Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Un „lup tânăr” vrea să fie primar într-un oraș din Maramureș
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Un „lup tânăr” vrea să fie primar într-un oraș din Maramureș

Maria Mădălina Bulancia
Autor Maria Mădălina Bulancia
Publicat 12 iunie 2019
Distribuie
facebook.com

Cel mai tânăr candidat la primăria orașului Săliștea de Sus, în vârstă de numai 24 de ani, susținut de o echipă tânără, formată din oameni foarte bine pregătiți, s-a decis să aducă un suflu nou și să lupte împotriva incompetenței și corupției, sub sloganul: „E timpul competenței și al oamenilor noi!”.

Cristian Opriș este expert evaluator al Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Superior – ARACIS, și este licenţiat în „Ştiinţe Administrative” la Universitatea din Bucureşti şi în „Ştiinţe Militare, Informaţii şi Ordine Publică” la Universitatea Naţională de Apărare „Carol I” din Bucureşti.

Anunțarea candidaturii pentru primăria orașului său natal nu a fost o decizie ușoară pentru Cristian, însă a fost cu siguranță una necesară în opinia acestuia, motivat fiind de neregulile și lipsa de inițiativă dovedită de primărie în rezolvarea acestora. „Nu o primărie are un oraș la dispoziție, ci un oraș are o primărie care este în serviciul lui!!!”, este mesajul tânărului candidat.

„Orașul Săliștea de Sus e condus din 2004 de un primar care s-a plimbat pe la mai toate partidele care au fost la guvernare (PD,PD-L, PNL, PSD), dar pentru oraș nu a făcut nimic. Nu e posibil ca, în 2019, un oraș să nu aibă de câțiva ani apă potabilă la robinet, iar primăria să nu facă nimic. Pe site-ul primăriei, nu se găsesc informațiile care obligatoriu ar trebui să fie publice, conform legii. Orașul stagnează.

Ne uităm cu invidie la vecinii noștri din orașul vecin. Oraș care a ajuns să fie mult mai dezvoltat decât al nostru, deși este mult mai mic, și cu toate acestea, cetățenii săi au cerut prin referendum local să redevină comună. Noi nu simțim că suntem oraș, decât în taxele și impozitele pe care le plătim, iar cei din primărie în salariile pe care le încasează.

Aproape toți aleșii locali ai orașului sunt supuși primarului, chiar dacă oficial sunt în opoziție, din acest motiv nu au nicio inițiativă. Unii funcționari publici ai primăriei nu respectă niciodată programul de muncă, petrecându-și timpul oriunde altundeva decât la birou, iar ce este mai rău, e că deja cetățenii s-au obișnuit cu asta, de parcă ei ar fi în slujba funcționarilor și nu invers.

Sunt susținut de o echipă tânără, formată din oameni foarte bine pregătiți, care, la fel ca și mine, s-au săturat de incompetența și corupția din primăria orașului Săliștea de Sus.

NNDKP a asistat un sindicat de bănci în acordarea unui credit în valoare de 101,5 milioane de euro către Grupul RodBun
5 martie 2024

Nu voi implica în proiectul meu niciun om care a făcut politică locală. Toți oamenii politici locali si-au demonstrat potențialul. E timpul competenței și al oamenilor noi!

Cu siguranță voi candida din partea unui partid politic. În acest moment, iau în calcul doar două variante. PNL sau USR+.”, ne-a declarat Cristian Opriș.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior tomate 278 de unităţi de procesare a alimentelor, finanțate prin PNDR
Articolul următor Boris Johnson și-a lansat campania oficială pentru a o înlocui pe Theresa May la conducerea guvernului britanic
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Film clasic: Night Train(1959), o peliculă de referință a cinematografiei poloneze
Cultură și Educație
Otilia Cazimir – “poeta sufletelor simple”
Cultură și Educație
4 din 10 români din mediul urban au renunțat la alcool sau nu au consumat niciodată
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Peste 45.000 de companii figurează cu restanțe la stat
  • Jumătate dintre români au încredere în ONG-uri, două treimi au interacționat cu ele
  • Cererea pentru spații industriale și logistice s-a apropiat de 1 milion metri pătrați în 2025
  • Cazinoul din Constanța va avea o cafenea-bistro. Cine va administra locația
Actualitate

Străzi și artere din București închise pe 1 septembrie pentru desfășurarea cursei de ciclism L’Étape Romania by Tour de France

7 minute
Actualitate

ANRE aplică amenzi de 54,5 milioane de lei pentru 3 producători de gaze offshore care nu au vândut gazul la prețul reglementat

2 minute
Actualitate

Parchetul European a efectuat 38 de percheziții în România, într-o anchetă privind o fraudă de cel puțin 15 milioane de euro. Sunt investigate proiecte IT din bani europeni

2 minute
Actualitate

Cum se pregătesc românii pentru 1 Mai: micii rămân în topul preferințelor, conform Glovo

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?