Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CEO face loc grupului pe gaze naturale de la Termocentrala Turceni
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

CEO face loc grupului pe gaze naturale de la Termocentrala Turceni

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 16 aprilie 2024
Distribuie
Sucursala Electrocentrale Turceni

Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)

Complexul Energetic Oltenia (CEO) are în vedere eliminarea treptată a infrastructurii de transport cărbune din vecinătatea sucursalelor electrocentrale.

Termocentralele din Complexul Energetic Oltenia sunt alimentate cu lignit cu ajutorul flotei feroviare existente la nivelul companiei energetice sau cu ajutorul CFR Marfă sau a operatorilor privați. În ultimii ani, cantitățile de cărbune transportate pe calea ferată s-au redus.

Mai multe grupuri energetice au fost închise și liniile de cale ferată au fost dezafectate. La Termocentrala de la Turceni sunt 6 linii de cale ferată dezafectate. Acestea fac parte din rețeaua de transport marfă pentru Secția 1 Descărcări Turceni, administrată de ELCFU Motru. A fost aprobată elaborarea proiectului și a documentației tehnice pentru eliminarea liniilor de cale ferată care nu mai sunt folosite din anul 2010. În total este vorba de 3,6 kilometri de linii de cale ferată care deserveau depozitul de la Turceni. Acestea nu pot fi desființate în orice condiții și este nevoie de 3 avize de la CFR, AFER și Ministerul Transporturilor. Va fi nevoie și de o autorizație de desființare.

Greu cu noile investiții

În zona Sucursalei Electrocentrale de la Turceni este nevoie de eliminarea unor construcții pentru a face loc viitoarei investiții. Potrivit Planului de restructurare, aici ar trebui să fie construit un grup pe gaze naturale, alături de compania Tinmar. Astfel, societățile pe acțiuni rezultate din asocierea CE Oltenia – Tinmar Energy vor avea ca obiect implementarea a patru parcuri fotovoltaice cu o putere totală instalată de circa 280 MW și a unui grup pe gaze naturale de 475 MW la Turceni.

Avizarea asocierii CEO – Tinmar Energy în noile condiții ar permite respectarea calendarului asumat în ceea ce privește adăugarea de capacități noi pentru tranziția la surse de energie mai puțin poluante. Se va putea restabili viabilitatea CEO, companie cu rol strategic în Sistemul Energetic Național. Totodată, CEO va construi, în parteneriat cu OMV Petrom, patru parcuri fotovoltaice cu o putere totală de 450 MW. Investițiile totale se ridică la peste 400 milioane de euro, iar prin punerea în funcțiune a celor patru parcuri, puterea instalată de energie solară a României crește cu 30%.

Parcurile fotovoltaice vor fi construite la Ișalnița, Tismana, Roșia și Rovinari, pe amplasamentele unor foste exploatări miniere operate de CEO (depozite închise de zgură și cenușă, respectiv halde interioare). Proiectul va fi dezvoltat prin intermediul a patru entități juridice separate, într-o structură de participație de 50% – 50%. Intenția este ca energia electrică produsă să fie vândută de aceste entități către cei doi parteneri, în proporție egală. Pe lângă aportul celor doi parteneri, parcurile fotovoltaice vor beneficia de finanțare din Fondul pentru Modernizare în proporție de 70% din valoarea investițiilor, precum și din alte surse. Problema este că toate investițiile noi de la CEO sunt întârziate cu aproape 3 ani.

Tinmar răspunde: Nu am denunțat niciun contract, nu am depus licența de furnizare, suntem o societate solidă
13 septembrie 2022
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Anunt finalizare proiect-final-GREENOL ANUNŢ DE FINALIZARE PROIECT – „GREENOL – Biopolioli obtinuti printr-o tehnologie neconventionala de valorificare a deseurilor vegetale ”, cod SMIS 122990
Articolul următor Marcel Ciolacu, vizită de lucru în Qatar: „Avem în vedere atragerea de investiții în valoare de 15 miliarde de euro”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România reduce deficitul bugetar ESA la 7,9% din PIB în 2025 – cea mai amplă corecție fiscală din Uniunea Europeană 
Fiscalitate
Hidroelectrica obține finanțare din Fondul pentru Modernizare pentru proiectul de stocare cu baterii de la Porțile de Fier II
Energie
Litigii de muncă între angajați și companii: Rolul avocatului în contestarea concedierii și apărarea intereselor în multinaționale
HR

RSS Știri Financiare

  • Cât costă prevenția medicală în 2026? Analizele și investigațiile de bază pot ajunge și la 6.000 de lei
  • Furnizorii români, exporturi de aproape 80 milioane euro în 2025 prin intermediul Lidl
  • Tavex a vândut aproape 500 kilograme de aur pe plan local în 2025
  • Platforma europeană de investiții pentru proiecte imobiliare InRento se lansează în România
Energie

Ministerul Energiei așteaptă oferte pentru investiții în cogenerare, care urmează să fie finanțate din fonduri europene

2 minute
Energie

Clarificări privind validarea garanțiilor depuse de instalatori în cadrul Programului „Casa Verde Fotovoltaice”

2 minute
Energie

Instanța a recunoscut Legea 197 prin care minerii și energeticienii se pot pensiona la 52 de ani

3 minute
Energie

România a fost cel mai important furnizor de motorină al Ucrainei în 2023. Exporturile au explodat

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?