Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: AM POIM ajută beneficiarii să evite erorile în implementarea proiectelor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

AM POIM ajută beneficiarii să evite erorile în implementarea proiectelor

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 13 ianuarie 2022
Distribuie

Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare (AM POIM) vine în sprijinul beneficiarilor prin acțiuni de conștientizare a riscurilor ce pot interveni în perioada de implementare a proiectelor, semnalând cele mai frecvente erori identificate cu ocazia misiunilor de verificare, audit și control realizate de autoritățile naționale și europene. În acest fel, AM POIM își asumă cu prioritate rolul de prevenție în gestionarea proiectelor cu finanțare europeană, în timp ce beneficiarii învață să corecteze și să evite erorile privind desfășurarea procedurilor de achiziție publică și de implementare tehnică și financiară a proiectelor.

Axele Prioritare 9 și 10 din cadrul POIM au ca obiectiv Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID-19 și finanțează în principal achiziția de consumabile și echipamente de protecție și dispozitive medicale. Beneficiarii acestui tip de proiecte sunt unități spitalicești, instituții publice de învățământ preuniversitar și superior, instituții cu competențe în domeniul protecției sociale și unități administrativ-teritoriale.

La nivel național, în cadrul Axelor Prioritare 9 și 10 au fost deja semnate 353 de contracte de finanțare, în valoare totală de 946,43 milioane euro. Sursele de finanțare sunt Fondul European de Dezvoltare Regională (AP9) și facilitatea REACT-EU (AP 10, cu un procent de 100% fonduri nerambursabile).

AM POIM a organizat, marți, la Timișoara, o întâlnire de lucru cu beneficiarii Axelor Prioritare 9 și 10 din județele Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara. Reuniunea a fost coordonată de Cristian Roman, secretar de stat în cadrul MIPE și a avut ca scop identificarea soluțiilor la problemele care pot apărea în gestionarea proiectelor, accelerarea ritmului de implementare și prevenirea riscurilor ce pot duce la corecții financiare.

Reforma administrativ-teritorială, văzută ca o soluție pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor publice de peste jumătate dintre români
6 iunie 2024

În cadrul întâlnirii de lucru s-a analizat individual fiecare proiect din cadrul Axelor Prioritare 9 și 10 din Regiunea Vest și s-au ridicat următoarele probleme din partea beneficiarilor:
● Lipsa de atractivitate economică a unor proceduri de achiziție publică;
● Neconcordanțe în modul de raportare către AM POIM a stadiului proiectelor;
● Neîncadrarea în perioada de implementare a proiectelor și necesitatea prelungirii acestora;
● Lipsă disponibiltate financiară la nivelul beneficiarilor;
● Dificultăți în alegerea corectă a tipului de achiziție publică;
Pentru soluționarea problemelor constatate, AM POIM a propus următoarele măsuri:
● Realocarea economiilor din proiect pentru actualizarea valorilor estimate a contractelor afectate;
● Întocmirea Ghidului de completare a Fișei de monitorizarea a proiectelor și a tutorialului de încărcare a Rapoartelor de început/progres în sistemul informatic MySMIS 2014+;
● Amendarea Ghidului solicitantului pentru Axele 9 și 10, astfel încât prelungirea perioadei de implementare să se facă prin Notificare, reducându-se semnificativ termenele;
● Folosirea mecanismului Cererilor de plată/prefinanțare, precum și identificarea unor măsuri de simplificare a procesului de prelucrare a cererilor plată/prefinanțare/rambursare la nivelul AM POIM;
● Consiliere metodologică directă a Beneficiarilor atât în cadrul întâlnirilor regionale, cât și indirectă prin intermediul solicitărilor transmise către ofițerul de proiect/achiziții.
În Regiunea Vest sunt semnate până în prezent 41 de contracte de finanțare (19 pe O.S. 9.1 și 22 pe O.S. 10.1), a căror valoare eligibilă FEDR este de 95,25 mil. euro. Din cele 41 de contracte semnate 4 au fost finalizate.
În cadrul acestor proiecte sunt prevăzute a se încheia 1741 de contracte de achiziție publică, împărțite după cum urmează:
● 1.269 de contracte sunt semnate, în valoare de aproximativ 46,25 mil. euro;
● 200 de contracte sunt în licitație, în valoare de aproximativ 24 mil. euro;
● 272 de contracte sunt nelansate, în valoare de aproximativ 25 mil. euro;

Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare organizează aceste reuniuni cu beneficiarii Axelor Prioritare 9 și 10 din anul 2020, urmând ca până la finalul anului curent să fie acoperite toate regiunile de dezvoltare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 1,9 miliarde de euro intră în contul statului român, reprezentând prefinanţarea din împrumutul acordat României, prin PNRR
Articolul următor Kazahstan: Forțele militare ruse au început retragerea. Președintele țării promite reconstrucția după revolte
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ARACO cere Guvernului deblocarea finanțării celor 12 investiții în infrastructura hidroenergetică din PNRR
Actualitate
Cosmopolis atrage o investiție de 1 milion de euro prin deschiderea restaurantului Hesburger în Cosmopolis Plaza
Companii
Majoritatea părinților și bunicilor consideră că vaccinarea antigripală poate preveni gripa
Sănătate

RSS Știri Financiare

  • Vânzările de locuințe au scăzut la cel mai slab nivel din ultimii șase ani la finalul lui 2025
  • Bolt a adăugat noi orașe pe hartă în 2025. Creștere pe toate liniile de business
  • An record pentru pilonul 3 de pensii facultative. S-a depășit pragul de 1 milion de persoane înscrise
  • Proprietăți în valoare de 534 milioane euro vândute prin intermediul VAUNT în 2025
Actualitate

Vicepremierul Ana Birchall, întâlnire cu secretarul de presă al Casei Albe, Sarah Sanders. Intensificarea relaţiilor SUA- UE, o prioritate

1 minute
Actualitate

Interes pentru dezvoltarea relaţiilor economice şi comerciale româno-tunisiene.

3 minute
Sorina Pintea
Actualitate

Ministerul Sănătății se pronunță asupra existenței medicilor falși în România

3 minute
Actualitate

Cele mai mari târguri de Crăciun din Europa: destinații magice pentru sărbătorile de iarnă

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?