Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi serviciile de piaţă prestate populaţiei rămâne pozitivă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi serviciile de piaţă prestate populaţiei rămâne pozitivă

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 18 august 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În luna iunie 2023, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a scăzut, faţă de luna mai 2023, ca serie brută cu 0,3%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate a crescut cu 1,1%, potrivit INS.

-Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei în luna iunie 2023 față de luna mai 2023, a crescut, ca serie brută cu 3,2%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate a scăzut cu 2,2%.

-Faţă de luna iunie 2022, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut, în luna iunie 2023, atât ca serie brută cu 14,8%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 20,8%.

-Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, faţă de luna iunie 2022, a crescut, în luna iunie 2023, ca serie brută cu 2,0%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate a scăzut cu 1,3%.

-În perioada 1.I-30.VI.2023, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut faţă de perioada 1.I-30.VI.2022, atât ca serie brută cu 16,4%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 17,2%.

-În perioada 1.I-30.VI.2023, volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei a crescut faţă de perioada 1.I-30.VI.2022, atât ca serie brută cu 11,1%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 14,0%.

Iunie 2023 comparativ cu mai 2023

HELL ENERGY își unește forțele cu Neversea Kapital, aducând experiențe de neuitat în inima Bucureștiului
21 mai 2025

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna iunie 2023, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 0,3%, ca urmare a scăderilor înregistrate la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-12,2%), comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (-3,7%) şi la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (-3,0%). Comerţul cu autovehicule a crescut cu 3,4%.

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iunie 2023, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 1,1%.

În ceea ce priveşte serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna iunie 2023, faţă de luna precedentă, volumul cifrei de afaceri a înregistrat o creştere cu 3,2%, datorită creşterilor înregistrate la activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+8,2%) şi la activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+4,9%). Scăderi au înregistrat serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (-6,8%), activitǎţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (-3,8%) şi activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (-2,2%).

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iunie 2023, faţă de luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 2,2%.

Deficitul comercial al României a crescut cu 2,3 miliarde euro
10 iunie 2025

Iunie 2023 comparativ cu iunie 2022

- Publicitate -

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna iunie 2023, comparativ cu luna iunie 2022, a înregistrat o creştere cu 14,8%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu autovehicule (+26,1%) și la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+3,5%). Scăderi au înregistrat comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente;

întreţinerea şi repararea motocicletelor (-12,6%) şi activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-6,8%).

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iunie 2023, a înregistrat o creştere cu 20,8% faţă de luna iunie 2022.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna iunie 2023, a înregistrat o cifră de afaceri cu 2,0% mai mare comparativ cu luna iunie 2022, datorită creşterilor înregistrate la activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+38,0%) și la activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+3,6%).

Scăderi au înregistrat: serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (-10,3%), activităţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (-7,1%) şi activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (-1,5%).

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iunie 2023 a scăzut cu 1,3%, comparativ cu luna iunie 2022.

Târgul de Crăciun la MADR: tradiții, gusturi autentice și produse românești
17 decembrie 2025

Perioada 1.I-30.VI.2023 comparativ cu perioada 1.I-30.VI.2022

În perioada 1.I-30.VI.2023 comparativ cu perioada 1.I-30.VI.2022, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri mai mare cu 16,4%, influențată de creşterea cifrei de afaceri la: comerţul cu autovehicule (+27,7%), activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+4,9%) și comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+1,6%). Comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor a scǎzut cu 8,6%.

În perioada 1.I-30.VI.2023 comparativ cu perioada 1.I-30.VI.2022, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a crescut cu 17,2%.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în perioada 1.I-30.VI.2023 a înregistrat o cifră de afaceri cu 11,1% mai mare comparativ cu perioada 1.I-30.VI.2022, influențată de creşterea cifrei de afaceri la:

activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+52,6%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+14,1%), activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+6,3%), serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+5,7%) şi activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+2,0%).

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1.I-30.VI.2023, a înregistrat o cifră de afaceri cu 14,0% mai mare comparativ cu perioada 1.I-30.VI.2022.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Lucrările de construcții au intrat pe creștere
Articolul următor Brașov Jazz & Blues Festival, ediția a XI-a, a adunat peste 20.000 de spectatori
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zweite Bundesliga: Bochum câștigă duelul cu Schalke 04
Sport
Ministerul Finanțelor: Termen de tranziție pentru utilizarea sistemului RO e-Factura de către persoanele fizice
Fiscalitate
Polonia pregătește „cel mai modern zid anti-drone din Europa“
Extern

RSS Știri Financiare

  • România antreprenorială: capital local în regiuni, investiții străine concentrate în București
  • Peste 180.000 metri pătrați de birouri vor fi livrați în București până în 2027
  • BYD lansează în România SUV-ul plug-in hybrid SEALION 5 DM-i
  • 7 din 10 autoturisme înmatriculate în 2025 sunt mașini rulate. Aproape jumătate sunt diesel
Imobiliare

Peste jumătate de milion de metri pătrați de spații industriale și logistice sunt în construcție în România; mai mult de jumătate sunt deja preînchiriați

5 minute
Companii

CORSAR Online SRL a fost amendata de Consiliul Concurentei cu 1,6 milioane lei

2 minute
Energie

Parteneriat între România Eficientă și Renergia pentru a încuraja utilizarea eficientă a energiei

3 minute
Companii

Pizza Hut închide 13 restaurante din România în următoarele șase luni

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?