Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ziua Academiei Române – Sesiunea omagială „Nicolae Iorga – 150 de ani de la nașterea marelui om de cultură“
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Ziua Academiei Române – Sesiunea omagială „Nicolae Iorga – 150 de ani de la nașterea marelui om de cultură“

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 martie 2021
Distribuie
Academia Română - foto ziarulunirea.ro

Academia Română sărbătorește 155 ani de la înființare în Adunarea Generală care se va desfășura online miercuri, 31 martie 2021, începând cu ora 10. Cu acest prilej, va avea loc sesiunea omagială „Nicolae Iorga – 150 de ani de la nașterea marelui om de cultură“.

Evenimentul dedicat evocării savantului român va fi deschis de alocuțiunea acad. Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, ce evidențiază calitățile excepționale de enciclopedist ale profesorului Nicolae Iorga. Rememorând întreaga sa contribuție la viața culturală și politică a României, acad. Ioan-Aurel Pop consideră că „Nicolae Iorga face parte, indiscutabil, din generația făuritorilor României întregite și de afirmare europeană“.

Personalitatea multivalentă a istoricului, inițiativele sale inovatoare în multe domenii de cercetare a istoriei, proiectele instituționale originale și demersurile de promovare a patrimoniului cultural vor fi detaliate în expunerile acad. Victor Spinei și acad. Răzvan Theodorescu, vicepreședinți ai Academiei Române. Cercetările savantului asupra istoriei Bazinului Pontic, întemeietoare pentru istoriografia românească, sunt readuse în atenție ca parte integrantă a operei de către dr. Octavian Cristea, director al Institutului de Istorie „Nicolae Iorga“ al Academiei Române.

Nicolae Iorga (1871-1940), membru marcant al Academiei, teoretician al istoriei, medievist de prestigiu, promotor al studiilor sud-est europene, traducător, scriitor, jurnalist, diplomat și om politic, rămâne o figură emblematică a vieții românești. În calitatea sa de președinte al Secțiunii istorice, acad. Nicolae Iorga a elaborat o operă monumentală, integrând istoriografia spațiului românesc în cea universală.

La 1/13 aprilie 1866 se înființa la București una dintre primele instituții fundamentale pentru consolidarea statului românesc modern, Societatea Literară Română, reorganizată un an mai târziu în Societatea Academică Română și transformată în anul 1879 în Academia Română. Încă de la înființare, Academia Română a rămas cel mai înalt for de consacrare științifică și culturală al țării, ce reunește personalități cu realizări notabile în toate domeniile spiritului. (Biroul de comunicare al Academiei Române)

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Globalworth oferă un spațiu de birouri pentru un centru de vaccinare anti-COVID
Articolul următor ALTEN România recrutează în echipă un nou Business Unit Director, care țintește dezvoltarea diviziei de IT pe plan local
Un comentariu
  • Pontifaunir spune:
    1 aprilie 2021 la 12:59

    Savant/nesavant, pe cand prea multa „dimocratie”/fix pe invers … ti se urca la cap, aista-i sfarsul !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Deși a ratat un penalty, Franța nu a lăsat loc de surprize în ”sfertul” cu Marocul
Sport
Wonga susține performanța și devine partener oficial al Dinamo 1948 București
Actualitate Sport
Depozitarul Central va distribui dividende pentru BIOFARM S.A.
Economie

RSS Știri Financiare

  • România devine unul dintre cele mai atractive hub-uri industriale din Europa
  • Hercule va deschide cinci noi restaurante. Investiție de aproximativ 4 milioane lei
  • Design interior pentru containerele de birou
  • Piața mașinilor electrice din România, record în iunie. Tesla e lider, BYD câștigă teren
Cultură și Educație

Presiunea patronală asupra jurnalistului și căile de evitare a încălcării deontologiei profesionale

5 minute
Cultură și Educație

Anita Hartig în Boema, la Opera Naţională Bucureşti, pe 1 octombrie

10 minute
Cultură și Educație

Târgul de Crăciun „Magia Basmelor”, pe esplanada Operei Naționale București în luna decembrie

2 minute
Cultură și Educație

Evenimente vizuale recomandate de UAP

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?