Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ziua românilor s-a sărbătorit pretutindeni
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Eveniment

Ziua românilor s-a sărbătorit pretutindeni

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 mai 2019
Distribuie
avantaje.ro

Institutul „Eudoxiu Hurmuzachi” pentru românii de pretutindei, instituție aflată în subordinea Ministerului pentru Românii de pretutindeni a derulat, dumnică, 26 mai, o serie de proiecte dedicate Zilei Românilor de pretutindeni în orașele: Cernăuți, Ismail și Corcea.

„Ziua Românilor de Pretutindeni la Cernăuți” – Cernăuți, Ucraina

Proiectul a fost implementat în parteneriat cu cu Centrul Bucovinean Independent de Cercetări Actuale și Uniunea Regională a Românilor din Transcarpatia „Dacia”. Acțiunea a fost sprijinita de Uniunea societăților românești pentru integrare europeană din Regiunea Cernăuți, de Uniunea Interregională „Comunitatea Românească din Ucraina”, și de Consulatul General al României în Cernăuţi.

Evenimentul a început la ora 14:00 printr-o conferință ce s-a desfășurat în sala de protocol a restaurantului Palazzo din Cernăuți. Aici au fost susținute prelegeri pe teme care abordează viața românilor din Regiunea Cernăuți, dar și a românilor din Transcarpatia, întrucât acțiunea a fost gândită în colaborare cu domnul Ion Botoș, președintele Uniunii Regionale a Românilor din Transcarpatia „Dacia”, care a sosit cu o numeroasă delegație a etnicilor români din Apșa de Jos.

„Ziua Românilor de Pretutindeni la Ismail” – Sudul Basarbiei, Ucraina

Proiectul a fost implementat în parteneriat cu Asociația Național-Culturală a Românilor din regiunea Odesa „Basarabia” și cu sprijinul Consulatului General al României la Odesa.

Evenimentul a debutat cu o depunere de flori la placa memorială a Mareșalului Alexandru Averescu, din Satul Babele, Raionul Ismail. A urmat, la Centrul de Informare al României de la Ismail, conferința „Mari personalități române din Basarabia istorică„, la care au participat reprezentanți ai asociațiilor românești din Bugeac, dar și de la București, istorici, scriitori, jurnaliști, profesori de Limba română de la Universitatea de Stat din Ismail, și nu în ultimul rând, administratorul Centrului de Informare al României, din cadrul Universității de Stat din Ismail. La final, ansamblurile folclorice „Opincuța” și „Dor Basarabean”, în calitate de ambasadori ai păstrării și exprimării identității naționale românești, ai cântului, jocului și portului național românesc, au încantat publicul cu reprezentații de excepție.

Acțiunea și-a propus să contribuie la păstrarea și promovarea identității culturale, etnice și lingvistice a românilor din Sudul Basarabiei, regiunea Odesa, Ucraina.

„Ziua Românilor de Pretutindeni la Corcea” – Corcea, Albania

Proiectul a fost implementat în parteneriat cu Societatea Culturală ”Aromânii din Albania” și cu sprijinul Consulatului Onorific al României în Albania.

jocurile vacantei
„Jocurile Vacanţei”, evenimente pentru copiii din sectorul 6
25 iulie 2019

Evenimentul a început la ora 09:00, la Biserica Aromână„Sf. Sotir”(sau “Schimbarea la Față”) din Corcea. Aici invitații au participat la Sfânta Liturghie. Slujba religioasă a fost urmată de o conferință în sala Bisericii Aromâne. Cuvântul de deschidere a fost ținut de președintele Societății Aromânilor din Albania, domnul Enkeleid Çollaku.

Prelegerile susținute de Stoica Daniela Carmen, Koca Vilma și Melonashi Arben au abordat aspecte ale comunității aromânilor din Albania, despre istoria aromânilor din regiune, despre dialectul aromân și păstrarea lui, dar și despre obiceiurile la aromâni.

Acțiunea și-a propus să contribuie la promovarea şi păstrarea identităţii naţionale româneşti din Albania, prin cultură şi limbă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Populiștii, în plină ascensiune în Europa
Articolul următor Energia regenerabilă accelerează către o eră fără subvenții
Un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Asociația Atlantykron, organizatoarea Academiei de vară Atlantykron, a fost desemnată Asociație pentru UNESCO în mandatul 2026–2029
Actualitate
Valentin Ionescu, Președinte ISF: Lumea se schimbă. Suntem pregătiți să ținem pasul?
Economie
Se redeschide circulația pe Transalpina între Rânca și Curpăt
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Aproape doi din trei turişti români folosesc AI pentru planificarea vacanțelor
  • Startup-ul românesc Soulday.app încearcă să schimbe regulile aplicațiilor de socializare
  • Primul coworking operat de IULIUS, s-a deschis în United Business Center 1 Timișoara
  • IL TACCHINO deschide un restaurant hibrid în centrul comercial DN1 Value Centre
iCEE fest
Eveniment

Cel mai amplu festival dedicat transformării digitale în România

3 minute
Eveniment

Nicolas Cage, premiat la TIFF cu Trofeul Transilvania pentru Contribuția adusă Cinematografiei Mondiale

4 minute
2019-SEETT-banner
Eveniment

Investitori internaționali din Europa de Sud-Est își dau întâlnire la București și Sofia

3 minute

Unde mergem

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?