Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Comisarul european Corina Creţu participă la Summitul european al regiunilor şi oraşelor de la Bucureşti
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Comisarul european Corina Creţu participă la Summitul european al regiunilor şi oraşelor de la Bucureşti

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 martie 2019
Distribuie
foto: magnanews.ro

În perioada 14-15 martie, la Bucureşti, comisarul european pentru politică regională Corina Creţu va intra în dialog cu liderii regiunilor din Europa, în cadrul celui de-al 8-lea Summit european al regiunilor şi oraşelor. Înaltul oficial european va susţine unul din discursurile principale din cadrul reuniunii, având ca temă consolidarea politicii de coeziune în UE, şi va dezbate cu reprezentanţii autorităţilor locale şi regionale beneficiile aduse de fondurile structurale şi de investiţii europene.

„Politica de coeziune are un rol esenţial în consolidarea economică şi socială a tuturor regiunilor din UE. Cetăţenii, regiunile şi oraşele au fost întotdeauna punctul central al acestei politici şi au beneficiat în mod direct de aceasta. În perioada actuală de programare, politica de coeziune oferă regiunilor multiple posibilităţi pentru a face faţă diverselor provocări cu care se confruntă, precum şi pentru a sprijini potenţialul lor unic de dezvoltare. De asemenea, oraşele şi autorităţile locale contribuie la dezvoltarea armonioasă a Europei. În prezent, peste 1.000 de strategii teritoriale şi locale din întreaga Uniune Europeană beneficiază de un sprijin financiar de peste 30 de miliarde de euro, ceea ce reprezintă aproximativ 10% din bugetul politicii de coeziune pentru perioada 2014 – 2020”, a ţinut să sublinieze comisarul european Corina Creţu în legătură cu tema principală a evenimentului.

Preşedintele Comisiei Europene Jean-Claude Juncker şi prim-vicepreşedintele Frans Timmermans se vor adresa participanţilor la evenimentul bianual, ce are loc în acest an în capitala României, prin intermediul unor mesaje video privind rolul important deţinut de oraşe şi regiuni în procesul democratic de decizie din Europa.

În cadrul conferinţei cu autorităţile locale din România, organizată în marja summitului, comisarul Corina Creţu va discuta despre Politica de coeziune a Uniunii Europene în perioada 2021-2027. De asemenea, înaltul oficial european se va întâlni cu dna Gabriela Firea, primarul general al municipiului Bucureşti, şi cu dl. Magnus Berntsson, preşedintele Adunării Regiunilor Europene (AER).

Al 8-lea Summit european al regiunilor şi oraşelor este organizat de Comitetul Regiunilor în cooperare cu Preşedinţia română a Consiliului UE. Acesta va reuni lideri europeni, naţionali, regionali şi locali de pe întregul continent pentru a dezbate viitorul Europei şi modul în care cetăţenii se pot implica activ în proiectul construcţiei europene, prin intermediul autorităţilor locale şi regionale. În cadrul summitului va fi adoptată o declaraţie a liderilor regionali şi locali privind viitorul Europei, expresie a opiniilor acestora în perspectiva alegerilor europene şi a unui nou mandat al instituţiilor europene.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Parlamentul britanic a votat împotriva unui Brexit «fără acord»
Articolul următor Reduceri DRASTICE de personal: Volkswagen va renunța la aproape 7.000 de oameni
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Un experiment arată cât de ușor poate fi manipulată opinia publică pe social media cu ajutorul AI
IT
Sanda Manu sau profesiunea la superlativ
Cultură și Educație
Vulnerabilități în Adobe Reader pot permite atacatorilor să preia controlul asupra dispozitivelor
IT

RSS Știri Financiare

  • 1 din 20 de zboruri cu plecare de la Otopeni au înregistrat întârzieri de peste o oră
  • Brandul internațional Nill’s Furniture deschide un showroom la Craiova
  • Creștere puternică a numărului de rezervări early booking pentru Albena în acest an
  • Recrutarea de forță de muncă din Filipine în domeniile cu deficit de personal
populatie
Actualitate

Percepția românilor cu privire la măsurile de combatere a consecințelor coronavirus

2 minute
Actualitate

Instituțiile UE și toți actorii relevanți trebuie să lucreze împreună pentru a consolida cooperarea civilă și militară

7 minute
Actualitate

Sprijin financiar de peste 9 milioane de euro pentru pescarii din zona Mării Negre, prin finanțarea modernizării portului Midia

2 minute
Actualitate

Bucureștiul găzduiește conferința ministerială regională privind eliminarea violenței împotriva copiilor

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?