Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Miopia este una dintre cele mai comune cauze ale dificultăților de învățare
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Sănătate

Miopia este una dintre cele mai comune cauze ale dificultăților de învățare

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 8 septembrie 2023
Distribuie
Dr. Andreea Crețu, Ofta Total

În fiecare an, mii de copii se pregătesc să înceapă școala cu emoții și entuziasm. Cu toate acestea, pentru unii dintre acești tineri, perioada de început școlar poate fi un moment de frustrare și dificultate, din cauza unei vederi slabe.

Potrivit Asociației Americane de Optometrie (AAO), 80% din învățarea unui copil se realizează prin intermediul ochilor, iar miopia (vederea slabă la distanță) este una dintre cele mai comune cauze ale dificultăților de învățare. Astfel, din cauza unei vederi slabe, elevii pot ajunge să aibă mari probleme de învățare și chiar să rămână în urma colegilor dacă această problemă nu este depistată la timp.

”Dacă un copil nu vede bine la distanță poate avea mari probleme în a urmări lecțiile și de a înțelege materialul prezentat la tablă. În plus, pentru a învăța eficient, un copil trebuie să fie capabil să se concentreze asupra sarcinilor lor școlare, însă o vedere slabă la distanță, poate duce la oboseală oculară și la dificultate în menținerea atenției pe termen lung. Dacă această problemă nu este detectată și corectată la timp, acest lucru poate afecta în mod semnificativ performanțele școlare ale copilului, explică Dr. Andreea Crețu, medic specialist oftalmolog în cadrul Clinicii Ofta Total din Sibiu.

Pentru a evita aceste probleme, specialiștii recomandă un control oftalmologic anual pentru cei mici, mai ales dacă se pregătesc să înceapă școala. Astfel, părinții ar trebui să cunoască și să fie pregătiți să recunoască semnele care pot indica o problemă de vedere la copii. Acestea includ dureri de cap, acele gesturi prin care micuții micșorează fanta palpebrală în speranța că vor vedea mai bine, dar și apropierea excesivă a cărții sau a ecranului, sensibilitatea crescută la lumină sau scăderea performanțelor școlare, explică medicul Andreea Crețu.

Este esențial să conștientizăm faptul că există o legătură strânsă între starea de sănătate a ochilor părinților și cea a copiilor lor, adaugă specialistul. Dacă unul dintre părinți este purtător de ochelari, probabilitatea ca și copilul să aibă nevoie de corecție vizuală crește semnificativ.

Studiile recente demonstrează că părinții care au fost diagnosticați cu afecțiuni precum strabismul, hipermetropia, miopia sau astigmatismul prezintă un risc considerabil, de aproximativ 70-80%, ca descendenții lor să dezvolte aceleași deficiențe vizuale. Astfel, copiii cu părinți care au afecțiuni oftalmologice ar trebui să beneficieze de evaluări periodice de către un medic oftalmolog pentru a identifica și aborda orice probleme potențiale în stadii incipiente, asigurând astfel că aceștia pot să-și dezvolte potențialul școlar și personal în cele mai bune condiții.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Italia și România sunt legate prin relații economice și culturale importante, cu posibilități de dezvoltare ulterioară
Articolul următor Atacatorii cibernetici profită de cea mai mare lansare de smartphone de anul acesta
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Studiu Kaspersky: smartphone-ul devine centrul vieții digitale, dar și principalul risc cibernetic
IT
Federația SILVA cere modificarea proiectului legii salarizării! Haosul legislativ pune în pericol veniturile silvicultorilor
HR
Piața rezidențială din București a recuperat din scăderea puternică de la începutul anului
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • La 17 ani de prezență în România, Decathlon a ajuns la 32 de magazine și 1.600 de angajați
  • Un nou brand de restaurante se extinde la nivel național. Tyranozaur a deschis la Botoșani
  • Piața rezidențială din București a recuperat din scăderea puternică de la începutul anului
  • Dieselul pierde teren în ritm record pe piața mașinilor rulate. Prețuri mai mici, rulaj mai mare
test rapid covid
Sănătate

Statul a realizat din nou sub 20.000 de teste coronavirus într-o singură zi

2 minute
Sănătate

Noi măsuri pentru asigurarea asistenței medicale a pacienților infectați cu noul coronavirus care suferă forme severe

1 minute
Sănătate

Trebuie adoptate reglementări pentru a se elimina confuzia dintre medicamente şi suplimente alimentare

15 minute
cnas
Sănătate

România a început tratarea pacienților cu amiotrofie spinală

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?