Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: HISTORY Channel difuzează documentare speciale despre războiul din Ucraina
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

HISTORY Channel difuzează documentare speciale despre războiul din Ucraina

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 1 martie 2022
Distribuie
Ucraina - Război în Donbas

„Ucraina: Război în Donbas” și „Războaie Secrete Descoperite: Crimeea”

HISTORY Channel, lider în rândul televiziunilor factuale din România, difuzează joi, 3 martie, începând cu ora 22:00, două documentare care tratează cauzele războiului din Ucraina.

„Ucraina: Război în Donbas” (joi, 22:00) oferă o perspectivă unică asupra războiului din Ucraina, care a început în 2014. Filmat pe parcursul unui an în Donbas, în perioada 2019-2020, documentarul îl urmărește pe jurnalistul britanic Reece Lynch pe linia frontului, îmbrățișând pericolul pe măsură ce urmărește personajele și evenimentele care modelează cursul războiului aparent fără sfârșit.

Filmul începe în mijlocul războiului: bombardamente, lansatoare de grenade, lunetiști, o stare constantă de alertă în timp ce luptele continuă iar armistițiul se destramă. Documentarul prezintă un spectacol de groază povestit de soldații care îl trăiesc, oferindu-ne o imagine de ansamblu asupra daunelor de lungă durată ale războiului și a ceea ce îi motivează pe soldați să lupte. De la evenimente militare la scară mare la amenințări, pierderi, mândrie și înfrângere, „Ucraina: Război în Donbas” spune povestea remarcabilă a Donbasului, cu o prezență de durată pe teren, surprinzând călătoria dificilă a unei țări tinere către pace și independență.

„Pe măsură ce anii treceau și încetarea focului se succeda, am fost tot mai dezamăgit de lipsa informațiilor din regiune, în special cele destinate publicului occidental. Cu o creștere notabilă a dezinformării și lipsa de interes real din partea presei consacrate, am constatat că după luni de cercetare încă nu aveam o înțelegere realistă a situației actuale din Donbas, atât pentru soldați, cât și pentru civili”, motivează jurnalistul Reece Lynch.

HISTORY Channel va difuza, de asemenea, documentarul „Războaie Secrete Dezvăluite: Crimeea” joi, de la ora 22:40. Acesta pune accentul pe anexarea Crimeii în februarie 2014, cea mai mare și mai uluitoare anexare din Europa de după al Doilea Război Mondial, zguduind bazele păcii în regiune. Cum a instituit Rusia anexarea? Documentarul face săpături în arhive și discută cu experți și jurnaliști, prezentând publicului cele mai controversate, mai ascunse și mai șocante evenimente militare din perioada recentă.

Părinţii de copii cu dizabilităţi din 7 state UE cer Comisiei Europene o lege pentru educaţia copiilor lor
11 ianuarie 2019
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Armata rusă continuă atacurile, încă fără succes, împotriva capitalei și a altor importante orașe ale Ucrainei
Articolul următor Virgil Popescu: În România, situația este una stabilă, stocurile de gaze naturale având un nivel suficient pentru a acoperi nevoile de consum
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Hidroelectrica avertizează asupra utilizării frauduloase a numelui companiei în scheme de investiții online
Energie
„Tati, o să fie bine?”– întrebarea unui copil de 11 ani diagnosticat cu o formă agresivă de cancer
Actualitate
„Nelson” și „Ziua mea norocoasă”, la final de martie pe scenele din București, Iași, Bacău, Ploiești și Târgoviște
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Număr record de investitori la Bursa de Valori București în 2025
  • AnimaWings a recepționat o nouă aeronavă Airbus A220-300. Încă două vin în aprilie
  • Clădirea U1 adaugă 11.000 mp birouri de clasă A în Coresi Business Campus Brașov
  • Peste o treime dintre investitorii în criptomonede sunt femei
Cultură și Educație

Femeile, reprezentante de excepție ale artelor – și nu numai

4 minute
Cultură și Educație

Diversitate și patrimoniu cultural prin prisma mass-media 2019 – Istoria evreilor din Banat

7 minute
Cultură și Educație

Uniunea Artiștilor Plastici din România recomandă evenimentele vizuale ale începutului de an

7 minute
Cultură și Educație

Gib. I. Mihăescu – neuitatul scriitor interbelic

28 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?