Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Barajul Nova Kakhovka din regiunea Herson a fost aruncat în aer de forțele ruse, spun ucrainenii
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Barajul Nova Kakhovka din regiunea Herson a fost aruncat în aer de forțele ruse, spun ucrainenii

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 6 iunie 2023
Distribuie
Sursa foto: captură video Twitter @OstapYarysh

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

Sistemul alimentează cu apă Crimeea și Centrala nucleară Zaporojie

Barajul Nova Kakhovka dintr-o zonă aflată sub control rusesc a regiunii Herson a fost aruncat în aer de forțele ruse, a declarat Comandamentul sudic al forțelor armate ucrainene, marți, potrivit The Guardian.

„Scara distrugerii, viteza și volumele de apă, și zonele probabile pentru inundații sunt în curs de clarificare”, au spus reprezentanții comandamentului, într-o postare pe Facebook.

Oleksandr Prokudin, liderul regiunii Herson, a postat pe Telegram un videoclip în care afirmă că „apa va atinge un nivel critic în cinci ore” și că au fost demarate evacuările.

Anton Gerashchenko, consilier în Ministerul ucrainean al afacerilor interne, a distribuit videoclipul, cu următorul text: „Apa va atinge un nivel critic în cinci ore, evacuarea a început – șeful din Herson. După cum a relatat Alexander Prokudin, rezidenții locali au început deja să fie evacuați din zonele posibile de inundare. El a confirmat că (rușii) au aruncat în aer Centrala Hidroelectrică Kakhovskaya și le-a cerut să părăsească zonele periculoase cât mai curând posibil”.

Barajul traversează Râul Nipru, având o înălțime de 30 de metri și sute de metri lățime. A fost construit în 1956 și este parte a Centralei Hidroelectrice Kakhovka.

Apa din rezervor alimentează Crimeea, peninsula anexată ilegal de Rusia în 2014, și Centrala nucleară Zaporojia, cea mai mare din Europa.

Germania este pregătită să ofere ajutor țărilor care găzduiesc refugiați sirieni
6 septembrie 2018

Distrugerea barajului vine să se adauge problemelor cu care se confruntă sectorul energetic ucrainean, care a fost lovit săptămâni întregi de forțele ruse. În plus, ar însemna neutralizarea sistemului de canale care irigă o bună parte din sudul Ucrainei, inclusiv Peninsula Crimeea.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, spune că vina pentru „distrugerea” barajului Nova Kakhovka o poartă „teroriștii ruși”.

„Doar confirmă lumii întregi că trebuie expulzați din fiecare colț de pământ ucrainean. Nici măcar un singur metru nu ar trebui să le fie lăsat lor, deoarece ei folosec fiecare metru pentru teroare”, a declarat liderul ucrainean.

Zelenski și-a convocat Consiliul de Securitate în legătură cu situația de la barajul din Kahovka

Volodimir Zelenski a convocat marți  de urgență Consiliul său de securitate după explozia de la barajul hidroelectric de la Kahovka, în sudul țării, a anunțat Andrii Iermak, șeful administrației prezidențiale ucrainene. «Centrala de la Kahovka, a declarat Iermak,  este încă o crimă de război comisă de teroriștii ruși».

Sesiunea plenară a PE – o agendă marcată de probleme de mare actualitate
18 octombrie 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior vacanta Top 5 destinații preferate de turiștii români și principalele obiective ce merită văzute
Articolul următor „ACHIZIȚIA DE ECHIPAMENTE DE ULTIMĂ GENERAŢIE SPECIFICE ACTIVITĂŢII DE CONSTRUCŢII A DRUMURILOR ȘI AUTOSTRĂZILOR”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bolojan: Prețurile la gaz pentru persoanele casnice, menținute până în primăvara anului viitor
Energie
ANAT propune trei mecanisme de protecție pentru turiști: fondul de garantare pentru agenții, fondul pentru biletele de avion și fondul de repatriere în situații de criză
Turism
Nicușor Dan, primit în Polonia de Karol Nawrocki
Politic

RSS Știri Financiare

  • Livrările de locuințe noi, la cel mai redus nivel din ultimii opt ani. Cerere în scădere
  • Lime introduce un abonament lunar. Cât costă și unde este disponibil
  • City Grill, afaceri de 90 milioane euro în 2025. Investiții în locații iconice
  • Fabi Total Grup a închiriat 4.700 metri pătrați în CTPark Bucharest South
Extern

Tancurile israeliene pătrund în cartierul Sheikh Radwan din Gaza. Ofensivele terestre se intensifică

4 minute
Extern

Priorităţile preşedinţiei semestriale franceze a Consiliului Uniunii Europene, prezentate de Emmanuel Macron în Parlamentul European

4 minute
Extern

Lupta contra evaziunii fiscale: Și Uniunea Europeană a adoptat impozitul minim de 15% pentru companiile multinaţionale

2 minute
Extern

Centrala nucleară Zaporojie a fost reconectată la rețeaua electrică

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?