Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: PE reiterează sprijinul pentru Laura Codruța Kövesi la șefia Parchetului European
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

PE reiterează sprijinul pentru Laura Codruța Kövesi la șefia Parchetului European

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 aprilie 2019
Distribuie
foto: b1.ro

Parlamentul European a reafirmat că Laura Codruța Kövesi rămâne candidatul preferat al său pentru a deveni primul procuror-șef al noului Parchet European.

În urma declarației de susținere din plen a președintelui Tajani și după trei runde de negocieri cu Consiliul european (a cărui preşedinţie turnantă este în prezent asigurată de România – n.n.), echipa de negociere a Parlamentului și-a reiterat sprijinul acordat doamnei Kövesi, fost procuror anticorupție în România, a cărei candidatură s-a lovit de opoziția guvernului român. De asemenea, echipa a cerut Consiliului să își reconsidere poziția. Procurorul-șef al Parchetului European (EPPO) trebuie să fie selectat de comun acord între Parlament și Consiliul UE, conform unui comunicat PE.

„După cea de-a treia rundă de negocieri cu delegația Consiliului, regretăm profund situația actuală de blocaj, care împiedică cele două instituții să numească procurorul-șef al Parchetului European”, a declarat Claude Moraes (S&D, Regatul Unit), președinte al Comisiei pentru libertăți civile. „Procurorul-șef va juca un rol-cheie în punerea în practică a Parchetului European, instituție care va contribui la combaterea infracțiunilor împotriva bugetului UE”, a concluzionat acesta.

Vicepreședinta Comisiei de libertăți civile, Judith Sargentini (Verzii, Olanda) a declarat: „Opoziția cu care se confruntă în prezent dna Kövesi din partea autorităților române scoate în evidență curajul și independența sa, ambele fiind cerințe esențiale pentru funcționarea eficientă a Parchetului European. Hărțuirea din partea guvernului român a condus și la o discreditare totală a candidatului Consiliului.”

„Spre deosebire de Consiliu, Parlamentul a organizat audierile tuturor celor trei candidați selectați. Dna Kövesi este de departe cel mai puternic și mai promițător candidat pentru acest post. Nu putem accepta faptul că Consiliul cedează presiunii guvernului român de a susține un candidat mult mai slab. Deoarece regulamentul Parchetului European a fost slăbit în timpul negocierilor, este esențial ca Parlamentul să aleagă un candidat care să facă instituția puternică și credibilă „, a declarat joi Ingeborg Gräßle (PPE, Germania), președinta comisiei pentru control bugetar a Parlamentului, în urma celei de-a treia runde de negocieri. „Vorbim și despre o femeie, iar Parlamentul tocmai a cerut Consiliului să respecte principiul echilibrului de gen. În plus, România nu deține în prezent niciun post cheie în UE „, a adăugat ea.

În urma preselecției de către o comisie de experți, Parlamentul și Consiliul trebuie să aleagă acum între doamna Kövesi și Jean-François Bohnert din Franța. Echipa de negociere a Parlamentului este formată din dl. Moraes, dna. Gräßle și dna. Sargentini.

Parchetul European (EPPO), care se așteaptă să fie operațional la sfârșitul anului 2020, va fi o instituție independentă însărcinată cu investigarea, urmărirea penală și aducerea în fața justiției a infracțiunilor împotriva bugetului UE, cum ar fi frauda, corupția sau frauda transfrontalieră cu TVA de peste 10 milioane de euro.

Joe Biden a autorizat trimiterea de noi materiale militare Ucrainei. L-a calificat pe Vladimir Putin ”criminal de război”
17 martie 2022

Până în acest moment, 22 de state membre s-au alăturat Parchetului European. Cele cinci state care nu participă încă (Suedia, Ungaria, Polonia, Irlanda și Danemarca) se vor putea alătura în orice moment.

Parchetul European va avea sediul central în Luxemburg şi va fi compus dintr-un procuror-șef și un colegiu de procurori din toate țările participante. Aceștia vor coordona investigațiile curente desfășurate de către procurorii delegați în fiecare stat participant.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior . PE şi-a aprobat poziția asupra reformei sectorului de transport rutier
Articolul următor curierul national 7848 Curierul Național – numărul 7848
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ce modificări a decis coaliția în privinţa taxelor şi impozitelor locale
Economie
Turismul, o nouă verigă în consolidarea relațiilor bilaterale dintre România și Republica Ecuador
Turism
Ucraina: Parlamentul European marchează patru ani de război al Rusiei cu o sesiune extraordinară
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Putin acceptă propunerea SUA de armistițiu în Ucraina, dar pune unele condiţii

1 minute
Extern

Crearea unor platforme online mai sigure pentru minori

1 minute
Extern

Peste 1.000 de morți și 2.300 de răniți, în urma cutremurului din Myanmar

2 minute
Extern

În perspectiva Brexitului, cetățenii britanici își fac stocuri ca în vreme de război

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?