Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: India: Desprinderea unei bucăți dintr-un ghețar din Himalaya a provocat o gravă catastrofă naturală. Imense distrugeri materiale și pierderi de vieți omenești
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

India: Desprinderea unei bucăți dintr-un ghețar din Himalaya a provocat o gravă catastrofă naturală. Imense distrugeri materiale și pierderi de vieți omenești

Maria Capitaine
Autor Maria Capitaine
Publicat 7 februarie 2021
Distribuie
foto: oradesibiu.ro

Ruptura unei părți dintr-un ghețar din Himalaya, produsă duminică în districtul Chamoli, statul indian Uttarakhand, a provocat inundații de o anvergură fără precedent în nordul Indiei. Potrivit primelor informații furnizate de autoritățile zonei afectate, sunt deja înregistrați peste 100 morți şi peste 200 dispăruți.

Bucata de ghețar, căzută într-un râu din nordul Indiei, afluent al Gangelui, a provocat o creștere uriașă a nivelului apelor. Enorma masă de apă a devastat întreaga vale a râului Dhauliganga, distrugând în calea ei absolut totul: un complex hidroelectric, drumuri, poduri. Cursul apelor a provocat un uriaș zgomot și mișcări terestre precum în cazul unui seism, a declarat un locuitor din zonă la posturile de televiziune indiene. Potrivit relatărilor altor persoane, zeci de angajați ai celor două centrale electrice instalate la barajul de la Richiganga, precum și numeroși locuitori sunt dați dispăruți, fiind luați de ape.

Primul-ministru Narendra Modi a anunțat că urmărește operațiunile de salvare din statul Uttarakhand. Sute de militari și paramilitari, elicoptere și avioane militare au mers imediat în zona lovită de catastrofă. Au fost luate măsuri pentru evitarea umflării apelor Gangelui și au fost evacuate câteva sate amenințate de furia apelor.

În opinia lui Vimlendhu Jha, fondatorul ONG-ului Swechha, ce are drept obiectiv protejarea mediului înconjurător, acest dezastru din nordul Indiei este „o sinistră reamintire” a efectelor schimbărilor de climă și un nou semnal împotriva „dezvoltării incoerente a drumurilor, a căilor ferate și a centralelor electrice în zone ecologice fragile”.

CITEȘTE ȘI

Volodimir Zelenski continuă epurarea Serviciului de securitate al Ucrainei
21 iulie 2022
Ecuador: Socialista Luisa Gonzalez se va confrunta cu candidatul de dreapta Daniel Noboa în turul al doilea al alegerilor prezidențiale
21 august 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Biden îl consideră pe Trump „prea imprevizibil” pentru a avea acces la rapoarte ale serviciilor secrete
Articolul următor firma-de-curatenie-sector-4 (2)-min 5 situatii in care trebuie sa apelezi la o firma de curatenie din sectorul 4!
Un comentariu
  • Sfîntul Prooroc Ilie Tișbitul spune:
    8 februarie 2021 la 22:01

    INDIA 5/10 IISUS 5, MARIA 5, Ilie 5, GESU CRISTO 10, ELIA 10; India 5/8 IISUS 5, MARIA 5, ILIE 8; I.N.DIA. I-Iisus, N-Negru, DIA-Iad. Iisus si Ilie in negru(necunoscuti) contra Iadului.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Papa Leon, apel la solidaritate cu săracii și străinii în mesajul de Crăciun
Extern
Mesajul preşedintelui Nicușor Dan de Crăciun. „Sunt cele mai prețioase daruri”
Actualitate
Bombardiere rusești în nordul Scandinaviei. Moscova spune că a fost un zbor „planificat”
Extern

RSS Știri Financiare

  • Ce program au magazinele din marile rețele de retail de Crăciun și Anul Nou
  • Brandul de produse premium de travel Harper Collective este disponibil și în România
  • McDonald’s a deschis la Mediaș după o investiție de aproape 9 milioane lei
  • Vrei să vezi cum se produce mobila românească? LEMET deschide porțile fabricii
Extern

Benyamin Netanyahu își nuanțează poziția privind viitorul statut al Fâșiei Gaza

1 minute
Extern

Uniunea Europeană lansează procedura de sancțiuni contra lui Lukașenko și a acoliților săi

1 minute
Extern

Ucraina, în fața unei posibile „fisurări” a sprijinului occidental în lupta sa contra agresiunii ruse

3 minute
Extern

Fondul European de Investiții instituie primele operațiuni de sprijinire a microfinanțării în România

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?