Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: MNIT a semnat contractul  de proiectare și execuție pentru o investiție de aproximativ 30 de milioane de euro, destinată construirii unui nou complex muzeal în județul Cluj
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Imobiliare

MNIT a semnat contractul  de proiectare și execuție pentru o investiție de aproximativ 30 de milioane de euro, destinată construirii unui nou complex muzeal în județul Cluj

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 martie 2025
Distribuie

Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei (MNIT) a semnat, în data de 07.03.2025, contractul pentru realizarea Complexului Muzeal – Galeria Istorică a Transilvaniei, marcând un moment de referință pentru cultura românească și oferind o soluție necesară pentru gestionarea, conservarea, securizarea și valorificarea patrimoniului cultural al Transilvaniei. Această inițiativă vine ca răspuns la lipsa acută de spațiu și infrastructură adecvată pentru depozitarea și restaurarea patrimoniului mobil. Complexul va fi construit în comuna Florești, județul Cluj, pe un teren pus la dispoziție de Primăria Florești, într-o zonă cu acces direct către „Cetatea Fetei”, un important obiectiv de patrimoniu care urmează să fie pus în valoare.

Finanțarea proiectului de investiții se realizează din fonduri externe nerambursabile aferente Componentei 11. Turism și Cultură din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), precum și de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Culturii (cod 126444), în limita sumelor aprobate anual cu această destinație. De asemenea, finanțarea poate fi completată și din alte surse legal constituite, conform programelor de investiții publice aprobate potrivit legii. Investiția se ridică la aproximativ 145,8 milioane de lei, a început la 1 octombrie 2021 și are ca termen de finalizare data de 30 iunie 2026.

„Noul muzeu va fi un centru interactiv și dinamic, dedicat protejării și cercetării, educației și promovării patrimoniului cultural al regiunii, fundamentat pe un management adecvat al colecțiilor. Valorificarea și ocrotirea colecțiilor vor avea loc în spații moderne, optimizate pentru activități de investigare, restaurare, conservare, depozitare și expunere. Proiectul prevede, de asemenea, zone de relaxare, spații verzi, parcări și locuri special amenajate pentru desfășurarea de evenimente culturale și educaționale”, afirmă Felix Marcu, Manager MNIT.

Necesitatea unui nou muzeu a devenit evidentă și ca urmare a supraaglomerării depozitelor situate în subsolul actualului muzeu din Cluj, ocupate în present în proporție de 100%. În plus, laboratoarele de restaurare de pe Calea Turzii funcționează în condiții improprii, inadecvate desfășurării unei activități atât de complexe precum restaurarea patrimoniului. Această realitate a impus identificarea unei soluții viabile, iar proiectul unui nou complex muzeal a fost conturat încă de acum câțiva ani, însă identificarea unui teren potrivit a fost o provocare.

Sediul actual al instituției, situat pe strada Constantin Daicoviciu nr. 2, este, de asemenea, nepotrivit pentru desfășurarea funcțiunilor muzeale, nefiind adaptat cerințelor muzeologiei contemporane. Ansamblul de clădiri, construit la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului XX, nu a fost conceput pentru a funcționa ca muzeu. „Un muzeu modern trebuie să dispună de o clădire special proiectată în acest scop, cu spații adecvate, echipate corespunzător, laboratoare de restaurare conforme standardelor actuale și săli de expunere care să respecte exigențele de conservare și prezentare, toate realizate la standarde înalte, în concordanță cu etica muzeale.” continuă Felix Marcu.

În ultimii zece ani, în Europa au fost dezvoltate numeroase proiecte de succes, care au servit drept model pentru acest demers. Pornind de la cele mai bune practici în domeniu, a fost elaborată o temă de proiectare și realizat un studiu de fezabilitate. Un pas esențial în acest conturarea acestui proiect l-a reprezentat sprijinul oferit de Primăria Florești, care a pus la dispoziție o suprafață generoasă de teren, cu acces direct către cetatea medievală cunoscută sub numele de „Cetatea Fetei”, un important obiectiv de patrimoniu construit, încă nevalorificat.

Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei (MNIT) păstrează și valorifică, de peste 150 de ani, valori esențiale ale civilizației transilvănene, continuând principiile formulate de fondatorii săi: cunoașterea și promovarea culturii transilvănene, sprijinirea și dezvoltarea materială a patrimoniului muzeal. În prezent, MNIT deține o colecție impresionantă, alcătuită din peste 460.000 bunuri culturale, ce includ artefacte arheologice, istorice, numismatice, documentare, memorialistice și artistice, fiind astfel unul dintre cele mai importante muzee de istorie din România. Cu toate acestea, spațiile existente sunt insuficiente și necesită investiții majore pentru a asigura condiții optime de conservare, precum sisteme de control al temperaturii și umidității, ventilație adecvată, mobilier modular mobil, reamenajarea spațiilor de acces, precum și dotarea cu echipamente moderne pentru manipularea și transportul mecanizat al obiectelor de patrimoniu.

Creștere continuă a vânzărilor de locuințe în Capitală
9 aprilie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 5 pentru obligațiunile emise de BITTNET SYSTEMS S.A.
Articolul următor Studiu IKEA: pierdem anual peste 20 de zile de odihnă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele Nicușor Dan participă la Summitul Inițiativei celor Trei Mări
Politic
Manfred Weber, liderul PPE: Suntem foarte îngrijorați de ultimele evoluții din România
Actualitate
Sorin Grindeanu cere demisia oamenilor PSD din Guvern
Politic

RSS Știri Financiare

  • 400.000 de români au mers zilnic la McDonald’s în 2025
  • Danco Vision integrează agenția 2Social, pariază pe video și AI în 2026
  • Strategii de eficientizare a costurilor pentru micii antreprenori în 2026
  • De ce o agenție imobiliară bună îți poate economisi mai mult decât bani: timp, stres și decizii greșite
Imobiliare

Firmele de producție, cele mai active pe piața închirierii de spații industriale în primul trimestru

5 minute
Imobiliare

Piața românească de investiții imobiliare ar putea atinge din nou pragul de 1 miliard de euro în acest an 

7 minute
Imobiliare

Clădirile sunt în continuă transformare de-a lungul timpului și trebuie evaluate, verificată structura de rezistență

3 minute
Imobiliare

În ce condiții mai pot fi achiziționate locuințe cu TVA de 9%, după ce taxa crește la 21%

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?