Agenția a remarcat și „performanța operațională solidă a orașului și planul de investiții ambițios”
Mirela Ionela Achim (www.b1tv.ro)
Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, a anunțat că Fitch, una dintre cele mai importante agenții de rating din lume, a îmbunătățit profilul individual de credit al Bucureștiului de la ‘bbb+’ la ‘a’, o clasă mai sus decât ratingul național. Acest lucru denotă o capacitate mare de îndeplinire a obligațiilor, a explicat primarul. Totodată, Fitch a remarcat și „performanța operațională solidă a orașului și un plan de investiții ambițios”, a mai precizat Dan.
„Eforturile noastre invizibile pentru stabilizarea financiară a primăriei devin vizibile.
Fitch a îmbunătățit profilul individual de credit (Standalone Credit Profile) al Bucureștiului de la ‘bbb+’ la ‘a’, o clasă mai sus decât ratingul național, având semnificația unei mari capacități de îndeplinire a obligațiilor.
Fitch a îmbunătățit ratingul pe termen lung (Long-Term Issuer Default Rating) al Bucureștiului la ‘BBB-‘ cu perspectivă stabilă, în acord cu ratingul României (ratingul municipalității nu poate depăși ratingul țării).
Unul dintre indicatorii relevanți luați în calcul la evaluare este ajustarea cheltuielilor la venituri (Expenditure Adjustability), unde calificativul Bucureștiului este „Puternic”.
Fitch remarcă “performanța operațională solidă a orașului și un plan de investiții ambițios””, a anunțat Nicușor Dan, într-o postare pe Facebook.
Nicușor Dan: Am scos primăria din faliment
Recent, Dan a invocat scoaterea Primăriei Generale din faliment drept una dintre principalele promisiuni electorale de care s-a ținut. Amintim că acesta avertizase în timpul campaniei electorale că fosta primăriță, Gabriela Firea (PSD), a lăsat practic instituția într-un faliment nedeclarat.
Întrebat, pe B1 TV, cum stă în privința promisiunilor făcute bucureștenilor, Nicușor Dan a răspuns: „Dacă luăm așa foarte, foarte scurt, am scos primăria din faliment, acesta e lucrul probabil cel mai important, pentru că, dacă pui banii în investiții, ele se întâmplă, dacă nu pui și dacă nu ai încredere în firme, ele nici nu vin la licitații”.
Dan a invocat apoi investițiile tot mai mari în sistemul de termificare, investiții care s-au concretizat într-un număr mai mic de avarii pe timp de iarnă, precum și cheltuielile în infrastructură. „Am adus tramvaiele (…), după ce nu s-au mai adus, s-au făcut 17 tramvaie noi din `89 până azi, noi am adus 100”, a dat primarul un exemplu.