Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Klaus Iohannis pleacă la Bruxelles. Ce va discuta președintele României cu oficialii UE
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Klaus Iohannis pleacă la Bruxelles. Ce va discuta președintele României cu oficialii UE

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 decembrie 2018
Distribuie
iohannisiohannis
Sursa foto: DCNews

Președintele României va participa, în perioada 13 – 14 decembrie a.c., la reuniunea Consiliului European de la Bruxelles, Regatul Belgiei. De asemenea, în marja reuniunii Consiliului European, Klaus Iohannis va participa şi la Summitul Euro în format extins.

Subiectele aflate pe agenda de discuții a Consiliului European se referă, în principal, la negocierile privind viitorul buget al Uniunii Europene (UE) post-2020, la aspecte legate de Piața Internă a Uniunii, gestionarea fenomenului migrației, combaterea schimbărilor climatice şi lupta împotriva rasismului şi a xenofobiei.

Referitor la viitorul buget al Uniunii, Președintele României va pleda pentru adoptarea cât mai rapidă a acestuia, menționând că, în calitate de viitoare Președinție a Consiliului Uniunii Europene, România va acționa pentru obţinerea unor progrese semnificative în negocieri.

Președintele Klaus Iohannis va susține avansarea eforturilor statelor membre UE în privința dimensiunii externe a migrației și o implicare activă în dialogul cu partenerii externi, țările de origine și de tranzit ale migranţilor, pe baza legăturilor tradiționale cu aceste țări, în vederea unei abordări eficiente a acestui fenomen.

Cu privire la aspectele legate de Piața Internă a Uniunii Europene, Președintele României va susține continuarea eforturilor de consolidare a acesteia, arătând că țara noastră va promova, în calitate de Președinție a Consiliului UE, demersurile menite să contribuie la aprofundarea Pieței Interne și avansarea procesului de punere în practică a Strategiei Uniunii Europene pentru Piața Internă.

Vineri, 14 decembrie a.c., Președintele Klaus Iohannis va participa la Summitul Euro în format extins, în cadrul căruia va reitera susținerea României pentru obiectivul de consolidare a Uniunii Economice şi Monetare. Totodată, Președintele României va sublinia că deciziile care vizează consolidarea zonei euro sunt foarte importante pentru viitorul UE şi, în consecință, va susține păstrarea acestor dezbateri în format extins, cu participarea tuturor statelor membre, inclusiv a celor care nu fac parte încă din zona euro.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior traian basescu Traian Băsescu trage un semnal de alarmă în ceea ce priveşte situaţia din UE: „Să nu ne surprindă o «Primăvară Europeană»”
Articolul următor Peste 100.000 de investitori și-au închis business-urile sau se află în dificultate în 2018
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Volodimir Zelenski, vizită oficială în România. Nicușor Dan l-a primit la Palatul Cotroceni
Politic
Sală plină la premiera de gală a filmului ”Un loc sigur” la Muzeul Național de Artă al României
Cultură și Educație
Una din cinci gospodării ajunge sub pragul sărăciei după plata energiei
Actualitate Featured

RSS Știri Financiare

  • București a câștigat 22.500 de locuitori în ultimii 5 ani din migrația externă
  • „Tony Dog”, povestea unui gin românesc de calitate britanică
  • Lidl inaugurează pe 12 martie un nou magazin în Craiova
  • Kaufland a inaugurat în Avantgarden Bartolomeu al cincilea magazin din municipiul Brașov
Politic

Florin Cîțu: Guvernul a adoptat programul ”Anghel Saligny”. Miniștrii USR PLUS nu au venit, deși sunt plătiți pentru asta

1 minute
VOT_SEARA_09_INQUAM_Photos_Octav_Ganea-1068x712
Politic

Prezența la vot în diaspora a trecut de 500.000 până duminică la prânz. În Italia au votat peste 93.000 de români

2 minute
dragnea
Actualitate

PSD se reuneşte în prima şedinţă a Comitetului Executiv din acest an. Ce se discută astazi

2 minute
Politic

Protocolul pentru Brașov a fost încălcat de USR PLUS!

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?