Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Kaufland România dă startul înscrierilor la Accessibility Hackathon
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
HR

Kaufland România dă startul înscrierilor la Accessibility Hackathon

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 22 martie 2021
Distribuie

Kaufland România, un Angajator de Top ce sprijină puternic diversitatea și egalitatea de șanse, anunță lansarea primului hackathon social organizat de companie, sub sloganul “Contribuie. Codează. Integrează. Asigură accesul persoanelor cu dizabilități pe piața muncii.” Accessibility Hackathon se desfășoară în intervalul 16 aprilie – 14 mai, exclusiv online, fiind deschis tuturor specialiștilor din domeniul IT din întreaga țară, indiferent de locație.

Accessibility Hackathon pune în joc un premiu în valoare de 16.000 de dolari și așteaptă la înscrieri, în intervalul 15 martie – 14 aprilie, echipe formate din 3-6 membri, cu abilitățile tehnice necesare pentru a dezvolta soluții inovatoare pentru o mai bună integrare a persoanelor cu dizabilități pe piața muncii.

„Kaufland România înseamnă, înainte de toate, grijă pentru comunitățile care ne găzduiesc și grijă pentru angajați. Din acest angajament a luat naștere și proiectul special pe care ne bucurăm să îl demarăm – Accessibility Hackathon. Nu ne oprim doar la a primi cu brațele deschise colegi cu dizabilități în echipă. Ne dorim să mergem și mai departe și să identificăm, alături de profesioniști din industria IT, soluțiile care le pot face acestora cât mai ușor drumul către locul de muncă potrivit și, ulterior, către o activitate profesională cât mai plăcută.”, este de părere Estera Anghelescu, Recruiting&Employer Branding Director, Kaufland România. „Sperăm să ni se alăture în acest demers cât mai multe echipe, cu promisiunea că, alături de mentorii implicați în acest proiect, ne vom bucura de experiențe frumoase. Iar persoanele cu dizabilități, de o viață socială și profesională mai ușoară.”, continuă aceasta.

Noul proiect vine ca o continuare firească a acțiunilor demarate deja de companie în ultimul an și jumătate în ceea ce privește diversitatea, printre care se numără lansarea programului A.C.C.E.S. (Angajare de Candidați cu Cerințe și Evoluții Speciale), dotarea magazinelor cu echipamente special concepute pentru persoanele cu dizabilități sau trainingurile periodice organizate la nivel intern pentru buna integrare a noilor colegi cu dizabilități în echipă.

Prin intermediul acestui hackathon, Kaufland România își propune să continue această serie de acțiuni cu un eveniment inedit, primul de acest fel organizat de companie, din dorința de a evidenția faptul că diminuarea provocărilor cu care se confruntă persoanele cu dizabilități este posibilă doar prin implicarea a cât mai multor comunități.

Sub îndrumarea unor mentori de top, care au ales să fie parteneri ai acestui eveniment, provocarea adresată echipelor participante este să vină în sprijinul persoanelor cu dizabilități cu resurse tehologice utile, care să le facă drumul către o viață profesională mai puțin anevoios decât este în prezent. Fie că este vorba despre o soluție utilă în procesul de aplicare pentru un loc de muncă potrivit abilităților lor, în cel de angajare (pregătirea și completarea documentelor necesare pentru medicina muncii sau semnarea contractului) sau în cel de integrare la noul loc de muncă (eficientizarea comunicării între aceștia și noii colegi) – toate ideile sunt așteptate și apreciate.

Kaufland este unul dintre cei mai mari angajatori din România. Peste 15.000 de oameni lucrează în cele 141 de locații răspândite pe tot teritoriul țării. Până în prezent, mai mult de 300 de persoane cu dizabilități, din orașe precum București, Cluj-Napoca, Sibiu, Satu Mare, Oradea s-au alăturat echipei și se bucură în acest moment de o viață socială mai bună, de sprijinul colegilor și de posibilitatea de a-și pune abilitățile în practică.

angajati
Angajații vor program de lucru flexibil
13 iunie 2019

Pentru mai multe informații despre eveniment, vă invităm să accesați: kaufland.devtalks.ro.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Investiţii de 1,56 miliarde de lei în reţelele de transport şi distribuţie a energiei electrice
Articolul următor Cinci țări din sudul Europei cer solidaritate în materie de migrație
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
HR

Forța de muncă rămâne esențială în contextul automatizării

7 minute
HR

Angajații care lucrează de acasă apreciază faptul că economisesc timp și bani, dar le lipsește interacțiunea cu colegii

5 minute
HR

Trei judeţe din Oltenia, în topul celor mai mici salarii din ţară

5 minute
HR

Sectoare întregi din carierele miniere rămân fără salariați

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?