Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Statele Unite: bilanțul victimelor coronavirusului crește. Donald Trump ia măsuri ce nu mai fac din pandemie prioritatea Casei Albe
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Statele Unite: bilanțul victimelor coronavirusului crește. Donald Trump ia măsuri ce nu mai fac din pandemie prioritatea Casei Albe

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 6 mai 2020
Distribuie

Cu cele 2.333 decese suplimentare în ultimele 24 de ore, bilanțul victimelor virusului ucigaș își menține tendința de creștere în Statele Unite, constată Universitatea Johns Hopkins. Peste 70.000 de americani au murit de la declanșarea epidemiei, precizează sursa citată, existând perspectiva ca decesele să ajungă la 135.000 la începutul lunii august. Este cel mai greu bilanț cunoscut în acest moment la nivel planetar.

Economia, securitatea, consideră președintele Trump, trebuie să redevină prioritățile zilnice ale Casei Albe. A precizat, la o întâlnire cu presa în Arizona, că ceea ce dorește este „o redeschidere în deplină securitate”, cu riscul asumat „ca unii americani să fie dur afectați”.

Donald Trump a avut marți, 5 mai, prima ieșire în afara Casei Albe de la instituirea măsurii de izolare generală. Domnia sa s-a aflat în vizită la o uzină producătoare de măști protectoare situată la Phoenix, în Arizona. Acolo a ales președintele să facă un anunț ce a surprins: echipa de la Casa Albă cu misiunea de a coordona răspunsul la epidemia cu Covid-19 va fi desființată, pe motivul că „ţara se pregătește să amorseze relansarea economiei”. „Un nou semnal”, comentează corespondentul la Washington al RFI, „că la Casa Albă nu se dorește ca gestionarea epidemiei să fie prioritate cotidiană”. Tot marți, înaintea vizitei în Arizona, vicepreședintele Mike Pence, care este și președinte al acestei „task force”, a pregătit terenul. Echipa sa a avut misiunea de a coordona instituttele medicale, experți medicali, parlamentari și guvernatori în lupta împotriva pandemiei pe teritoriul Statelor Unite. El le-a comunicat ziariștilor că a ajuns la concluzia că toată această activitate poate fi încredinţată, la finele lunii mai, agențiilor federale.

„Mike Pence și grupul său de lucru au făcut o treaba excelentă”, a declarat apoi, în Arizona, Donald Trump, dar a subliniat că dorește operarea „unui viraj ușor diferit”, respectiv punerea accentului „pe securitate și deschidere”, promițând înființarea unui alt grup de lucru specializat în noile misiuni.

Se dorește o „redeschidere în totală securitate”

Donald Trump a recunoscut totuși că misiunea împotriva pandemiei nu s-a încheiat și lupta va fi continuată. Personal, crede că îi sunt suficienți, la Casa Albă, cei doi specialiști în boli infecțioase, Anthony Fauci și doamna Deborah Birx, prezenți în permanenţă alături de președinte atât la Casa Albă, cât și la întâlnirile cu presa. La întrebări ale jurnaliștilor referitoare la schimbarea orientării Casei Albe în privința pandemiei, Donald Trump a răspuns lapidar: „Este imposibil să menții țara închisă în următorii cinci ani”. Pentru Donald Trump, principala amenințare nu vine din partea unei situații sanitare care oricum se degradează, ci de la închiderea completă a economiei. El a precizat că ceea ce dorește este „o redeschidere în deplină securitate”, cu riscul asumat „ca unii americani să fie dur afectați”.


Foto: By Shealah Craighead – White House, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63768460

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior inspectia muncii Acțiune de control a ITM la șantiere de pe raza municipiului București
Articolul următor medicina muncii Angajații din sistemul medical vor primi un stimul financiar din bani europeni
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Cum a pierdut România 458,7 milioane euro din PNRR. Ce urmează?
Actualitate Featured
Contribuție românească pentru promovarea turismului sustenabil în Uniunea Europeană
Turism
Modelul AI Mythos schimbă modul în care sunt descoperite vulnerabilitățile
IT

RSS Știri Financiare

  • Piața berii a coborât în 2025 la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani
  • Veniturile hotelurilor din București, cea mai mare creștere din Europa Centrală și de Est în 2025
  • Piața HoReCa din România crește, dar restaurantele se închid
  • Fabrica de Profile, afaceri de peste 4,6 milioane de euro în 2025
Extern

Cum ocolește Rusia sancțiunile: petrolul rus, exportat în India și vândut în Europa

4 minute
Extern

Ungaria: Viktor Orban se confruntă, pentru prima oară, cu un opozant provenit din propria formațiune politică, Fidesz

2 minute
Extern

Pentru finanțarea relansării, America lui Biden plănuiește taxarea miliardarilor și a celor foarte bogați

4 minute
Extern

Macron spune că nu va demisiona „oricare ar fi rezultatul” alegerilor parlamentare din Franța: „Nu am crezut niciodată în sondaje”

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?