Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Klaus Iohannis, după discuția cu Jens Stoltenberg: Am subliniat necesitatea implementării cât mai rapide a deciziilor de la Madrid
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Klaus Iohannis, după discuția cu Jens Stoltenberg: Am subliniat necesitatea implementării cât mai rapide a deciziilor de la Madrid

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 28 noiembrie 2022
Distribuie
Sursa Foto: Facebook/ Klaus Iohannis

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

România va continua să aducă o contribuție substanțială la apărarea colectivă a NATO, a declarat președintele Klaus Iohannis, luni, la Palatul Cotroceni, într-o conferință comună cu secretarul general al Alianței, Jens Stoltenberg.

Klaus Iohannis, despre discuția cu Jens Stoltenberg: Am evaluat situația de securitate a spațiului euro-atlantic, cu accent pe Flancul Estic și zona Mării Negre

„Îmi face o deosebită plăcere să primesc din nou la Palatul Cotroceni vizita secretarului general al NATO, domnul Jens Stoltenberg, un prieten apropiat al României (…). Am evaluat astăzi împreună situația de securitate a spațiului euro-atlantic generată de agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, cu accent asupra Flancului Estic și a zonei Mării Negre. Mâine va începe la București cea dintâi reuniune a miniștrilor de externe ai statelor membre NATO găzduită de România. Aceasta este, totodată, și prima reuniune aliată de nivel înalt găzduită la București, după Summitul NATO din 2008”, a declarat șeful statului român.

Klaus Iohannis spune că Ministeriala NATO de la București este „o reuniune importantă, pe agenda căreia se vor regăsi și temele abordate în dialogul nostru de astăzi”.

„Am subliniat în discuțiile cu domnul secretar general necesitatea implementării cât mai rapide a deciziilor adoptate de Summitul istoric de la Madrid din acest an. Reuniunea miniștrilor de externe este un important reper în acest proces și în pregătirea Summitului din 2023, care va avea loc în Lituania, la Vilnius. Reamintesc faptul că importanța strategică a Mării Negre a fost inclusă, la inițiativa României, pentru prima dată în noul Concept Strategic, adoptat la Summitul NATO de la Madrid”, a adăugat președintele Klaus Iohannis.

„Am reiterat, în acest context, relevanța operaționalizării cât mai rapide a deciziilor de la Madrid privind consolidarea posturii de apărare înaintată pe Flancul Estic al Alianței. România, la rândul său, va continua să aducă o contribuție substanțială la apărarea colectivă a NATO și la consolidarea capabilităților Alianței, acționând în continuare ca furnizor de securitate și stabilitate în regiune. Acest angajament se bazează pe măsuri concrete, în primul rând pe decizia de a crește cheltuielile naționale destinate apărării de la 2% din PIB, cât sunt acum, la 2,5% din PIB începând chiar din anul 2023”, a mai spus el.

Clotilde Armand și Robert Negoiță domină mediatic în luna februarie
21 martie 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior <strong>Peste 100.000 de vizitatori în weekend-ul de deschidere ”West Side Christmas Market”, în Parcul Drumul Taberei din București</strong>
Articolul următor Castelul Corvinilor și Bastionul Roșu
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România și Serbia, pas important pentru cooperarea mai strânsă în domeniul energiei
Energie
Proteste în Ucraina după demiterea ministrului Apărării, Mihailo Fedorov
Extern
Marine Le Pen, dată în judecată pentru că a furat… numele partidului lui Emmanuel Macron
Extern

RSS Știri Financiare

  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
  • Cum cumpără românul informat bijuterii fine în 2026
  • Dormitorul care nu îți mănâncă banii: cum alegi mobilierul corect pentru spații mici, fără compromisuri la calitate
  • Startup-urile din România vizează finanțări de 95 milioane euro. AI domină ecosistemul
Politic

Klaus Iohannis îi îndeamnă pe români să voteze la referendumul pe Justiţie

3 minute
Politic

Președintele Nicușor Dan cheamă magistrații să aducă dovezi

1 minute
Politic

CCR spune „DA” reformei pensiilor magistraților propusă de Guvernul Bolojan

2 minute
Politic

Stenogramele despre supraimpozitarea veniturilor mai mari decât salariul Președintelui reliefează, din nou, relația de subordonare dintre liderii PSD și PNL

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?