Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Debut de stagiune în forță cu „hiper-Puccini” la Opera bucureşteană: Peste 5000 de spectatori au ales Opera în weekendul 27-29 septembrie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Debut de stagiune în forță cu „hiper-Puccini” la Opera bucureşteană: Peste 5000 de spectatori au ales Opera în weekendul 27-29 septembrie

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 1 octombrie 2024
Distribuie

Peste 5000 de spectatori au ales Opera în weekendul 27-29 septembrie. Prima scenă lirică a țării a deschis Stagiunea 2024 -2025 cu două evenimente de succes, Promenada Operei, ajunsă la cea de-a XIV-a ediție, care în acest an a avut un program integral din creația marelui compozitor și premiera „Manon Lescaut”, ambele încadrându-se în seria evenimentelor care marchează Anul Puccini în România.

Tradiționalul spectacol open-air a propus celor peste 3.000 de spectatori un program de 10 ore de muzică și activități pentru întreaga familie în ziua de vineri, 27 septembrie. Accesul la eveniment a fost gratuit și a început la ora 12:00 cu Opera Labirint, o călătorie sonoră în universul magic al Operei în care cei prezenți au fost ghidați de soliștii Studioului Experimental în Artele Spectacolului Muzical „Ludovic Spiess”și Studioul de Balet pentru Copii și Tineret al Operei Naţionale Bucureşti.

De la ora 19:00, scena mare de pe esplanada Operei a găzduit Gala Extraordinară Promenada Operei – Puccini per sempre, cu soliștii, Corul, Orchestra și Baletul Operei Naționale București, un spectacol grandios închinat marelui compozitor. La pupitrul dirijoral s-a aflat Adrian Morar, în calitate de invitat, iar regia ambelor evenimente i-a aparținut lui Alexandru Nagy.

Serile de sâmbătă și duminică, 28 și 29 septembrie, spectatorii au intrat în sala mare pentru prima ridicare de cortină din noua stagiune, premiera „Manon Lescaut” de Giacomo Puccini, în regia lui Massimo Gasparon, coregrafia Gheorghe Iancu, dirijor Tiberiu Soare. Spectacolul este o coproducție între Opera Națională București, Fondazione Festival Pucciniano, Fondazione Lirico Sinfonica Petruzzelli e Teatri di Bari și Teatro Regio di Parma. Ambele reprezentații s-au desfășurat în regim sold out.

Pentru prima lună din stagiune, Opera vă propune un program complex cu titluri de repertoriu precum „Lacul lebedelor”, „Aida”, „Elixirul dragostei”, „Carmen”, „Tevye”, „Nabucco”, „Romeo și Julieta”, „Don Carlo”, „Madama Butterfly”, „Frumoasa din Pădurea Adormită”, „Turandot”, „Don Quijote”, „Nunta lui Figaro” „Bărbierul din Sevilla”, „Raymonda” și „Trubadurul”.

Bilete pe http://tickets.operanb.ro/ și de la Casa de Bilete a Operei Naționale București.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Două treimi dintre antreprenori cred că România nu se îndreaptă într-o direcție bună
Articolul următor Administrația Prezidențială decorează CCIR cu Ordinul „Meritul Industrial şi Comercial” în grad de Ofiţer
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A doua instalație STATCOM din Rețeaua Electrică de Transport, finanțată prin Fondul pentru Modernizare, a fost energizată în Stația Bradu
Energie
Preluarea Silicon Laboratories Inc. de către Texas Instruments Incorporated, în evaluare
Companii
Autoritățile bulgare închid temporar Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Câți bani face anual un freelancer român? Veniturile au crescut cu peste 27%
  • Jumătate dintre români vor să meargă la concerte și festivaluri, dar prețul îi îngrijorează
  • Câți bani a făcut Lidl în România anul trecut? Compania va reinvesti întreg profitul
  • Noul Fiat 500 Hybrid a ajuns în România. Cât costă?
Cultură și Educație

A murit actrița Natașa Raab

3 minute
Cultură și Educație

Luca Guadagnino revine cu ”The Staggering Girl”

3 minute
Cultură și Educație

A apărut revista Glasul Armadiei, nr. 11 (Filiala Năsăud a Ligii Scriitorilor Români)

9 minute
Cultură și Educație

A treia săptămână de Cinema în aer liber – patru filme noi, o poveste clasică și o eroină tragică

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?