Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ONU cere 5,6 miliarde de dolari pentru ajutoare umanitare în 2023
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

ONU cere 5,6 miliarde de dolari pentru ajutoare umanitare în 2023

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 15 februarie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Organizația Națiunilor Unite a cerut miercuri 5,6 miliarde de dolari pentru a acoperi nevoile de ajutoare umanitare de anul acesta ale 11,1 milioane de persoane în Ucraina, ale celor 4,2 milioane de refugiați și ale comunităților care-i primesc în Europa.”A trecut un an și războiul continuă să provoace morți, distrugeri și deplasare a oamenilor în fiecare zi, la o scară nebunească”, a declarat – pentru susținerea cererii de fonduri – șeful operațiunilor umanitare ale ONU, Martin Griffiths , într-un comunicat.

”Suferința poporului ucrainean este departe de a se fi terminat”

”Noi”, a spus oficialul ONU, ”trebuie să facem tot ce ne stă în puteri pentru a ajunge la comunitățile cel mai greu de ajuns, inclusiv cele aflate în apropierea liniei de front. Suferința poporului ucrainean este departe de a se fi terminat – el are în continuare nevoie de sprijin internațional”. Anul acesta, agențiile umanitare ale ONU vor avea nevoie de 3,9 miliarde de dolari pentru a veni în ajutorul a 11,1 milioane de persoane în Ucraina și de 1,7 miliarde dolari pentru a răspunde nevoilor a 4,2 milioane de refugiați și comunitățile care îi primesc în diverse țări din Europa de est. Cea mai mare parte a ajutorului pentru refugiați va fi destinată Poloniei, principala țară de primire a refugiaților în Europa de est, precum și Moldovei, pe unde tranzitează numeroși refugiați în drum spre alte destinații în Europa. În luna ianuarie, în jur de 4,9 milioane de ucraineni s-au înregistrat în regimul de protecteie temporară a Uniunii Europene sau regimuri comprabile din alte țări europene, după invadarea rusă în Ucraina. Mai mult, 86% din refugiați sunt femei și copii.

Greu de obținut mijloacele de trai

”Europa a demonstrat că este capabilă de o acțiune colectivă curajoasă pentru a oferi ajutor”, subliniază comunicatul ONU. ”Nu trebuie totuși să considerăm ospitalitatea comunităților care găzduiesc refugiații ca fiind ceva deja obținut”, a insistat Martin Griffiths, cerând ”un sprijin internațional continuu, până când refugiații se pot întoarce acasă la ei în deplină securitate și demnitate”. În apelul ONU pentru fonduri se subliniază că războiul din Ucraina ”a afectat profund accesul la mijloacele de subzistență și a perturbat stabilitatea piețelor, în special în Sud și regiuni din Est, agravând suferința umanitară”. În opinia Națiunilor Unite, mijloacele de trai și alte bunuri esențiale sunt încă disponibile ”în largă măsură” în cea mai mare parte a zonelor aflate sub controlul Kievului, dar este dificilă plata pentru mulți oameni în bani cash, fără bonuri sau asistență în materie de mijloace de subzistență. Ele sunt cu mult mai dificil de obținut în regiunile sub permanente bombardamente.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Birocrația – o fantezie fără limite
Articolul următor Adunarea Euronest: impactul războiului din Ucraina asupra Parteneriatului Estic
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenţei analizează preluarea a 50% din capitalul social al AMW Asphaltmischwerk Hinzenbach GmbH de către Felbermayr Bau GmbH & Co KG
Companii
Nicuşor Dan: Drona marină făcea parte dintr-o operaţiune militară condusă de Ucraina împotriva agresiunii ruse
Actualitate
Liderii europeni, mesaj de solidaritate cu România după explozia dronei marine din Portul Constanța
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
  • Hesburger investește 500.000 euro în primul său restaurant din Brașov
  • Afaceri de 8,2 miliarde de lei pentru Altex în 2025. Peste 48 milioane de clienți în magazine
  • Brandul de electrocasnice inteligente premium MOVA intră pe piața din România
Extern

Secretarul general al NATO cheamă la evitarea escaladării tensiunii în Kosovo. Cere tragerea la răspundere în justiție a celor ce au provocat gravele incidente din luna mai

2 minute
Extern

Un an până la alegerile europene: cetățenii sunt conștienți de impactul UE asupra vieții lor

8 minute
Extern

Planul de pace al lui Trump se reduce la 22 de puncte. Urmează discuții directe cu Putin

2 minute
Extern

În cadrul dezbaterilor din Adunarea generală a ONU, Boris Johnson a acuzat Rusia de ”crime de război” în Ucraina

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?