Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cum va afecta economia demisia președintelui Iohannis?
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EconomieFeatured

Cum va afecta economia demisia președintelui Iohannis?

Alexandru Tamba
Autor
Alexandru Tamba
Publicat 11 februarie 2025
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Toată lumea stă în expectativă și așteaptă să vadă ce se va întâmpla pe plan economic și social după demisia președintelui Iohannis. Va scădea din nou bursa ca și după primul tur al alegerilor prezidențiale din noiembrie anul trecut? Vor continua manifestările în stradă, ținând cont că unii își arogă această demisie? Sau de fapt această demisie înseamnă o detensionare a situației, o soluție care asigură stabilitatea României, așa cum a spus și primarul Emil Boc? Răspunsul îl vom avea, cu siguranță, în următoarele zile, reacția bursei de valori o vom vedea chiar foarte curând.

Chiar și președintele Iohannis a afirmat că pentru a evita o criză a hotărât să-și depună demisia, ca atare concluzia ar fi că prezența în continuare la Cotroceni ar fi fost un factor destabilizator, generator de criză politică, în consecință și economică și socială. Concluzia ar fi că prin această demisie s-a evitat o evoluție de nedorit pentru următoarele luni care mai sunt până la alegeri.

Oriunde, demisia unui președinte nu este, în general, un fapt pozitiv, chiar dacă, uneori, este necesară, din varii motive. Iar faptul că ni se întâmplă nouă, românilor, nici atât! În ceea ce privește economia, n-aș fi foarte pesimist în ceea ce privește legătura dintre evoluția acesteia și demisia președintelui.

Faptul că președintele și-a depus demisia poate însemna, pentru cei care urmăresc economia românească, un semnal că, în sfârșit, se va trece cu adevărat la măsurile necesare pentru reducerea deficitului bugetar, cea mai mare vulnerabilitate a României, alături de inflație, vulnerabilitate care a și dus de altfel la retrogradarea României, a ratingului de țară, până în pragul junk, mai ales că la Cotroceni va veni Ilie Bolojan, cel care este perceput ca un reformator și de la care se așteptă, de altfel a și făcut-o, să dea semnale că reforma bugetară nu mai poate aștepta.

Pe de altă parte, plecarea lui Ilie Bolojan la Cotroceni va opri sau nu ceea ce a început la Senat? Adică a măsurilor care trebuie să ducă la reducerea cheltuielilor bugetare, măsuri care se doreau să fie propagate la nivelul întregului sistem bugetar al României, tocmai pentru a minimaliza mai sus pomenita vulnerabilitate a României, adică deficitul bugetar. Și acest lucru se va vedea în perioada imediat următoare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente Cupon 8 pentru obligațiunile emise de RESTART ENERGY ONE S.A.
Articolul următor Minerii din CEO nu primesc de ani de zile alimentația de protecție
2 comentarii
  • maresealu spune:
    14 februarie 2025 la 7:30

    Acum justitia sa scoata dosarele infractorului de la naftalina si sa spuna daca a fost informatorul securitatii comuniste !

    Răspunde
  • Clevetici spune:
    16 februarie 2025 la 12:15

    Bursa urca sau coboara fie din presiuni speculative ale unor jucatori, fie din cauza tiparirii nestavilite de bani (electronici si de hartie) cu care BNR „finanteaza deficitul bugetar” al Romaniei etc.
    Cred ca demisia lui Iohannis va fi uitata in curand, mai ales acum ca Trump a inceput serios campania de oprire a razboiului din Ucraina, cu concesii facute Rusiei

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

XPENG
XPENG intră oficial pe piața din România cu patru modele electrice. Prețurile pornesc de la 43.990 euro
Auto
Acord privind drepturile pasagerilor care utilizează transportul aerian: PE asigură o mai bună protecție a călătorilor
Extern
Recomandări privind noile rate de impozitare a tutunului în UE
Extern

RSS Știri Financiare

  • Brandul auto chinez XPENG s-a lansat în România cu patru modele electrice
  • Discounterul danez Normal deschide primul magazin din România în Mega Mall București
  • Domeniile Ostrov estimează o recoltă de peste 500 tone de cireșe în 2026
  • DAN AIR a transportat peste 30.000 de pasageri în primul an de operațiuni în Siria
HR

Piața muncii, ritm accelerat în această toamnă

4 minute
HR

Prestatorul casnic – o nouă lege pentru activități casnice plătite cu tichete

3 minute
Economie

Depozitarul Central va distribui sumele de bani pentru obligaţiunile emise de Implant Expert DSO SA Bucureşti

1 minute
Energie

Gazoductul care va aduce gazele din Marea Neagră se va face cu țeavă din Turcia

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?