Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Profit și afaceri în creștere pentru service-urile auto
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Auto

Profit și afaceri în creștere pentru service-urile auto

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 23 ianuarie 2020
Distribuie
service auto

In perioada 2013- 2018 cifra de afaceri inregistrata de unitatile reparatoare auto (cod CAEN 4520) a inregistrat un trend constant ascendent (crestere 20%).

Odata cu cresterea cifrei de afaceri, profitul net raportat de service-urile auto, in acelasi interval de timp, a fost de 90%, cea mai mare rata de crestere fiind inregistrata de unitatile independente.

In timp ce majoritatea indicatorilor din acest sector au o tendinta crescatoare, in domeniul conex al asigurarilor auto, prima bruta subscrisa pe segmentul asigurarii RCA se mentine la un nivel scazut, in timp ce rata daunei combinate se situeaza la un nivel supraunitar.

Analiza principalilor indicatori financiari caracteristici industriei asigurarilor RCA si serviceurilor auto s-a facut cu ajutorul datelor extrase din bilanturile contabile ale societatilor care au ca obiect de activitate principal intretinerea si repararea autovehiculelor.

Perioada de timp luata in calcul la efectuarea analizei a fost intre anii 2013-2018. Conform rezultatelor obtinute, se poate observa o crestere semnificativa anumarului de service-uri auto, de la 10585 in 2013 la 12660, in 2018 ( plus 20%).

Luand in calcul doar service-urile autorizate RAR (pe segmentul A1.7 – caroserie), o alta concluzie a analizei este aceea ca in timp ce numarul unitatilor apartinanad reprezentantelor de marca a ramas relativ constant, cel al service-urilor insependente a inregistrat o crestere , respectiv de la 335 in 2013 la 453 in 2018.

In ce priveste cifra de afaceri neta cumulata, in 2013 aceasta a fost de 1,36 mld lei. Cinci ani mai tarziu acelasi indicator avea valoarea de 2,67mld lei, cresterea fiind in procente, de 90%, respectiv de 1,31 mld lei in cifre.

masini de vanzare
Scădere ușoară a înmatriculărilor auto
7 august 2019

Marjele de profit analizate pe baza bilanurilor contabile au fost impartite pe tipuri de service (reprezentanta sau service independent) pentru a surprinde mai bine evolutiile inregistrate.

Din rezultatele obtinute se poate observa o diferență semnificativă a profitului in favoarea service-urilor independente in raport cu cifrele inregistrate de reprezentante. Astfel, in cifre, unitatile independente a crescut de la circa 25 mld lei in 2013 la 101,4 mld lei in 2018. In acelasi interval de timp, profitul reprezentantelor a evoluat de la 26 mld in 2013, la 52,5 mld cinci ani mai tarziu.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cum își croiește viitorul politic Vladimir Putin: în primul rând, un guvern nou axat pe relansarea economică
Articolul următor Mirabela Miron lansează seria conferințelor „Antreprenoriat și Leadership Feminin”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Control ANPC: deficiențe majore în depozitarea produselor alimentare
Actualitate
Controale ANSVSA la nivel național în industria agroalimentară:  497 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 5,3 milioane lei
Actualitate
România sprijină Republica Moldova în gestionarea incidentului de poluare de pe fluviul Nistru
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Orădenii de la Piața 9 intră pe piața din București cu Bakery P9 pe Calea Victoriei
  • Action deschide un magazin la Drobeta Turnu Severin și ajunge la zece unități în România
  • București a câștigat 22.500 de locuitori în ultimii 5 ani din migrația externă
  • „Tony Dog”, povestea unui gin românesc de calitate britanică
Auto

Industria auto se confruntă cu o schimbare de paradigmă odată cu apariția și creșterea vânzărilor de mașini electrice

15 minute
masina clasica
Auto

Cum dublezi spatiul de depozitare din portbagaj – 5 solutii de aplicat chiar acum

5 minute
Auto

Mercedes-Benz Vans România îl numește pe Alexandru Rugină în poziția de Chief Operating Officer

4 minute
rabla
Auto

SCHIMBĂRI MAJORE în programul Rabla

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?