Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ziua Culturii la Cluj și Simpozionul ”Avram Iancu în cultura românilor”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Ziua Culturii la Cluj și Simpozionul ”Avram Iancu în cultura românilor”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 15 ianuarie 2025
Distribuie

Al.Florin Țene

Miercuri, 15 ianuarie Primăria Cluj-Napoca, în colaborare cu Uniunea Scriitorilor, filiala Cluj, la ora 11, s-a desfășurat manifestarea, tradițională, de depuneri de coroane la statuile lui Mihai Eminescu și Lucian Blaga din fața Teatrului Național.Manifestare, coordonată de dr.Ionuț Țene,. Manifestarea s-a deschis cu un concert de cântece pe versuri de Mihai Eminescu, susținut de corul Liceului Teologic. După care a vorbit primarul municipiului Emil Boc. care a transmis următorul mesaj: „Mihai Eminescu reprezintă esența și ființa neamului românesc. Susținând unitatea culturală, susținem unitatea politică a românilor, aspect mai actual ca oricând acum în România și în Europa. Orașul nostru respiră prin cultură, prin educație pentru că face parte din ADN-ul Clujului și va rămâne o citadelă culturală. Apelul meu este pentru toată lumea, să susțină actul de cultură, pentru că dacă susținem cultura susținem democrația, pacea, prosperitatea și o viață mai bună între noi.”. De asemenea, scriitoarea Constantina Raveca Buleu a transmis un mesaj dedicat culturii, iar elevii Liceului Teoretic „Lucian Blaga” au susținut un micro-recital artistic din opera poetului Mihai Eminescu. După care a urmat ceremonialul de depunere de coroane din partea oficialităților, instituțiilor, partidelor politice, Liga Scriitorilor și Uniunea Scriitorilor.Al.Florin Țene și Iulian Patca, membri UZPR, au depus o coroană de flori la statuia Poetului și din partea UZPR.Manifestarea desfășurându-se pe muzica compusă pe versurile poetului Mihai Eminescu.

În continuare, la ora12:00, de Ziua Culturii Române, Societatea Avram Iancu din România a organizat simpozionul „Avram Iancu în cultura românilor”, la Muzeul Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului. În cadrul Simpozionului a susținut conferenție prof. univ. dr. Ioan Taloș, prof. univ. dr. Mircea Popa, Tiberiu Groza, președintele Societății Cultural-Patriotice Avram Iancu din România, inclusiv dr. Paul Roșca, directorul Muzeului. S-au lansat cărțile „Duhul lui Iancu” a poetului Mircea Istrate, din Târgu Mureș, președintele de onoare al Ligii Scriitorilor Mureș, „Patimile după Iancu” a poetului Teofil Răchițeanu, „Avram Iancu în folclorul moților” a scriitorului Romulus Felea și numărul 77 al revistei „Iancule Mare”.A urmat un concert muzical susținut de Corala Laudațio a Centrului de Zi al Vîrstnici nr. 3 din Cluj Napoca.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Mihai Eminescu și revelația misterului de tip metafizic
Articolul următor 150125-anunt-incepere-proiect-pnrr-maricel-tofan-pt-curierul-national-1-67876e1e41e81 ANUNȚ LANSARE PROIECT
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Inflația se așază la masa de Paște
Actualitate Featured
Românii călătoresc mai mult de Paște, pe fondul unei creșteri de 64% a rezervărilor
Turism
Consiliul Concurenţei analizează preluarea ALT Technologies Transylvania S.R.L. de către CCL Avery Holdings B.V
Companii

RSS Știri Financiare

  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
  • Action deschide la Ploiești, magazinul cu numărul 12 din România
  • Cum se obține un credit rapid online pentru angajați, fără drumuri la bancă?
Cultură și Educație

Opera Națională București marchează Ziua Mondială a Luptei împotriva Cancerului

2 minute
Cultură și Educație

Semne de psihopatologie în unele nuvele ale lui Gib I. Mihăescu

7 minute
Cultură și Educație

La cenaclul ”Al.Florin Țene” – Sărbătorirea Zilei Limbii Române- dialog prin radio, peste ocean, Cluj-Napoca -Montreal

3 minute
Cultură și Educație

Muzeul satului Hațegani și Sinagoga din Deva

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?