Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Zi decisivă pentru prețurile carburanților. Cât vor costa benzina și motorina pe 1 iulie, odată ridicată starea de criză
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Zi decisivă pentru prețurile carburanților. Cât vor costa benzina și motorina pe 1 iulie, odată ridicată starea de criză

Mihai Nicuț
Autor
Mihai Nicuț
Publicat 29 iunie 2026
Distribuie

Sursa: e-nergia.ro

Dacă nu se schimbă ceva în câteva ore, starea de criză de pe piața carburanților va înceta, iar primele estimări ar arăta că am avea același preț la benzină și o scumpire de 36 de bani pe litru de motorină. Totuși, lucrurile ar putea sta ceva mai bine.

Prețurile carburanților din România sunt de câteva zile stabile la niveluri de 8,6 lei pe litrul de benzină și de 9,2 lei pe litrul de motorină, potrivit datelor din piață. Ultima dată prețurile au fost modificate pe 24 iunie – a fost atunci o scumpire de 10 bani pe litru pentru fiecare carburant, operată de Petrom, liderul pieței de distribuție a carburanților.

A fost a treia scumpire consecutivă, în condițiile în care, pe fondul scăderii cotațiilor la țiței, publicul se aștepta să vadă că prețurile încep să scadă la pompă.

Mai întâi, unde se plasează acum prețurile la carburanți din România

Datele Oil Bulletin, serviciul de monitorizare a pieței carburanților din Uniunea Europeană, arată, în baza situației de la 25 iunie, un preț mai mic la benzină decât în România în 11 țări europene membre UE. La noi prețul mediu este de 1,63 euro/litru. La motorină, carburant care are în România un preț mediu de circa 1,73 euro pe litru, sunt alte 15 piețe din UE cu preț mai mic.

Ce se întâmplă la 1 iulie

Piața carburanților funcționează acum în baza unei reglementări de criză impuse de Guvern și valabile până la finalul acestei luni, prin care adaosurile comerciale ale distribuitorilor sunt limitate la cele de anul trecut, iar prețurile pot crește doar o dată pe zi. De asemenea, acciza la motorină fost redusă cu 30 de bani pe litru – cu efect cumulat de scădere a prețurilor de 36 de bani pe litr – până la finalul acestei luni. Măsurile au fost luate ca urmare a izbucnirii războiului din Golful Persic care a blocat traficul prin Strâmtoarea Ormuz și au provocat cea mai mare criză energetică din istorie, cu prețul petrolului ajungând la 120 de dolari barilul.

Toate aceste măsuri expiră în teorie la 30 iunie ora 23.59, pentru că Ordonanța de Urgență care consfințea situația de criză pentru trei luni expiră și nu a fost prelungită. Fostul ministru PSD al Energiei, Bogdan Ivan, a spus luni,29 iunie, că PSD a depus un proiect în Parlament prin care prelungește cu trei luni starea de criză, care ar trebui votat pe 30 ca să poată intra în vigoare – este puțin probabil.

Industria petrolieră în era datelor
30 decembrie 2021

El a spus că o eventuală încetare a stării de criză și a măsurilor pe care aceasta le presupune ar duce la creșterea prețului carburanților.

Ivan a precizat că, prin proiectul din Parlament, se prelungesc cu 3 luni toate măsurile așa cum au fost ele introduse la 1 aprilie: limitarea exporturilor, limitarea adaosului comercial pentru companii, o supraimpozitare pentru companiile care au venituri suplimentare și reducerea accizei pe litrul de motorină standard cu 30 de bani.

Mai e criză sau nu?

Cotațiile actuale Platt’s Med ale benzinei și motorinei, în funcție de care se stabileau – înainte de intrarea în vigoare a mecanismului – prețurile la pompă în România, sunt acum de 900 dolari pe tonă pentru benzină și 890 de dolari pe tonă pentru motorină, rotunjit. Înainte de atacul americano-israelian asupra Iranului, cotațiile erau de 710, respectiv 750 de dolari pe tonă. Cele mai mari cotații au fost în aprilie, de 1.100 de dolari pe tona de benzină și aproape 1.600 de dolari pe tona de motorină.

Pe de altă parte, la momentul redactării acestei știri, cotația petrolului Brent este de 73 de dolari, după ce zilele trecute scăzuseră la 70 de dolari, nivel de preț similar cu cel dinaintea începerii războiului.

Energia electrică cu livrare în primele luni din 2023 a ajuns la 2.500 lei/Mwh
8 august 2022

Cursul valutar arată o depreciere a leului în această perioadă față de dolar, de la 4,3o RON/USD la 1 martie, la 4.60 RON/USD acum.

- Publicitate -

Ce se va întâmpla cu prețurile

Pe mecanismul actual, aspectul determinant în formarea prețului nu mai este cotația produsului petrolier și cursul valutar, ci marja distribuitorului de carburant, care trebuie să fie egală cu cea de anul trecut. Prevederea a dus la comportamente ciudate în piață, uneori au fost ieftiniri masive, apoi scumpiri bruște, pentru ca, în final, acum, când prețurile de cotație scad, scăderea nu se mai vadă în scăderea prețurilor la pompă.

Câteva explicații găsiți în acest text:

De ce se scumpesc carburanții la pompă când petrolul se ieftinește pe piețe. Cazul unic al României

Așadar, logica spune că, dacă nu se schimbă nimic, la 1 iulie o să avem un preț al benzinei tot cam ca acum, și un preț al motorinei cu 36 de bani pe litru mai mare. Însă, nu este exclusă o ieftinire a benzinei și o scumpire de mai mică amploare a motorinei, dacă firmele vor re-lua în calcul mecanismul stabilirii prețurilor în funcție de cotațiile carburanților chiar de la 1 iulie, ora zero.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Moody’s avertizează că incertitudinea politică poate afecta consolidarea fiscală. Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare: „România are nevoie de stabilitate pentru a evita riscul retrogradării la junk” 
Articolul următor comunicat-de-presa-pnrr-piste-biciclete-final-proiect Comunicat de presă finalizare proiect
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Moody’s avertizează că incertitudinea politică poate afecta consolidarea fiscală. Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare: „România are nevoie de stabilitate pentru a evita riscul retrogradării la junk” 
Finanțe și Bănci
Firmele nu vor mai depune raportări contabile semestriale pentru anul 2026 
Finanțe și Bănci
Magiunul de Topoloveni, Brânza Telemea de Ibănești și peștele Novac afumat din Țara Bârsei, pe harta Diplomației culinare România-Turcia
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Aeroporturile regionale câștigă teren: tot mai mulți români aleg să zboare direct din regiunea în care locuiesc
  • Asternova Vest: fond de venture capital de 37 milioane euro pentru startupurile din Vestul României
  • 11.000 de comercianți români vând pe Trendyol. Peste 3.600 exportă în Grecia și Bulgaria
  • 6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară, deși se tem că aceasta poate apărea oricând
Energie

Sistemele energetice digitale pot aduce beneficii reale dacă sunt puse în aplicare în mod eficace

4 minute
Actualitate

CE Oltenia a găsit cumpărător pentru energia electrică produsă pe cărbune

2 minute
Energie

Rusia a ameninţat că va opri livrările de gaz spre Europa prin conducta Nord Stream 1

2 minute
Energie

ANRE a aprobat noile Metodologii de stabilire a tarifelor pentru serviciul de transport și distribuție a energiei electrice

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?