Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Criminali ruși grațiați și declarați eroi după ce au luptat în cadrul grupării de mercenari Wagner
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Criminali ruși grațiați și declarați eroi după ce au luptat în cadrul grupării de mercenari Wagner

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 19 februarie 2023
Distribuie
Foto: cursdeguvernare.ro

Localitatea Krestsi (regiunea Veliki Novkorod) din nord-estul Rusiei a fost în urmă cu zece ani teatrul unei teribile crime. În locuința sa, un judecător în vârstă de 28 de ani a fost torturat întreaga noapte și în cele din urmă ucis. Verișoara sa l-a găsit a doua zi fără suflare. Autorul crimei, Stanislas Bogdanov, a fost rapid identificat și condamnat la 23 ani închisoare. Într-o imagine video devenită publică în toamna trecută la postul de televiziune a fost recunoscut Stanislas Bogdanov primind felicitări din partea liderului grupului Wagner. Pe când se afla în închisoare, anul trecut, după declanșarea invaziei ruse în Ucraina, lui Bogdanov i-a fost promisă libertatea dacă se angajează pentru șase luni ca mercenar în gruparea Wagner pentru a lupta în Ucraina. După doar opt zile pe front, el a fost grav rănit și i s-a amputat un picior. Astăzi Stanislas Bogdanov este liber și decorat cu Medalia Curajului. Un șoc pentru verișoara judecătorului asasinat acum zece ani. Bogdanov apare în public ca un erou și nu este singurul. Grupul Wagner a refuzat să comunice numărul foștilor criminali eliberați și spălați juridic angajându-se în războiul din Ucraina. Însuși Vladimir Putin a decorat un autor al unui jaf cu violență la întoarcerea de pe frontul din Ucraina, a relatat recent FranceInfo citând corespondenți de presă francezi.

Surse americane evocă cifra de ”9.000 morți” din rândul grupului Wagner în ultimul an

Casa Albă, relatează BFMTV citând Reuters, susține că ofensiva rușilor din Ucraina a făcut cel puțin 30.000 victime în rândul grupului Wagner, din care 9.000 morți pe fronturile din Ucraina, mulți dintre ei foști deținuți în închisori pentru fapte criminale. Jumătate din numărul morților ar fi murit începând de la jumătatea lunii decembrie trecut, susțin serviciile americane de informații. John Kirby, purtătorul de cuvânt al Consiliului securității naționale de la Casa Albă, a confirmat presei că 90% din cei uciși au fost recrutați în închisorile din Rusia în schimbul scutirii lor de la ani grei de temniță.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior implant dentar Implantul dentar, soluție „pe viață” pentru înlocuirea dinților pierduți
Articolul următor Timișoara, Capitală Culturală Europeană. Romașcanu: „E o șansă foarte mare să ne prezentăm în fața Europei cu ce facem din punct de vedere cultural”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Giro d’Italia, transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și HBO Max până în 2029
Sport
Minivacanța de 1 Mai declanșează un val de călătorii de început de vară în rândul românilor
Turism
Barometrul RetuRO: Peste 1 miliard de ambalaje colectate în primele trei luni ale anului
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • De ce o agenție imobiliară bună îți poate economisi mai mult decât bani: timp, stres și decizii greșite
  • Litoralul românesc 2026: unde merită să mergi ca să te bucuri cu adevărat de vacanță
  • Cât de rapid se acordă un credit urgent online de la IFN-uri
  • Piața închirierilor în regim hotelier din România. București aduce cel mai bun randament
Extern

Războiul din Ucraina: Joe Biden exclude livrarea de avioane de luptă F-16 Ucrainei

2 minute
Extern

Rusia, prima reacție la declarațiile lui Erdogan despre Crimeea. Peskov spune că Turcia se află sub „presiunea nedisimulată” a SUA

2 minute
Extern

Kievul consideră că atacul asupra podului Kerci a vizat de fapt o ”infrastructură ilegală, militară”

3 minute
Extern

Măsurile UE de sprijin comercial pentru Ucraina au intrat în vigoare

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?