Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Nou proiect PSD: Firmele, obligate să aloce sume pentru sponsorizări, deductibile din 30% impozit pe profit
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateEconomie

Nou proiect PSD: Firmele, obligate să aloce sume pentru sponsorizări, deductibile din 30% impozit pe profit

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 16 aprilie 2019
Distribuie
Sursa foto: rfi.ro

Mai mulţi parlamentari PSD au depus la Senat un proiect pentru modificarea Codului Fiscal prin introducerea obligativităţii pentru firme să aloce sume, deductibile din 30% din impozitul pe profit, sponsorizărilor, inclusiv asociaţiile din domeniul sportului, propunerea legislativă modificând şi completând Legea nr.227/2015 privind Codul Fiscal al României.

Mai precis, articolul 25, privind cheltuielile, alineatul (4), litera i) se modifică şi completează astfel: ”cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii, sunt obligatorii pentru societăţile comerciale care activează în România. Contribuabilii efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, acordă burse private, potrivit legii, scad sumele aferente din impozitul pe profit datorat la nivelul valorii reprezentând 30% din impozitul pe profit datorat. Sumele care nu sunt scăzute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua în ordinea înregistrării acestora, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit”.

Mai mult, la litera i) este introdus un paragraf prin care este creată posibilitatea emiterii unei Hotărâri de Guvern care să stabilească ramurile sportive ce vor beneficia de ”un procent din valoarea sponsorizărilor”.

Beneficiare vor fi şi Asociaţiile Sportive Şcolare.

”Un procent din valoarea sponsorizărilor acordate sportului, vor fi alocate sportului şcolar, pentru activitatea Asociaţiilor Sportive Şcolare, înfiinţate conform legislaţiei în vigoare”, se precizează în proiect.

Introducerea obligativităţii de a efectua sponsorizări se aplică şi microîntreprinderilor, care vor scădea sumele aferente dintr-un procent până la 30% din impozitul pe venit, conform modificărilor aduse alineatului (1-1) din articolul 56 al Codului Fiscal.

De asemenea, potrivit iniţiativei legislative, acestea ar urma să aloce un procent din valoarea sponsorizărilor către sport iar din acesta un procent va fi alocat sportului şcolar, pentru activitatea Asociaţiilor Sportive Şcolare.

ONG-urile reacționează: Publicarea identității persoanelor fizice care finanțează, sub orice formă, activitatea unei asociații sau fundații reprezintă o prelucrare de date cu caracter personal
19 mai 2026

Sumele care nu sunt scăzute din impozitul pe profit ”se reportează în următorii şapte ani consecutivi”, potrivit proiectului, semnat de 31 de deputaţi PSD şi doi deputaţi PNL, transmite zf.ro.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Moţiunea împotriva lui Tudorel Toader, amânată pentru 6 mai
Articolul următor Grupul german Daimler este suspectat că a manipulat emisiile a peste 60.000 de autoturisme Mercedes
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Argentina revine de la 0-2, Elveția se califică după penalty-uri
Sport
Vizită la “Peştera Sfântului Andrei”
Cultură și Educație
Film clasic: Le genou de Claire (1970), o peliculă ingenioasă despre pasiuni interzise
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Adina Apostol, CGO INATECH Group: „Clienții din automotive, producție și apărare nu mai caută furnizori, ci parteneri”
  • Piața rezidențială din București și-a revenit parțial în al doilea trimestru. Scădere de doar 1,7% în primul semestru
  • AnimaWings recepționează cea de-a opta aeronavă Airbus și lansează cinci rute noi
  • Fuziuni și achiziții de 6 milliade euro pe piața românească de la începutul anului
autostrada bulgaria
Actualitate

Bulgaria a eliminat toate restricțiile la intrarea în țară

1 minute
Actualitate

Doar 60% din locuințele românilor sunt conectate la sistemele de canalizare

2 minute
Actualitate

Tarifele de roaming și de apeluri internaționale între Republica Moldova și România vor scădea

4 minute
IT

Bitdefender devine partener principal al Bucharest Cybersecurity Conference 2026

0 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?