Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Timișoara, Capitală Culturală Europeană. Romașcanu: „E o șansă foarte mare să ne prezentăm în fața Europei cu ce facem din punct de vedere cultural”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Timișoara, Capitală Culturală Europeană. Romașcanu: „E o șansă foarte mare să ne prezentăm în fața Europei cu ce facem din punct de vedere cultural”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 19 februarie 2023
Distribuie
Captură Video: Timișoara 2023 / Facebook

Mirela Ionela Achim (www.b1tv.ro)

Timișoara este, vreme de un an, Capitală Europeană a Culturii. Programul a fost inaugurat vineri, când au avut loc numeroase spectacole, concerte, expoziții și tururi turistice. Peste 100 de oficiali de rang înalt din 41 de ţări sunt prezenţi la Timişoara în acest weekend, în care organizatorii au pregătit peste 130 de evenimente. Și așa va fi întregul an.

Despre importanța acestui statut pentru Timișoara a vorbit Lucian Romașcanu (PSD) ministrul Culturii, în cadrul Știrilor B1 TV prezentate de Gabriela Mihai. Acesta a vorbit și despre surprinzătoarea absență a președintelui Klaus Iohannis de la deschiderea oficială a programului.

Romașcanu, despre Timișoara – Capitală Europeană a Culturii

„În primul rând, e o onoare să fii în acest concept al valorilor europene. că programul însuși a fost făcut la inițiativa fostei ministre a Culturii din Grecia, Melina Mercouri, în 1985 tocmai pentru a uni prin cultură tot ce înseamnă Europa unită politic sau economic.

E o șansă foarte mare să ne prezentăm în fața Europei cu ce facem din punct de vedere cultural, să aducem foarte mulți oameni către Timișoara, să aducem artiști care să creeze la Timișoara.

E o manifestare de diplomație culturală la cel mai înalt nivel și sunt foarte bucuros pentru timișoreni că au acest an de sărbătoare acolo”, a declarat Romașcanu.

Premieră mondială la București în Concertul de deschidere al Concursului Internațional George Enescu
31 mai 2024

Acesta și-a exprimat apoi convingerea că va exista un impact turistic asupra orașului. Hotelurile sunt deja pline. Și Sibiul încă beneficiază de programe culturale după ce a fost capitală culturală, a precizat ministrul.

Întrebat cum vede faptul că tocmai președintele Klaus Iohannis a lipsit de la evenimentul de deschidere a programului, ministrul social-democrat al Culturii a răspuns: „Vă spun sincer, nu vreau să sune a critică, nu-i cunosc programul. Cred că și eu și cei de acolo, și primarul, și președintele Consiliului Județean s-ar fi bucurat să fie acolo în dubla sa calitate: ca șef al statului ar fi dat un semnal puternic și ca fost primar al unei capitale europere ar fi venit cu foarte multe lucruri de spus”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Criminali ruși grațiați și declarați eroi după ce au luptat în cadrul grupării de mercenari Wagner
Articolul următor Conceptul cognitiv în filozofia poeziei Doinei Drăguț
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Steaua Sepsi
Victorie spectaculoasă pentru Steaua cu FC Bihor. Remontada, specialitatea casei!
Sport
Patru morți și 20 de răniți, într-un atac armat la o școală din Turcia
Extern
Iranul a ameninţat cu blocarea Mării Roşii dacă SUA îşi menţin blocada
Extern

RSS Știri Financiare

  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
  • Companiile din București plătesc peste 10.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat
  • Unul din patru utilizatori XTB are între 18 și 30 de ani. Cum arată portofoliul acestora
Cultură și Educație

Evoluție, inovație, momente împreună – IQOS promite o experiență revoluționară la TIFF

3 minute
Cultură și Educație

UNATC, noi ateliere şi dezbateri despre identitatea culturală

1 minute
Cultură și Educație

Târgurile de carte românească din Diaspora: cetăți de cultură și literatură română!

5 minute
Cultură și Educație

Evenimente vizuale recomandate de UAP

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?