Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CCR ”ajută” la menținerea, chiar creșterea inflației
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EconomieOpinii

CCR ”ajută” la menținerea, chiar creșterea inflației

Alexandru Tamba
Autor
Alexandru Tamba
Publicat 24 septembrie 2025
Distribuie

Prin amânarea deciziei asupra a 4 subpachete din cele 5 ale pachetului 2 de reforme al guvernului Bolojan, CCR sprijină într-un fel menținerea, ba chiar creșterea inflației. Cum? Prin menținerea unor venituri foarte mari în zona unor pensii speciale, ori, așa cum se știe, o cauză a inflației este cea a cantității de bani care se află în circulație, cu alte cuvinte creșterea cererii de mărfuri. Așadar, pe lângă cealaltă cauză, cea a inflației prin costuri, adică prin creșterea de prețuri la energie, combustibili, creșteri de impozite și taxe care se duc în preț, CCR amână limitarea unor venituri nesustenabile până în luna octombrie, ceea ce înseamnă presiune în continuare pe prețuri.

Mai mult, pe lângă creșterea de prețuri mai avem și problema creșterii economice, care este aproape zero, ceea ce înseamnă stagflație în toată regula. Cu alte cuvinte, cea mai păcătoasă situație posibilă!

Dar veștile proaste nu se opresc aici: reforma administrațiilor locale se lasă așteptată, deci încă o presiune inflaționistă, dar și faptul că mai avem puțin și intrăm în iarnă, ceea ce înseamnă cheltuieli foarte mari în bugetul familiilor cu încălzirea, indiferent de combustibilii folosiți, lichizi (motorină), gazoși, electricitate sau solizi (lemne, cărbune). Cheltuielile cu încălzirea au o pondere foarte mare în bugetele de familie în România, ori cu niște venituri deja erodate de inflație vom avea o iarnă foarte grea din punct de vedere financiar, singura speranță fiind aceea că am putea avea o iarnă mai blândă din punct de vedere termic. Toate acestea, corelate cu ezitările CCR de a tranșa cu celeritate măsurile cuprinse în pachetul 2, cu amânările reformelor din administrație, dar foarte ”zburdalnici” cu creșterea impozitelor și taxelor, atât pentru populație, cât și pentru companiile private, creează o stare de îngrijorare în rândul populației, de impredictibilitate pentru companii, foarte multe punându-și investițiile pe ”hold” până se clarifică toate aspectele privind evoluția bugetului țării. Problema care se pune în mod serios este următoarea: mergem în gard sau începem redresarea? Pe unii se pare că nu prea îi interesează, îi doare în locul unde îl doare pe fostul prim-ministru, după cum ne-a relatat domnul Boloș, ex-ministru de finanțe în guvernul României, desigur!

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Trump, schimbare de atitudine față de Rusia: Ucraina poate recâștiga totul „în forma sa inițială”
Articolul următor Xi Jinping: Xinjiang trebuie să devină o regiune socialistă modernă și prosperă
Un comentariu
  • Stiutor De Chestii spune:
    25 septembrie 2025 la 1:46

    Cantitatea mare de bani din piata nu e produsa nici de CCR, nici de pensionarii speciali pentru ca ei nu tiparesc bani.
    BNR detine tiparnita si nu o lasa sa respire nicio secunda.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Trump, ”ars” în Spania: Efigii uriașe în flăcări la celebtrul festival Fallas
Extern
Evenimente vizuale recomandate de UAP
Cultură și Educație
Donald Trump va avea o monedă de aur cu efigia lui, cu ocazia sărbătoririi a 250 de ani de la înfiinţarea SUA
Extern

RSS Știri Financiare

  • Cultura și gastronomia din Malaezia: Ce să descoperi în călătoria ta
  • Top 5 sloturi online care îți pot aduce o experiență de neuitat
  • 3 din 4 doze de aluminiu comercializate în România sunt reciclate
  • Auchan deschide cel de-al zecelea supermarket de mari dimensiuni din rețea lângă Ploiești
IT

Inteligența artificială, tehnologiile emergente și impactul asupra viitorului – temele principale ale evenimentului GoTech World 2024

5 minute
IT

Planable lansează noi funcționalități pentru TikTok

3 minute
Turism

România, pe primul loc în preferința românilor pentru vacanțele de Revelion

5 minute
Finanțe și Bănci

UE a adoptat DORA, un fel de GDPR al siguranței cibernetice pentru organizațiile din sectorul financiar

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?