Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Rachete lansate în apropierea ambasadei americane din Bagdad
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Rachete lansate în apropierea ambasadei americane din Bagdad

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 16 februarie 2020
Distribuie
sursa foto: youtube

Trei rachete s-au abătut în noaptea de sâmbătă spre duminică în imediata apropiere a misiunii diplomatice americane din Bagdad, a anunțat Comandamentul militar irakian. Concomitent, relatează „Le Monde” citând France Presse, o rachetă a provocat distrugeri serioase și într-un „centru de susținere logistică al lui Hachd Al-Chaabi”, o coaliție de paramilitari pro-Iran, integrată în forțele de securitate, a informat de asemenea Comandamentul militar. Comunicatul nu precizează însă dacă rachetele lansate în două zone foarte apropiate una de alta au făcut parte din aceeași salvă.

Ceea ce s-a întâmplat sâmbătă noaptea la Bagdad, spune „Le Monde” și France Presse, face parte din valul fără întrerupere – începând din luna octombrie – al atacurilor cu rachete împotriva soldaților, diplomaților sau bazelor Statelor Unite din Irak. Niciunul dintre cele 19 atacuri ce au avut loc începând din 28 octombrie nu a fost revendicat, dar Washingtonul acuză facţiunile militare pro-Iran. Din păcate, acest gen de atacuri cu rachete împotriva militarilor, diplomaților, bazelor americane s-au multiplicat și au ucis un angajat al americanilor și un soldat irakian. Numărul răniților americani, deloc neglijabil.

Pericolul reprezentat de facţiunile pro-iraniene

Tensiunile dintre Washington și Teheran, aliați ai Irakului, au degenerat la finele anului trecut, pe solul irakian, până la uciderea generalului iranian Ghassem Soleimani, arhitectul de fapt al forței iraniene, la ordinul președintelui Trump. Riposta iraniană a fost severă: o ploaie de rachete lansate asupra unei baze irakiene rănind aproximativ 100 militari. Facţiunile lui Hachd Al- Chaabi, care și-au pierdut liderul, Soleimani, au promis și continuă să amenințe cu răzbunarea împotriva Statelor Unite. În plus, parlamentul irakian, unde Hachd Al-Chaabi este a doua forță ca număr de deputați, a cerut deja expulzarea celor 5.200 soldați americani din Irak. Sâmbătă, una dintre facţiunile pro-iraniene cele mai radicale, Noujaba, a transmis pe Twitter că „a decis numărătoarea inversă înaintea dobândirii suveranității Irakului și de răspunsul ce urmează să-l dea forțelor de ocupație americane”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Germania: dezmembrarea unei grupări de extremă dreapta ce pregătea atacuri teroriste
Articolul următor Calendar
Un comentariu
  • Florin spune:
    2 iulie 2024 la 8:21

    Era unul Ilia Ehrenburg care zicea ” omorâti i si n pantecele mamei lor”! Asa se va ajunge cu colonialistii amerloci care PROVOACA RAZBOAIE peste tot pt A JEFUI REURSELE NATURALE ALE TARILOR COTROPITE. Nu mai merge cu proxi si n Irak, colonialistii sua raman singuri.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ANPC: Peste 1.000 de elevi informați și peste 1.900 de operatori economici verificați
Actualitate
Trump, ”ars” în Spania: Efigii uriașe în flăcări la celebtrul festival Fallas
Extern
Evenimente vizuale recomandate de UAP
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Majoritatea românilor vor ca interacțiunile cu statul să fie exclusiv online, fără deplasări la ghișeu
  • 6 din 10 clienți ai supermarketului online Sezamo comandă apă
  • One United Properties a cumpărat un teren pentru o nouă dezvoltare rezidențială în Floreasca
  • O nouă reprezentanță Kärcher Center se deschide în Constanța
Extern

Dezvăluiri devastatoare ale fostului avocat Michael Cohen despre Donald Trump: «Este un rasist, este un escroc, un trișor»

6 minute
Extern

În plină tensiune cu Iranul, Donald Trump a fost nevoit să schimbe ministrul Apărării

3 minute
Extern

Zelenski: Apărați Kievul! Mesajul președintelui pe Facebook

1 minute
Extern

Netanyahu va fi arestat dacă vine la memorialul Auschwitz, confirmă guvernul polonez

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?