu președintele KMT, Cheng Li-wen

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 10 aprilie 2026
Distribuie
Foto: CGTN

Xi Jinping, secretarul general al Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez (PCC), s-a întâlnit vineri dimineață cu Cheng Li-wun, președinta partidului Kuomintang (KMT) din Taiwan, la Beijing.

Invitată de Comitetul Central al PCC și de Xi, Cheng este prima președintă a KMT care conduce o delegație în China continentală în ultimul deceniu. Delegația a vizitat anterior provincia Jiangsu și Shanghai înainte de a ajunge la Beijing.

Xi a declarat că această întâlnire între liderii PCC și KMT după 10 ani are o importanță majoră pentru dezvoltarea relațiilor dintre cele două partide și de-a lungul Strâmtorii Taiwan.

Xi a subliniat că, indiferent cum ar evolua peisajul internațional și situația de-a lungul Strâmtorii Taiwan, tendința generală spre marea renaștere al națiunii chineze nu se va schimba, iar impulsul dominant pentru ca chinezii de pe ambele părți ale strâmtorii să se unească nu se va schimba.

El a adăugat că oamenii de pe ambele părți ale Strâmtorii Taiwan speră la pace și liniște, la îmbunătățirea relațiilor între cele două maluri și la o viață mai bună. „Aceasta este o responsabilitate pe care PCC și KMT nu o pot evita și, de asemenea, o forță motrice pentru ca cele două partide să colaboreze”, a spus Xi.

Xi Jinping a făcut o propunere în patru puncte pentru dezvoltarea relațiilor între cele două maluri ale Strâmtorii Taiwan. 

În primul rând, promovarea armoniei sufletești prin recunoașterea reciprocă corectă. Compatrioții de pe ambele maluri împărtășesc aceleași rădăcini, același neam și aceeași cultură, au sângele la fel, formând o comunitate a destinului comun. Într-o familie, atâta timp cât există comunicare sinceră și consultare reciprocă, nu există conflicte sau dezacorduri care să nu poată fi rezolvate. Diferențele de sistem social nu reprezintă un pretext pentru divizare. KMT și PCC, precum și compatrioții de pe ambele maluri, trebuie să transmită și să promoveze cultura chineză, să își întărească recunoașterea față de națiunea chineză, cultura chineză și măreața lor patrie, consolidând curajul, demnitatea și încrederea de a fi adevărați chinezi.

Peste 2,3 miliarde de călătorii înregistrate în perioada Sărbătorii Primăverii în China
4 februarie 2025

În al doilea rând, protejarea casei comune prin dezvoltare pașnică. Partea continentală și Taiwanul fac parte din aceeași Chină, China fiind casa comună a națiunii chineze. Frații de pe ambele maluri trebuie să protejeze și să construiască această casă comună, care se bazează fundamental pe menținerea „Consensului din 1992” și opoziția față de „independența Taiwanului”, iar esența constă în recunoașterea faptului că ambele maluri aparțin aceleiași Chine. Pacea în familie aduce prosperitate. Orice propunere care favorizează dezvoltarea pașnică a relațiilor dintre cele două maluri este binevenită, iar în orice acțiune favorabilă dezvoltării pașnice a relațiilor pot fi depuse eforturi maxime. „Independența Taiwanului”este principala cauză a perturbării păcii în Strâmtoarea Taiwan, iar noi nu vom tolera și nu vom accepta așa ceva. KMT și PCC, împreună cu frații de pe ambele maluri, trebuie să susțină dreptul național, să se opună diviziunii „independenței Taiwanului”și intervențiilor externe, să promoveze dezvoltarea pașnică a relațiilor dintre cele două maluri și să protejeze ferm casa comună a națiunii chineze, a spus Xi.

În al treilea rând, îmbunătățirea bunăstării populației prin schimburi și integrare. Scopul dezvoltării relațiilor dintre cele două maluri este de a permite cetățenilor de pe ambele maluri să aibă o viață mai bună. „Vom continua să aderăm la conceptul că populația de pe ambele maluri este o familie și vom acționa activ pentru a face lucruri practice, bune și pentru a rezolva problemele locuitorilor din Taiwan. Țara mamă are un teritoriu măreț și piețe vaste, locuitorii din Taiwan sunt bineveniți să revină des acasă, tinerii din Taiwan să vină pentru schimburi și dezvoltare pe continent și produsele agricole și pescărești, precum și bunurile de calitate din Taiwan să intre în casele a milioane de oameni de pe continent. KMT și PCC, precum și locuitorii de pe ambele maluri trebuie să extindă împreună schimburile, interacțiunile și integrarea, pentru a crește legăturile de familie și bunăstarea între ei”, a subliniat Xi Jinping.

Nu în ultimul rând, realizarea renașterii națiunii chineze prin unitate și luptă. Anul acesta se împlinesc 160 de ani de la nașterea lui Sun Yat-sen. Revitalizarea Chinei și unificarea națională au fost idealurile sale pe tot parcursul vieții. „Astăzi, reușim să urmăm o cale de modernizare în stil chinezesc, iar renașterea măreață a națiunii chineze este de neconceput. Credem cu tărie că tot mai mulți compatrioți din Taiwan vor înțelege corect sistemul social și calea de dezvoltare a continentului, realizând profund că viitorul dezvoltării Taiwanului depinde de o patrie puternică, iar bunăstarea compatrioților din Taiwan este legată de renașterea măreață a națiunii chineze. Anul acesta este anul de început al celui de-a 15-lea Plan Cincinal, partea continentală dorește să împărtășească cu toți compatrioții din Taiwan oportunitățile și rezultatele dezvoltării și să întărească împreună economia națiunii chineze. KMT și PCC trebuie să-și consolideze încrederea politică reciprocă, să mențină o interacțiune pozitivă, să unească compatrioții de pe ambele maluri ale strâmtorii și să lucreze împreună, pentru a crea un viitor frumos unificării patriei și renașterii națiunii.”

La rândul ei, Cheng Li-wun a declarat că locuitorii de pe cele două maluri ale strâmtorii sunt descendenți ai împăraților Yan și Huang, aparțin aceleași națiuni chineze, sunt influențați de cultura chineză, sunt toți chinezi dintr-o singură familie și ar trebui să colaboreze pentru a promova revitalizarea Chinei propusă de Sun Yat-sen. Cele două partide, KMT și PCC, trebuie să susțină „Consensul din 1992” și să se opună independenței Taiwanului, să întărească încrederea politică reciprocă, să valorifice funcția platformelor de comunicare, să se angajeze în respectarea istoriei Chinei. Totodată, să promoveze cultura chineză, să avanseze schimburile și cooperarea în domeniile civile, locale, economice, comerciale și culturale între cele două maluri, să sprijine dezvoltarea schimburilor între tineri, să crească bunăstarea comună a oamenilor, să promoveze dezvoltarea pașnică a relațiilor dintre cele două maluri, să creeze un viitor frumos pentru relațiile dintre cele două maluri și să realizeze marea renaștere a națiunii chineze.

VIDEO / Cum rezolvă China decalajul de dezvoltare dintre regiuni
19 octombrie 2022
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Evenimente din lumea artelor vizuale recomandate de UAP
Articolul următor Xi Jinping felicită inaugurarea activității de marcare a celor 55 de ani de „diplomație ping-pong” cu SUA
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Dragi părinți”, o radiografie a familiei moderne, spectacol găzduit pe scena TNB
Cultură și Educație
Cel mai înalt nivel din istorie pentru cursul valutar BNR: 5,1417 lei pentru un euro
Economie
Parlamentul European dorește măsuri mai ferme împotriva hărțuirii cibernetice în UE 
Extern

RSS Știri Financiare

  • S-a deschis primul Taco Bell din Chișinău, după o investiție de 600.000 euro
  • AnimaWings atrage trei investitori instituționali printr-o deținere viitoare de 50%
  • Primul magazin GAP din România s-a deschis într-un outlet din București
  • Cum îți crești afacerea fără să angajezi mai devreme decât e cazul?
Actualitatea din China 

50 de ani de la descoperirea artemisininei

1 minute
Actualitatea din China 

Wang Yi va participa la o serie de reuniuni ale miniștrilor de Externe pentru cooperare în Asia de Est

1 minute
Actualitatea din China 

Emmanuel Macron către Ericsson, Volvo și Unilever: „Rămâneți aici, nu plecați!”

2 minute
Actualitatea din China 

Thomas Bach a participat la ceremonia de recunoaştere a echipei de producţie a CMG pentru Jocurile Olimpice de iarnă 2026

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?