Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Consiliul Concurenţei analizează tranzacţia prin care Glovoappro SRL preia Foodpanda Ro SRL
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Consiliul Concurenţei analizează tranzacţia prin care Glovoappro SRL preia Foodpanda Ro SRL

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 12 iulie 2021
Distribuie
foto: gds.ro

Consiliul Concurenţei analizează tranzacţia prin care Glovoappro SRL intenționează să preia compania Foodpanda Ro SRL și, indirect, afacerea Pandamart, operată de către Delivery Hero Dmart SRL.

Glovoappro SRL este filiala din România a companiei Glovo, care are ca principal obiect de activitate dezvoltarea și administrarea serviciului online de livrare de mâncare de la restaurante către consumatori, prin intermediul platformei cu același nume.

În România, Glovo furnizează, din aprilie 2018, servicii de preluare comenzi online şi livrare de mâncare de la restaurante către consumatori şi, adiacent acestora, activităţi de preluare comenzi şi livrare de alte bunuri de consum (precum: alimente, flori, băuturi alcoolice și tutun, produse farmaceutice, jucării, produse de îngrijire pentru copii, cărți, etc.) furnizate de vânzători, precum lanţuri de supermarket sau magazine locale.

Foodpanda Ro SRL și Delivery Hero Dmart SRL fac parte dintr-un grup de companii deținute de către Delivery Hero SE, Germania.

Foodpanda Ro SRL furnizează servicii de preluare a comenzilor online şi livrare de mâncare de la restaurante prin intermediul serviciului online Foodpanda. În plus, Foodpanda Ro SRL a inclus recent alte bunuri de consum (precum: alimente, flori, băuturi alcoolice și tutun, produse farmaceutice, jucării, produse de îngrijire pentru copii, cărți, etc.).

Delivery Hero Dmart SRL, înființată în 2020, își desfășoară activitatea prin intermediul magazinelor de tip „dark store” – Pandamart, care reprezintă spaţii de depozitare în proximitate destinate exclusiv vânzării online a produselor de tip multicategorie, prin intermediul platformei Foodpanda.

- Publicitate -

În conformitate cu prevederile Legii concurenţei (nr. 21/1996), această tranzacție trebuie autorizată de Consiliul Concurenţei.

Autoritatea de concurență va evalua această concentrare economică în scopul stabilirii compatibilităţii sale cu un mediu concurenţial normal şi va emite o decizie în termenele prevăzute de lege.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Restricții de circulație între Mogoșoaia și Otopeni pentru lucrări de reparații
Articolul următor Acţiuni de prevenire a corupţiei la societatea Radioactiv Mineral Măgurele S.A.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Fosta purtătoare de cuvânt a Casei Albe dezvăluie următorul ei post
Extern
Unde se va așeza prețul energiei în 2027? Diferențe uriașe între cât cer producătorii și cât ar oferi clienții, licitații anulate pe bandă
Energie
România trimite sprijin în Serbia pentru incendii. Elicopterul Black Hawk S-70M rescEU, mobilizat pentru prima misiune internațională
Extern

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Mai puțin de jumătate dintre români reușesc să economisească. Cât pun deoparte pe lună?
  • Creștere a pieței de investiții imobiliare la nivel regional, România rămâne în urmă
  • Cât costă chiria în București? Aceeași locuință, diferențe și de 550 euro între sectoare
  • Românii nu mai vor să lucreze în străinătate. Cu 33% mai puține aplicări la joburi în „afară”
Companii

De la capital la exod: măsura de capitalizare forțată frânează finanțarea startup-urilor românești

5 minute
Companii

Ursus contribuie cu 850.000 de lei la protejarea habitatului urșilor și a comunităților din zona Munților Făgăraș

3 minute
Companii

MET Group a contractat pentru achiziție primul vas de GNL în parteneriat cu Celsius

2 minute
Companii

Veeam îl numește pe Rick Jackson în funcția de Chief Marketing Officer

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?