Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Familia creștin-democrată europeană, în fierbere. Polemică dură între PPE și Viktor Orban
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Familia creștin-democrată europeană, în fierbere. Polemică dură între PPE și Viktor Orban

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 3 martie 2019
Distribuie
Viktor Orban foto: france24.com

După o campanie de afișaj denigratoare împotriva lui Jean-Claude Juncker, acuzându-l îndeosebi de promovarea unui plan de impunere de migranți în țările membre ale UE, creștin-democrații europeni au în vedere excluderea partidului Fidesz și a lui Viktor Orban din rândurile lor.

Partidul Popular European (PPE) intenționează să-l excludă pe Viktor Orban și partidul său, Fidesz, la apropiata reuniune politică a partidului, scrie «Le Point», citând surse informate apropiate conducerii PPE. Ultimele provocări ale premierului ungar Viktor Orban, scrie publicația citată, «nu sunt acceptate». Conducerea politică a PPE intenționează ca la întâlnirea sa din 20 martie să ia în discuție excluderea lui Orban și a Fidesz. Conform statutului, șapte partide (în acest caz nouă partide) provenite din cinci țări europene diferite au cerut ca procedura de excludere să fie lansată în urma «campaniei de afișaj mincinos» lansată, în țara sa, de către liderul ungar împotriva lui Jean-Claude Juncker, președintele Comisiei Europene, membru al PPE. Mai mult, Viktor Orban, într-un limbaj evident antisemit, îl asociază pe miliardarul George Soros – țintă permanentă a atacurilor sale – cu Juncker, atribuindu-le un «plan ascuns» pentru a impune Ungariei acceptarea de migranți. Această divizare a dreptei europene – existentă nu de azi – spun analiști de la «Le Point», îl pune într-o situație extrem de delicată pe Manfred Weber, liderul grupului politic PPE din Parlamentul European, cap de listă a PPE la alegerile europarlamentare din luna mai. Polemica dură cu liderul ungar intervine în momentul în care Weber își lansează campania europeană, moment în care are nevoie, dimpotrivă, de unitate. «Viktor Orban urmează un prost drum politic», scria zilele trecute Weber în săptămânalul «Der Spiegel». Când i se cere însă să spună dacă va susține excluderea «turbulentului ungur» din PPE, Weber, prudent, răspunde: «Toate opțiunile sunt pe masă. Discutăm în acest moment problema în cadrul PPE. Va fi o discuție pentru a stabili cum vom continua relațiile cu Viktor Orban, unde voi face propuneri». El se abține însă să spună ce propuneri va face, dar crede că o scrisoare de scuze adresată lui Juncker ar fi propunerea minimă. Culmea, liderul ungar nu intenționează să dea înapoi, subliniază «Le Point». «Foarte bine, îi aștept să vină. Este binevenită o dezbatere», a declarat Orban la un post de radio, aruncând din nou un atac la adresa «birocraților de la Bruxelles care, toți, doresc amplificarea imigrației».

Polemică PPE-Viktor Orban, în interesul lui Macron?

Disputa din interiorul dreptei europene, susține «Le Point», servește de minune intereselor lui Emmanuel Macron. Acesta ar dori «explozia în PPE și atragerea lângă el, în baza unei noi platforme politice centriste și eurofile, a creștin-democraților cei mai moderați, existenți în acest moment în partidele scandinave din PPE… Se poate spune că Macron și Orban sunt într-un fel aliați obiectivi, întrucât amândoi vizează demolarea actualului fundament al PPE și al candidatului său Manfred Weber, constrâns la o sinteză din ce în ce mai delicată între moderați și elementele radicale ale familiei sale politice». Dacă Orban este exclus din PPE, mai spun nu doar analiștii de la «Le Point», creștin-democrații riscă să vadă o creștere la dreapta lor a unei noi alianțe naționaliste. Orban nu a ascuns că vede în Matteo Salvini, liderul Ligii italiene, «eroul» său și viitorul său aliat parlamentar la Strasbourg. Mulți își pun întrebarea dacă cei 12 eurodeputați din partea Fidesz se vor alătura în cele din urmă unui grup politic compus din naționaliști italieni și partizani ai dnei Le Pen… Are loc, se pare, un proces de clarificare și o reconstituire a peisajului politic european», susțin analiști de la «Le Point».

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior pensionari Doi comisari europeni îi transmit un AVERTISMENT DUR lui Eugen Teodorovici: Fondurile de pensii ar putea pleca din țară
Articolul următor Anunț surprinzător al lui Abdelaziz Bouteflika: candidează la un nou mandat pentru a organiza alegeri prezidențiale anticipate
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Hochei: Suedia și SUA se califică în ”sferturi” in extremis
Sport
Baraje Zweite Bundesliga: Paderborn promovează, Fürth își păstrează locul în eșalonul secund
Sport
MDLPA: Prelungim termenul de raportare pentru stadiul proiectelor finanțate prin PNRR
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Aproape 30% dintre români vor face cumpărături online de pe platforme internaționale în 2026
  • EMERALD deschide la Timișoara prima clinică a rețelei din vestul țării
  • Ambito a realizat lucrări de electrificare pentru echivalentul unui oraș de 20.000 de locuitori 
  • Medikali va deschide o clinică de peste 1.000 metri pătrați în Amber Forest
Extern

Zelenski a ajuns la Casa Albă. Trump: ”Vrem o pace pe termen lung în Ucraina”

5 minute
Extern

O reuniune internațională la Paris pentru a se demonstra unitatea și sprijinul pentru Ucraina

3 minute
Extern

Partidul lui Putin, câștigător al alegerilor parlamentare din Rusia

2 minute
Extern

Represiuni sângeroase în Birmania. Aung San Suu Kyi, adusă în fața justiției de junta militară

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?